„Labiausia liūdna
„Labiausia liūdna

Grįžtame į spaudos draudimo metus, kai knyga buvo stebuklas. Bibliotekoms nubraukus 7 mln. litų spaudiniams įsigyti, ką begalėtume prognozuoti? Bibliotekos praras skaitytojus, neturtingesni pamirš kažkada čiupinėję naujas knygas, o skaityti bibliotekose laikraščius –praėjusių dienų svajonė…   
 
Neatliks svarbiausio darbo
Teigiama, jog pablogėjusią situaciją bibliotekos pajus ne tik antrąjį šių metų pusmetį, bet ir 2010-aisiais, nes biudžetą spaudiniams įsigyti Kultūros ministerija sumažino 7 mln. litų,  arba 80 proc. Lėšos mažinamos ne tik knygoms bei spaudai įsigyti: drastiškai užbraukta galimybė plėsti duomenų bazes, kaupti garso bei vaizdo įrašus.
Šių metų šalies biudžete bibliotekoms naujoms knygoms bei spaudos leidiniams įsigyti buvo numatyta 8,7 mln. litų. Pirmąjį ketvirtį bibliotekininkai spėjo nusipirkti leidinių už 1,7 mln. litų, o likusi dalis, pasak bibliotekininkų, nubraukta. Šalies bibliotekos nebegalės atlikti pagrindinio savo darbo – kaupti leidinius ir saugoti juos.

Nebegaus nė lito
Juozo Keliuočio viešosios bibliotekos direktorė Alicija Matiukienė sakė, kad pirmąjį ketvirtį Kultūros ministerija naujoms knygoms  pirkti rajonui skyrė 19 tūkst. litų. „Girdėjom, kad naujoms knygoms įsigyti nebegausime nė lito“, – sakė direktorė.  Tiesa, jokių tai patvirtinančių oficialių raštų dar nėra. 
Periodikos leidinius –  laikraščius ir žurnalus – biblioteka prenumeruoja savivaldybės skirtomis  lėšomis. „Rajono iždas  mažinamas. Tai jaučia visos biudžetinės įstaigos, mes irgi“, – sakė A.Matiukienė. Jos teigimu, kaimų bibliotekoms spauda užsakyta iki metų pabaigos, kaimo žmonės neliks nuskriausti. Viešoji biblioteka laikraščius ir žurnalus prenumeravo pusmečiui, todėl  bus priversta mažinti išlaidas.  A.Matiukienės skaičiavimu, spaudai lėšos bus sumažintos 27 tūkst. litų. Tiesa, tai svarbu ir 2010–aisiais. Anot direktorės, bus atsisakyta kai kurių žurnalų, tačiau dienraščiai dar turbūt liks. Mat pensinio amžiaus žmonės, atėję į bibliotekos skaityklą, perskaito visus čia esančius laikraščius.

Raštijos naikinimas
Šiandieninę situaciją A.Matiukienė pavadino raštijos naikinimu. Iš šios padėties bibliotekininkai bandys suktis: siūlys skaitytojams  informaciją internete, mokys juos kompiuterijos raštingumo. Štai užvakar į biblioteką atkeliavo dešimt naujų kompiuterių, dar dešimt planuojama pastatyti Vaikų ir jaunimo literatūros skyriuje, po penkis – Obelių ir  Pandėlio bibliotekose. Tiesa, taupant lėšas interneto iki rudens atsisakyta Laibgaliuose ir Kavoliškyje. 

Kultūroj – duobė
Kalbėdama apie naujų knygų stygių A.Matiukienė užsiminė, jog teks nupūsti dulkes nuo senų knygų, organizuoti gyventojų sukauptų leidinių mainus, ieškoti elektroninių knygų. Tačiau vis tiek, direktorės žodžiais, kultūroje liks duobė: skaitytojai prarandami, o knygų komplektavime – spragos. Kol kas rokiškėnų  bibliotekininkų neketinama atleisti iš darbo, tačiau visiems suplanuotos 10 dienų nemokamos atostogos. „Tuo tarpu respublikinė bibliotekininkų draugija tariasi, ką mums šioje situacijoje daryti, mąsto apie akcijas.  Juk ir leidykloms blogai. Akcijų metu jos mus rems“, – sakė viešosios bibliotekos direktorė.  

Skaitys klasiką
„Aišku, tokia žinia sukrėtė“, – sakė tik ką iš nemokamų atostogų grįžusi J.Keliuočio viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros skyriaus vadovė Salvinija Kalpokaitė.  Jų skyrius ieškos netradicinių būdų užimti vaikus laisvalaikiu. Pradinukams knygų dar yra, tačiau paaugliams ir jaunimui liūdniau. „Yra tokių vaikų, kurie seka naujienas, o mes jų pasiūlyti negalėsime. Susidariusią situaciją vadinu tikruoju gyvenimo iššūkiu“, – sakė pašnekovė.  Kol vis dar krizė, S.Kalpokaitė žada trečią kartą skaityti F.Dostojevskio „Brolius Karamazovus“, dar kartą imtis kitos klasikos. „Blogiau  tiems, kuriems rūpi naujienos. O labiausia liūdna dėl to, kad Kultūros ministerija bibliotekas pavertė visų bėdų atpirkimo ožiais“, – sakė S.Kalpokaitė. 

 

 

Reda MILAKNIENĖ

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: