Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.
Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.

                                    

                     Šiemet Lietuvos žemdirbiai skaudžiai susiduria su nuo jų nepriklausančiomis aplinkybėmis, kurios tiesiogiai atsiliepia žemės ūkio gamybai: Rusijos embargu žemės ūkio ir maisto produktams, krentančiomis pieno ir gyvulių supirkimo kainomis, šalnų pakąstais pasėliais, kiaulių augintojus grasinančiu sužlugdyti afrikiniu kiaulių maru. Pirmą kartą Žemės ūkio rūmų tarybos posėdyje Kaune dalyvavusi žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė, atsakydama į susirūpinusių žemdirbių organizacijų atstovų klausimus, pažėrė ir karčių kritikos žodžių žemdirbių savivaldai. „Nepykite, bet tokie Žemės ūkio rūmai man nepatinka. Asociacijos turi išsigryninti bendrą poziciją. Žemdirbių savivalda turi būti stipri viduje, gebėti prisiimti atsakomybę, tik tada galima kalbėti ir apie funkcijų atidavimą ar lėšų administravimą”, – situaciją apibūdino ministrė, paraginusi ŽŪR būti aktyviems ir teikti pasiūlymus.

                    Ministrė jau ne kartą yra susitikusi su įvairių žemdirbių organizacijų atstovais, nuolat vyksta dialogas tarp Žemės ūkio ministerijos specialistų ir ŽŪR atstovų. Svarbiausias šiuo metu žemdirbius jaudinantis klausimas yra  žemės ūkio ir maisto produktų embargas.  Ministrė tarybos posėdyje papasakojo apie priemones, kurių Žemės ūkio ministerija imasi, siekdama stabilizuoti rinkas.

                    „Dideles viltis siejame su penktadienį Briuselyje įvyksiančia Žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryba, kur kausimės dėl prarastų pajamų kompensavimo. Netrukus laukiame atvykstant ir aukšto EK pareigūno – žemės ūkio komisaro Dačiano Čioloso, kuris susitiks su šalies pienininkais ir mėsos augintojais”,  – sakė V. Baltraitienė, kuri kitą savaitę dėl nuostolių kompensavimo iš valstybės biudžeto ruošiasi susitikti ir su Ministru Pirmininku Algirdu Butkevičiumi. 

                  Skaičiuojantys praradimus žemdirbiai  skundėsi pieno ir mėsos kainų nuosmukiu,  taip pat domėjosi kompensacijomis už perkamą naują žemės ūkio techniką, žemės pirkimo saugikliais, konsultavimo paslaugomis ūkiams, pieno  kvotų panaikinimu, ginčijosi dėl aktyvaus ūkininko sąvokos apibrėžimo, žemės ūkio kooperatyvo narių sudėties. Tarybos nariai buvo informuoti apie Europos Komisijos paleistą produktų privataus saugojimo mechanizmą, peržiūrėtas intervencinių pirkimų kainas.

                    Susitikime buvo pranešta apie planuojamas anksčiau  – spalio mėnesį – mokėti tiesiogines išmokas.  Jau gautos ir oficialios EK pastabos dėl nusiųsto derinti naujosios 2014-2020 m. kaimo plėtros programos projekto. 

                     Ministrė V. Baltraitienė neslėpė, kad ji prioritetą teikia smulkiajam ir vidutiniam ūkiui, ypač jei jis užsiima gyvulininkyste. ,,Tikrai nesustosime ties ta 15 proc. išmoka už pirmuosius hektarus”, – patikino ministrė. 

                         Besidomintieji mažiau palankių ūkininkauti vietovių rėmimu sužinojo, kad pavasarį prašymus mokėti kompensacines išmokas už ūkininkavimą mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse teiks dar pagal senuosius reikalavimus, tačiau naujajame laikotarpyje EK rems jau mažesnį tokių  vietovių plotą.

                             Žinoma, šiuo metu jokiame žemdirbių susibūrime nelieka be dėmesio didžiulę žalą žemės ūkiui darantis afrikinis  kiaulių maras. Žemės ūkio rūmų taryba pasiūlė įvesti biosaugos reikalavimus visiems gyvulininkystės ūkiams, nepriklausomai nuo jų dydžio.

 

Žemės ūkio ministerijos inform.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: