„Mes dirbame tam
„Mes dirbame tam

Ar kruopų pakelis iš tiesų sveria tiek, kiek parašyta etiketėje? Ar į automobilio baką degalų įsipilame tiek, kiek rodo benzino kolonėlės skaitiklis? Ar tikslūs karšto ir šalto vandens, dujų ir elektros skaitiklių parodymai? Visa tai tikrina Lietuvos metrologijos inspekcijos (LMI)  specialistai, šiandien švenčiantys profesinę šventę – Pasaulinę metrologijos dieną.

Skirtingi matai
Nuo žilos senovės, kai tik žmonija išrado prekybą ir mokesčius, atsirado poreikis tikrinti. Kiekviena gentis, vėliau valstybė turėjo savo matų vienetus. Kokių jų tik neprigalvota: atstumas buvo matuojamas ieties ar strėlės skrydžiais, aukštis ir gylis – žmogaus rankos, pėdos ar plaštakos ilgiu, svoris – akmens svoriu. Tik bėda, kad žmogaus rankos ilgis ar strėlės skrydžio trajektorijos – ne visuomet vienodos. Dar daugiau keblumų kildavo tuomet, kai mainai ar prekyba vykdavo tarp skirtingas matų sistemas naudojančių pirklių.
Vėliau, kuriantis valstybėms, kūrėsi skirtingos matų sistemos. Net toje pačioje valstybėje egzistavo keletas svėrimo būdų skirtingiems produktams. Pavyzdžiui, sviestas Lietuvoje matuotas svarais, grūdai – pūrais (1 pūras – maždaug 70 kg), druska – pūdais (maždaug 16 kg). Kiaušiniai skaičiuoti kapomis. Žemė matuota margais (7283 kv. m), vėliau valakais (21 ha). Audeklai matuoti aršinais (0,71 m) ir sieksniais (2,1 m). Atstumai – varstais (1,06 km), myliomis.
Pirmieji tvarką matų painiavoje įsivedė brangenybių pirkliai. Brangakmenių matu tapo karatas (0,2 g) – pupmedžio pupelė. Mat pupmedis, nepriklausomai nuo saulės, drėgmės, žemės derlumo, užaugina vienodo dydžio vaisius.
Suvienodinti kitus vienetus sekėsi kur kas sunkiau. Universali matų sistema atsirado tik 1875 m. gegužės 20-ąją, kai septyniolika valstybių pasirašė Metro konvenciją, įpareigojančią  naudoti universalią matų sistemą (SI). Konvencijos pasirašymo data – gegužės 20-oji paskelbta Pasauline metrologų diena. Šiuo metu universalią matų sistemą, dar kitaip vadinamą SI sistema, naudoja 54 valstybės, tarp jų ir Lietuva.

Visas straipsnis trečiadienio „Gimtajame…“

Lina DŪDAITĖ

kasyba

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie