Apie įstatymų pažeidėjus
Apie įstatymų pažeidėjus

Praėjusių metų gruodžio mėnesį įsigaliojusiam draudimui auginti kiaules pakluso ne visi mūsų rajono gyventojai: nuo šių metų pražios Rokiškio valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) išsiaiškino penkis neleistinus kiaulių auginimo atvejus. Iš viso žmonių tvartuose aptiktos aštuonios kriuksinčios nelegalės. Du paskutiniai atvejai „išlindo“ prieš pat šv. Velykas. Pasak Rokiškio VMVT vadovo Antano Redecko, naiviai elgiasi tie, kurie savo tvartuose vis dar slepia nepaskerstas kiaules. „Juk čia Lietuva, kur, kaip nuo seno žinoma, kaimynas džiaugiasi pamatęs kaimyno degantį tvartą… Taigi anksčiau ar vėliau yla išlįs iš maišo. O jai išlindus – gresia baudos ir didžiuliai nemalonumai“, – perspėjo A. Redeckas.

Nepakluso

Lygiai prieš tris mėnesius dėl afrikinio kiaulių maro išplitimo grėsmės rajono smulkieji ūkiai buvo priversti išskersti visas laikytas degląsias. Teisę jas auginti mūsų rajone išsaugojo tik visus gamtosaugininkų keliamus biosaugos reikalavimus įgyvendinti pajėgi UAB Žiobiškio kompleksas. Tačiau, pasak „Gimtojo…“ kalbinto Rokiškio VMVT vadovo A. Redecko, pernai gruodžio viduryje duotam nurodymui išskersti tvartuose kriuksinčias augintines pakluso ne visi. „Nuo metų pradžios tarnyba išsiaiškino penkis nelegalius kiaulių auginimo atvejus: du Pakriaunių (Obelių sen.) kaime ir po vieną Bučiūnų (Obelių sen.), Panemunio (Pandėlio sen.) bei Kalvių (Kamajų sen.) kaimuose. Iš viso aptiktos aštuonios nelegalės, – teigė A. Redeckas. Pasak jo, tokių pranešimų būta ir daugiau, tačiau inspektoriams nuvažiavus patikrinti anonimų nurodytų asmenų į Skemų (Rokiškio kaim. sen.), Laibgalių (Jūžintų sen.) bei Duokiškio (Kamajų sen.) kaimus – įtarimai nepasitvirtino.

„Nebūkime naivūs, čia – Lietuva“…

Pasak pašnekovo, apie visus neteisėtus kiaulių laikymo atvejus tarnybai pranešė anonimai. O pats „įdavimo“ scenarijus dažniausiai susiklosto taip: paskambina prisistatyti nenorintis žmogus ir „nekaltai“ ima teirautis, ar rajone jau leista auginti kiaules. Kai jam būna paaiškinta, kad toks draudimas niekur nedingo, skambinusysis užklausia, o kodėl tokiam ir anokiam jo kaimynui ar pažįstamam – galima? Taip ir išlenda yla iš maišo… „Tie, kurie vis dar tikisi „apeiti“ minėtą draudimą, turi apsidairyti aplinkui: nebūkime naivūs, juk čia – Lietuva, kur, kaip nuo seno žinoma, kaimynas džiaugiasi pamatęs kaimyno degantį tvartą… Taigi anksčiau ar vėliau yla išlįs iš maišo…“, – ironijos neslėpė A. Redeckas.

Slėpė… tvartuose ir buvusioje kolūkio pirtyje

A. Redecko teigimu, išaiškintiems pažeidėjams, kaip ir reikalauja įstatymai, buvo skirtos minimalios baudos ir liepta tuojau pat išskersti kiaules. „Visais atvejais kiaulių augintojai buvo geranoriški, sutiko iš karto paskersti augintines. Dažniausiai girdėtas pasiteisinimas –  to padaryti gruodžio mėn. jie neprisivertė dėl to, kad šios buvusios dar labai mažos. O dabar „ištraukė“ nors iki Velykų…“ – pasakojo pašnekovas. Anot jo, visi nelegaliai kiaules laikę kaimo gyventojai verčiasi tik iš laikomų ūkių, o kiaulės ilgą laiką užtikrino jų šeimos mėsos poreikius. „Kur slėptos nelegalės? Tiesą sakant, tik vienu atveju jos buvo auginamos toliau nuo šeimininko namų esančioje buvusioje kolūkio pirtyje, visais kitais – tvartuose prie namų“, – teigė A. Redeckas.

Draudimas auginti kiaules tebegalioja

Šio mėnesio pradžioje Lietuvoje lankėsi ir šalies pasirengimą afrikinio kiaulių maro prevencijos bei kontrolės reikalavimų įgyvendinimą vertino tarptautinė veterinarijos ekspertų grupė. „Ekspertai apsilankė keliuose šalies kiaulių ūkiuose, nagrinėjo juose taikomas biosaugos priemones, taip pat vertino AKM stebėsenos programos efektyvumą, medžiotojų būrelių veiklą ir kitas kompleksines priemones. Į mūsų rajoną komisija užsukusi nebuvo, tačiau iš to, ką pamatė, susidarė įspūdį, kad pasimokyti iš Lietuvos, kaip tvarkytis su AKM, gali ir kitos šalys. Tačiau, bet kokiu atveju, buferinės AKM zonos ribos peržiūrėtos nebuvo, taigi draudimas auginti kiaules mūsų rajone tebegalioja“, – pastebėjo A. Redeckas. Pasak jo, rajono gyventojai neturėtų užkibti ant niekuo neparemtų kažkieno spekuliacijų. „Pastaruoju metu tarnybą pasiekia nemažai gandų apie tai, jog kai kurie kaimų gyventojai jau ruošiasi pirkti mažus paršiukus ir auginti juos savoms reikmėms. Kol rajonas yra įtrauktas į AKM buferinę zoną – tą daryti griežtai draudžiama. Nepaisantiesiems draudimo grės baudos ir didžiuliai nemalonumai. Šylant orams ir didėjant užkrato plitimo tikimybei – tai išlieka ypač aktualu“, – įspėjo Rokiškio VMVT vadovas A. Redeckas.

Dėl kompensacijos kreipėsi 13 gyventojų

Iki gegužės 1 d. nuo AKM nukentėję kiaulių augintojai gali kreiptis dėl vienkartinės valstybės kompensacijos galvijams, avims, ožkoms, triušiams, paukščiams ir kt., išskyrus kiaules, įsigyti. Bus kompensuojama iki 80 proc. įsigijimo išlaidų, bet ne daugiau nei 580 Eur (2 tūkst. Lt) vienam laikytojui.

Į šią paramą gali pretenduoti tie, kurie laikytas degląsias, kaip ir buvo reikalauta, suskubo išskersti iki 2014 m. gruodžio 15 d. Pasak Rokiškio rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vyriausiosios specialistės Zitos Juodelienės, iki šios savaitės pradžios visus reikalingus dokumentus minėtai kompensacijai gauti yra pristatę 13 buvusių kiaulių laikytojų. „Kai kurie nori su parama įsigyti paukščių, tačiau kol kas tą padarė vos vienas rajono gyventojas – dar anksti, ne sezonas, todėl laukia. Kuo dar, be vištų ir kt. paukščių, rajono gyventojai keičia laikytas kiaules? Veršingomis telyčiomis, triušiais, avimis, vienas žmogus planuoja įsigyti veislinį bulių“, – sakė Z. Juodelienė.

Apie galimus neleistinus kiaulių auginimo atvejus rajone gyventojai prašomi pranešti Rokiškio VMVT tel. 52852, 10369, 10368, 32648, 32045.

 

 

Agnė Mackuvienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: