Visuomenė svarsto: ar tikrai atsitiks taip, kad meno ir sporto mokyklose ateityje mokysis tik turtingųjų vaikai. Rokiškio neformaliojo ugdymo įstaigose šiandien mokosi apie 1300 vaikų. Vadovai neabejoja, kad, keičiant sistemą ne jų naudai, šios mokyklos žlugs…

Pigiau tik būreliuose

Muzikos, dailės ir sporto mokyklų pedagogai vis garsiau kalba apie tai, kad neformaliojo ugdymo koncepcija reiškia šių lavinimo įstaigų žlugimą. Spaudoje teigiama, kad muzikos, dailės ar sporto mokyklų užsiėmimus į savo rankas perimtų įvairios veiklos būrelius organizuojantys laisvalaikio centrai. Ateityje žadama didinti neformaliojo ugdymo paslaugas teikiančiųjų skaičių, bet tuo pat metu ketinama mažinti profesionalų meną ar sportą ugdančių švietimo įstaigų finansavimą. Planuojama, kad per trejus metus bus atskirti formaliajam ir neformaliajam ugdymui skirti krepšeliai. Tokiu būdu lėšos bus skiriamos ne įstaigai, o konkrečiam vaikui. Specialistai supranta: meno mokyklose galės mokytis tik turtingų tėvų atžalos. Jau šiandien skaičiuojama, kad parengimas jose kainuos apie 4 tūkst. litų. Valstybės krepšelio, manoma, nepakaks, todėl tėvams teks mokėti. Visi kiti po pamokų norintys lavintis vaikai galės rinktis mokyklose veikiančius būrelius.

Liktų gatvėje  

Kiek šian­dien kai­nuo­ja me­ninį ir spor­tinį la­vi­nimą tei­kiančių mo­kyklų pa­slau­gos Ro­kišky­je? Cho­reo­grafijos mo­kyk­lo­je mo­ki­niai mo­ka 25, mu­zi­kos mo­kyk­lo­je – 15-45, spor­to mo­kyk­lo­je – 10, dailės mo­kyk­lo­je 25-30 Lt per mėnesį.

Į klau­simą, ar tai nėra per men­kos su­mos, mo­kyklų va­do­vai at­sa­ko pa­našiai: jei mo­kes­tis dar didėtų, da­lis vaikų liktų gatvėje. Tačiau yra ir ki­ta nuo­monė, ne­va mu­zi­kos, dailės, cho­reo­grafijos mo­ko­si ponų vai­kai.

 

Kalbėti apie po­nus – juo­kin­ga  

Cho­reo­grafijos mo­kyk­los di­rek­to­rius Arūnas Skardžius sakė, jog kalbėti apie ponų vai­kus juo­kin­ga, nes ant ran­kos pirštų ga­li­ma su­skaičiuo­ti, kiek tų ponų Ro­kišky­je yra. Be to, čia mo­ko­si ir be­dar­bių vai­kai, ku­rių ke­lias­dešimt šiai die­nai at­leis­ti nuo mo­kesčio. Juos di­di­nant, di­rek­to­riaus ma­ny­mu, žlugtų pa­ti sis­te­ma: mo­ky­to­jai ne­tektų dar­bo, jie mestųsi į ben­dro­jo la­vi­ni­mo mo­kyk­las, ten ne­mo­ka­mai va­do­vautų šokių būre­liams. “Ir da­bar kiek­vie­no­je mo­kyk­lo­je yra būre­liai, tačiau vai­kai veržia­si čia, nes būre­liuo­se jie ga­li išmok­ti tik ma­dingų šokių”, – sakė A.Skardžius. Jis skaičia­vo, jog kas­met ke­le­tas jų mo­kyklą bai­gu­sių ab­sol­ventų ren­ka­si spe­cia­ly­bes, su­si­ju­sias su šokiu. Di­rek­to­riaus ma­ny­mu, jei moks­lei­viai šoktų tik mo­kyk­li­niuo­se būre­liuo­se, jie neįstengtų išlai­ky­ti sto­jamųjų eg­za­minų. O mo­kestį, anot A.Skardžiaus, ne mo­kyk­la su­gal­vo­jo. Leis­ti­nos ri­bos – nuo 10 iki 50 Lt. Mo­kyk­la skaičiuo­ja vi­du­riuką ir ma­no, kad kai­na yra pa­tei­si­na­ma. A.Skardžius girdėjo ir dau­giau in­ter­pre­ta­cijų šia te­ma. “Kultūros dar­buo­to­jai prašo jiems ati­duo­ti ne­for­ma­liajam ug­dy­mui skir­tus pi­ni­gus, už ku­riuos jie ug­dytų vai­kus”, – sakė pašne­ko­vas. Jo nuo­mo­ne, to­kios kal­bos yra juo­kin­gos: derėtų vieną kartą sėsti vi­siems už vie­no sta­lo ir nuspręsti, kas ir kaip ge­riau.

 

Už 15 mi­nučių ne­mokės  

Mu­zi­kos mo­kyk­los di­rek­to­rius Al­ber­tas Mi­kulėnas, skir­tin­gai nei ki­ti pašne­ko­vai, ma­no, kad nau­jo­ji kon­cep­ci­ja mir­ties ne­reiškia. Jo nuo­mo­ne, aki­vaiz­du, kad mažiau vaikų galės mo­ky­tis mu­zi­kos, nes ir šian­die­nos kai­no­mis mo­kesčius su­rink­ti sudėtin­ga. Mu­zi­kos mo­kyk­lo­je mo­ko­si apie 450 vaikų. “Tai tur­tingųjų vai­kai? Mi­tas. Trečda­lis mūsų auklėti­nių – kaimų kai­me­lių vai­kai”, – sakė A.Mi­kulėnas. Jo tei­gi­mu, mo­kyk­los ta­ry­bai pri­klau­san­tys tėvai žino apie vi­sus tau­py­mus ir mažini­mus. Ne­se­niai jie sakė: “Jei dar mažės pa­mokų trukmė, už ug­dy­mui skir­tas 15 min. tik­rai nie­kas ne­mokės 35 litų.” Tačiau A.Mi­kulėnas abe­jo­ja, ar tei­sin­ga vai­kus būre­liuo­se la­vin­ti pi­giai ir ma­siškai. Į klau­simą, ar mu­zi­kos mo­ky­to­jai, no­rin­tys ug­dy­ti ta­len­tus, ne­galėtų pirk­ti ver­slo liu­di­jimų, teik­ti pri­vačias pa­mo­kas ir iš to gy­ven­ti, A.Mi­kulėnas sakė girdėjęs, jog kai kur taip ir yra.

 

Spor­te to­kie pa­si­kei­ti­mai – mir­tis  

 

Kūno kultūros ir spor­to cen­tro di­rek­to­riaus pa­va­duo­to­jas Val­de­ma­ras Ma­kutėnas sakė, jog cen­tro tre­ni­ruo­tes lan­ko per 430 vaikų. Kon­cep­ci­ja, jo nuo­mo­ne, nu­kirs šaką, ant ku­rios sėdim: dau­ge­lis auklėti­nių ne­be­galės lan­ky­ti spor­to mo­kyk­los. “Spor­tui to­kie pokyčiai – mir­tis”, – sakė pa­va­duo­to­jas. Jo tei­gi­mu, šaly­je įvai­riai sprendžia­mas mo­kesčių klau­si­mas: kai ku­rios sa­vi­val­dybės ne­ima jo­kio mo­kesčio, o spe­cia­li­zuo­to­se krepšinio mo­kyk­lo­se jis yra daug di­des­nis. V.Ma­kutėnas ma­no, jog da­bar­tinį 10 Lt mo­kestį pa­di­di­nus, tar­kim, iki 30 Lt, vaikų su­mažėtų trečda­liu. “Mūsų auklėti­niai – ne ponų vai­kai”, – sakė pašne­ko­vas. Jis abe­jo­ja, ar ben­dro­jo la­vi­ni­mo mo­kyk­los galėtų ruošti spor­ti­nin­kus… Būre­liuo­se, anot V.Ma­kutėno, vai­kai sma­giai leidžia lais­va­laikį, o spor­to mo­kyk­lo­je ug­do­mas meist­rišku­mas, sie­kia­ma re­zul­tatų, rengia­ma­si varžyboms.

 

Didžiau­si dai­li­nin­kai – iš ne­tur­tingųjų  

Dailės mo­kyk­los, vei­kiančios po Jau­ni­mo cen­tro sto­gu, mo­ky­to­jas Arūnas Au­gu­tis sakė, jog Vil­niaus J.Vie­nožins­kio dailės mo­kyk­la ima 100 Lt mo­kestį. Tačiau pro­vin­ci­jos ir did­miesčių sąly­gos, anot A.Au­gučio, skir­tin­gos. “Jei bus di­de­li mo­kesčiai, kra­chas ištiks mo­kyklą, so­cia­linė at­skir­tis bus dar la­biau pa­di­din­ta. Vi­so­kias kon­cep­ci­jas ku­rian­tie­ji turėtų žino­ti, jog šitos mo­kyk­los at­lie­ka tai, kas valdžios de­kla­ruo­ta – rūpi­na­si jau­ni­mu”, – sakė dai­li­nin­kas. Jis ne­su­tin­ka su tuo, kad menų moks­lai skir­ti tik tur­tin­gie­siems. “Vi­sais lai­kais moks­lo siekė ga­biau­sie­ji. Jei žvilgtelėtumėte į me­no is­to­riją, sužino­tumėte, jog dau­gelis dai­li­ninkų – išei­viai iš pa­prastų žmo­nių. Dailės klasėms jau nurėžta vis­kas, kas įma­no­ma. Jie gy­ve­na sau­sa duo­na”, – ne­links­mai šyp­telėjo mo­ky­to­jas. Šio­je mo­kyk­lo­je dailės mo­ko­si 120 Ro­kiškio vaikų.

 

Dar to­bu­lins  

Sa­vi­val­dybės Švie­ti­mo sky­riaus vy­riau­sio­ji spe­cia­listė Lo­re­ta Gro­chaus­kienė sakė, jog minėtas ne­for­ma­liojo ug­dy­mo pro­jek­tas turėjo būti pa­reng­tas iki spa­lio 1 d., tačiau pe­da­gogų, spe­cia­listų išsa­ky­tos pa­sta­bos ir pa­stebėji­mai jo svars­tymą nukėlė: kon­cep­ci­ja bus to­bu­li­na­ma. “Todėl šian­dien sun­ku ko­men­tuo­ti, kokią ji darys įta­ką mūsų mo­kyk­loms”, – sakė L.Gro­chaus­kienė. Jos nuo­mo­ne, jei sa­vi­val­dybė ne­befi­nan­suos ug­dy­mo įstaigų: jo­se galės mo­ky­tis tik fi­nan­siškai pajėgūs, o tai la­bai blo­gai. Spe­cia­listės žodžiais, ne­for­malųjį ug­dymą pe­rims mo­kyk­los. Klau­sia­ma, ar šiuo me­tu mo­kyk­lo­se dar vei­kia ko­kie nors būre­liai, L.Gro­chaus­kienė sakė, jog tau­pu­mo su­me­ti­mais ne­for­ma­lio­jo ug­dy­mo va­landų yra su­mažin­ta.  

Reda Milaknienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: