Obelietis A.J.Redeckas paaukojo lėšų paminklui atstatyti. L.Dūdaitės nuotr.
Obelietis A.J.Redeckas paaukojo lėšų paminklui atstatyti. L.Dūdaitės nuotr.

Birželio 23-iąją minimos 1941 m. birželio sukilimo 71-osios metinės. Paminklo Obelių sukilėliams, menančio Lietuvos istorijai svarbią datą, atstatymas atidėliojamas. Rajono savivaldybė neslepia: sovietinės valdžios sunaikintam paminklui atkurti reikia 167 tūkst. litų. Lėšų ir rėmėjų pavesta ieškoti Obelių bendruomenei. Ar ji pajėgi įveikti šią užduotį?

Vienintelis rajone
Paminklas birželio sukilimo dalyviams Obelių kapinėse buvo pašventintas 1942 m. lapkritį. Sunkiais vokiečių okupacijos laikais lėšų įspūdingam – maždaug 8 m ilgio ir 3 m aukščio – betoniniam monumentui aukojo Obelių krašto žmonės. Anot istoriko, muziejininko Andriaus Dručkaus, okupantai sukandę dantis stebėjo, kaip kyla šis paminklas, ne tik saugantis sukilimo aukų atminimą, bet ir simbolizuojantis laisvą, nenugalėtą Lietuvą.
Monumento autorius Obelių geležinkelio stoties kelio darbininkas remontininkas Gurijus Kateščenka buvo pagarsėjęs miesto dailininkas. Obelių policijos viršininkas ir parapijos klebonas jam ir pavedė sukurti paminklo projektą.
Monumento centre – Kristaus bareljefas, jam iš šonų – du Lietuvos karių bareljefai. Obeliečiams šis paminklas buvo ypač brangus: jis įamžino ne tik birželio sukilimą, bet ir pirmosios sovietų okupacijos aukas – žuvusius, ištremtus šio krašto žmones.

Daugiau šeštadienio “Gimtajame…”

Lina DŪDAITĖ

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: