Utilizuoti nebetinkamus vaistus – pačių gyventojų reikalas. A.Puteikytės nuotr.
Utilizuoti nebetinkamus vaistus – pačių gyventojų reikalas. A.Puteikytės nuotr.

Norintys atsikratyti nebereikalingų, pasibaigusio galiojimo vaistų rajono gyventojai susiduria su problema: rinkti ir saugoti medikamentų atliekas neįpareigotos nei ligoninės, nei vaistinės, nei buitinėmis atliekomis besirūpinančios bendrovės…

Iš šeimos gydytojo – su pluoštu receptų

“Gimtojo…” kalbinti pašnekovai teigė, jog dabartinė valdžios politika verčia užmiršti postringavimus apie ekologišką bei švarią aplinką ir stipriai užsimerkus nebenaudojamus vaistus mesti į buitinių atliekų konteinerį… Tokia valdžios politika…
Vis mažiau laiko randame sau, menkai besirūpiname sveikata. Senoliai netingėdavo iš vaistingų augalų pasigaminti vaistų, ir gydydavosi jais įvairiausias ligas. Nebepažįstame žolių. Šiandienio žmogaus visi keliai – į vaistinę. Atvėrę plačiau piniginę čia galime gauti visko, ko prireikia. O kartais net daugiau negu reikia. Tik ką daryti, jeigu pirktų vaistų nesuvartojame? Tokį klausimą mums uždavė “Gimtojo…” skaitytoja rokiškėnė Liucija Aleliūnienė. Jau ilgiau nei penkerius metus su klastinguoju cukriniu diabetu kovojanti moteris sakė: “Pas šeimos gydytoją reguliariai lankausi kas tris mėnesius. Kiekvieną kartą išeinu nešina pluoštu receptų. Kai kuriuos vaistus vartoju kelerius metus, kitų organizmas netoleruoja. Nebenaudojamus kaupiu, nežinau, kur juos dėti.

Užgyventas “turtas” – sauja senų vaistų

Ponia L.Aleliūnienė parodė per ilgus metus prisikaupusį pilnut pilnutėlį pirkinių maišelį nebetinkamų vartoti vaistų. Ji sakė: “Tai per dešimtmetį užgyventas “turtas”. Esu antros grupės invalidė, vyrą kankina širdies problemos, taigi daug laiko sukaupti tokį “kraitį” nereikia. Būna, medikai rašo receptą vienai pakuotei, o naudoti tereikia pusę. Kai kuriuos medikamentus atmeta pats organizmas: kai kankina keli negalavimai, vaistai, tinkantys gydyti vieną ligą, sukelia kitos paūmėjimą. Maišelis pilnėja…”

Bijo pakenkti aplinkai

Nusprendusi atsikratyti nebetinkamais vaistais moteris susidūrė su problema: “Visada maniau, jog pirmasis pagalbininkas šiuo klausimu – vaistininkai. Pas juos ir kreipiausi”, – pasakojo L.Aleliūnienė. Tačiau jai teko išgirsti, kad vaistinės nėra įpareigotos rūpintis gyventojams nebereikalingais medikamentais, mat juos utilizuoti itin brangu. Negavusi specialistų atsakymo moteris papasakojo savo rūpestį pažįstamoms. Jų patarimai nepatiko. “Draugės prisipažino, jog joms nereikalingi vaistai nuplaukia unitazu. Manau, toks sprendimas nėra tinkamas. Net į šiukšlių konteinerį jų nemetu – bijau pakenkti aplinkai. O jei koks benamis, radęs išmestus vaistus, nuspręs pasipelnyti ir parduos juos ligoniui? O šis nusinuodys?” – klausė L.Aleliūnienė.

Neįpareigoja įstatymai

Į klausimą, kur ir kaip pasenusiais ar nebereikalingais vaistais gali atsikratyti mūsų rajono gyventojai, atsakyti negalėjo nei VšĮ Rokiškio rajono ligoninės direktorius Raimundas Martinėlis, nei atliekų tvarkymu besiverčiančios AB “Rokiškio komunalininkas” atstovas, nei vaistininkas Saulius Jasiulevičius. R.Martinėlis sakė: “Mūsų įstaiga rūpinasi tik savo medicininių atliekų likimu. Viską, kas lieka po įvairiausių gydymo procedūrų – infekuotos atliekos, aštrūs daiktai, organinės atliekos, tvarsliava, netinkami naudoti vaistai, rentgeno medžiagos, – iš mūsų paima ir utilizuoja samdyta Panevėžio bendrovė. Už šią paslaugą ligoninė jai moka”. Pasak jo, nėra įstatymo, kuriuo remdamiesi gyventojai žinotų, ką daryti su nebereikalingais medikamentais. “Ligoninė niekada nėra teikusi tokių paslaugų. Mus reglamentuoja įstatymai. Jais mes ir vadovaujamės”, – sakė rajono ligoninės vadovas.

Teršalai teka vamzdžiais…

Vaistininkas S.Jasiulevičius, paklaustas apie galimą vaistinių indėlį renkant iš gyventojų medikamentų atliekas, buvo kategoriškas. “Vyriausybė jau kelinti metai nesugeba patvirtinti tvarkos. Jeigu nenorime, kad vaistinės pavirstų šiukšlynais, kaupiančiais gyventojų atneštus vaistus, turime gyventi kaip iki šiol. Negalime priimti visų medicininių atliekų, kol nebus reglamentuotas jų rinkimo principas, rūšiavimo galimybės ir kita. Tačiau problema iš mirties taško, manau, pajudės negreitai”, – sakė S.Jasiulevičius. Pasak jo, vaistų iš gyventojų rinkimo paslaugą teikianti vaistinė turėtų būti aprūpinta specialiomis talpomis, reikiamomis priemonėmis, o tikėtis tokių neįtikėtinų dalykų iš valdžios – tiesiog kvaila. Jis kalbėjo: “Graudu, tačiau mes gyvename dar labai atsilikę. Kelti vaistų rinkimo problemą – beviltiškas reikalas. Yra svarbesnių dalykų. Pavyzdžiui, Skandinavijos šalyse uždrausta žvejybai naudoti švininius svarelius. Pas mus teršalai teka vamzdžiais. Ir kam tai rūpi? Esant tokiai valdžios politikai, telieka stipriai užsimerkti ir visus pasibaigusio galiojimo vaistus supakuoti ir mesti į buitinių atliekų konteinerius. Arba nuleisti į unitazą… Kitos išeities nematau”, – neslėpė vaistininkas.

Alternatyvos nėra

Panašią nuomonę išsakė buitinių atliekų rinkimu besirūpinanti bendrovė “Rokiškio komunalininkas”. Meistras Sigitas Seibutis atsiduso: “Ir mūsų rajone, ir kituose šalies miestuose rinkti gyventojų nebenaudojamus vaistus nėra įpareigotos nei vaistinės, nei buitines atliekas tvarkančios bendrovės. Tokių paslaugų neteikiame ir mes. Paprastai medicininėmis atliekomis rūpinasi šia specializuota veikla užsiimančios įmonės. Manote, gyventojai už jų paslaugas mokės pinigus? Ne”. Meistras nepateikė nė vieno patarimo, kaip atsikratyti nebenaudojamais vaistais. “Jeigu mokytume, kaip nederėtų elgtis, turėtume pasiūlyti alternatyvą. Tačiau tokios nėra. Belieka elgtis kaip iki šiol. Valstybės politika yra būtent tokia. Svarstyti vaistų utilizavimo galimybes politikai neturi nei laiko, nei noro”, – sakė S.Seibutis. 

Agnė Puteikytė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: