Muitinės ženklas.
Muitinės ženklas.

2015 m. I ketvirtį Lietuvos muitinė atliko anoniminę muitinės tarpininkų ir jų atstovų bei kitų Lietuvos muitinėje juridinius asmenis atstovaujančių asmenų apklausą. Šia apklausa buvo siekiama išsiaiškinti jų nuomonę apie korupcijos situaciją Lietuvos muitinėje ir, remiantis jos rezultatais, pakoreguoti institucijos antikorupcinės aplinkos kūrimą.

Didžiausia dalis respondentų (77 proc.) teigia, kad per paskutinius 12 mėnesių kyšio Lietuvos muitininkams nedavė, ir tik 6 proc. jų pripažino, kad tai įprasta praktika.

Į klausimą „Kaip vertinate korupcijos situacijos pokyčius muitinėje?“ po trečdalį respondentų pasirinko atsakymo variantus, jog teigiami pokyčiai yra akivaizdūs ir situacija gerėja. 2 proc. apklaustųjų atsakė, kad padėtis blogėja, o 22 proc. – kad niekas nesikeičia.

63 proc. apklaustųjų teigė per pastaruosius 12 mėnesių nesusidūrę su situacija, kai pareigūnas reikalauja, provokuoja ar leidžia suprasti, kad nori kyšio. Kad tai vyksta nuolat arba beveik visada, atsakė 3-6 proc. apklausos dalyvių. 15 proc. apie tokias pareigūnų „užuominas“ yra tekę girdėti iš kolegų.

Apklausos duomenimis, beveik 59 proc. respondentų įsitikinę, kad kyšio neduotų jokiomis aplinkybėmis, 11 proc. pripažino, kad duotų, jei tai padėtų sklandžiai sutvarkyti muitinės formalumus, taip pat 11 proc. – jei to reikalautų pareigūnas.

27 proc. apklausos dalyvių mano, kad kyšiai mokami tam, jog muitininkai „nesikabinėtų“ dėl formalių pažeidimų, o 15 proc. mano, kad tokios yra tradicijos.

Praėjusių metų vasarį Lietuvos muitinės kelio postuose bendromis Muitinės departamento bei teritorinių muitinių pareigūnų ir ryšių su visuomene specialistų pajėgomis buvo atlikta panašaus pobūdžio krovininių automobilių vairuotojų apklausa. Jos metu į anonimines anketas atsakė 1004 krovininių automobilių vairuotojai, vykstantys per Lietuvos muitinės kelio postus. Apklausos rezultatai parodė, jog 83,6 proc. respondentų per pastaruosius metus kyšio nedavė nė karto, 36,3 proc. dalyvavusiųjų apklausoje atsakė, jog Lietuvos muitinė nekorumpuota, o 41,7 proc. nurodė, jog teigiami pokyčiai muitinėje yra akivaizdūs.

2014 m. Lietuvos Respublikos muitinės pareigūnų iniciatyva buvo nustatyti 826 neteisėti pinigų siūlymo muitinės pareigūnams atvejai. Apie nesėkmingus bandymus juos papirkti nustatyta tvarka pranešė 224 muitinės pareigūnai.

Muitinės kriminalinė tarnyba praėjusiais metais pradėjo 55 ikiteisminius tyrimus pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 227 str. „Papirkimas“. Tai beveik keturis kartus didesnis skaičius, nei buvo ankstesniais − 2013 metais, kai tokių atvejų užfiksuota 14.

40 asmenų teismo baudžiamaisiais įsakymais yra pripažinti kaltais, jiems paskirtos piniginės baudos, 10 asmenų atžvilgiu ikiteisminiai tyrimai nutraukti nenustačius nusikalstamos veikos požymių.

 

Eglė Cibienė, MD Komunikacijos skyriaus viršininko pavaduotoja

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: