\"Mūsų verslas balansuoja lyg ant svarstyklių: pirmą pusmetį dirbome pelningai

 

 

„Kiaulių gripo mes nebijome, nes ši liga puola ne kiaules, o žmones. Nežinia,  kodėl ji pavadinta kiaulių gripu… Mūsų verslą žlugdo uždaryta Rusijos rinka, ten nustatytas afrikinis kiaulių maras. Dar daugiau problemų kelia skolininkai, kurie bendrovei negrąžina  per 800 tūkst. litų“, – sakė UAB „Žiobiškio kiaulių kompleksas“ direktorius Vidmantas Maželis.

 

Riestasnukėms grėsmė – iš Rusijos

Pasaulyje įsisiautėjusi kiaulių gripo pandemija, dėl kurios šiomis dienomis Ukrainoje paskelbta ypatingoji padėtis, sukėlė sumaištį ir pas mus. Rokiškio Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Antanas Redeckas sakė, jog ši liga kiaulėms realiai negresia, nes ji plinta tarp žmonių. „Kiek esu girdėjęs, nuo šios ligos užsienyje yra nugaišusi tik viena kiaulė. Ir ta užsikrėtė nuo sergančio žmogaus“, – komentavo tarnybos vadovas. Todėl, jo teigimu, kiaulių augintojams nėra nurodyta laikytis ypatingų saugos reikalavimų.

Per 5 tūkst. kiaulių auginančios bendrovės „Žiobiškio kiaulių kompleksas“ direktorius V.Maželis sakė, jog šiuo metu didžiausia grėsmė –Leningrado srityje  (Rusija) nustatytas afrikinis  kiaulių maras. Būtent į šią sritį iki liepos vidurio kas mėnesį iškeliaudavo apie 1 tūkst. Žiobiškyje užaugintų kiaulių. Jų eksportas į Rusiją nutrauktas  liepos 23 d. Tiesa,  kelias savaites trukęs kiaulių bei kiaulienos eksporto draudimas buvo atšauktas, tačiau Panevėžio apskričiai palikti eksporto apribojimai į trečiąsias šalis. Iš mūsų apskrities ne viena bendrovė gabeno kiaules į Rusiją.

Spalio pabaigoje dėl kilusio afrikinio kiaulių maro iš mūsų šalies į Leningrado sritį laikinai uždrausta eksportuoti kiaules bei iš ten įsivežti pašarus. Pasienio postuose sustiprinta veterinarijos kontrolė bei iš Rusijos atvykstančių keleivių rankinio bagažo ir krovinių patikra.

Tokį sprendimą priėmė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), gavusi informaciją, kad Leningrado srities vienoje fermoje nustatytas afrikinis kiaulių maras. Įtarta, kad kiaulės galėjo užsikrėsti per maisto atliekas. Šiais metais tai jau ne pirmas afrikinio kiaulių maro atvejis Rusijos Federacijoje. Lietuvoje tokia liga niekada neregistruota.

„Jeigu mūsų šalį pasiektų šis maras, pasekmės kiaulių verslui būtų neprognozuojamos“, – teigė V.Maželis. Bendrovė rengiasi  panaikinti galimybę komplekso teritorijoje  pakrauti kiaules, kad ši liktų uždara pašaliniams. „Sudėtinga apsaugoti kompleksą nuo užkrato, kai pirkėjai savo transportu važiuoja iki pat fermų. Tenka prevenciškai dirbti ir su bendrovės darbuotojais, kad jie laikytųsi visų privalomų saugos reikalavimų. Užnešti ligų užkratą nesudėtinga, o jam paplitus komplekse nuostoliai būtų milžiniški“, – dėstė bendrovės vadovas.

Afrikiniu kiaulių maru dažniausia serga kiaulės ir šernai. Liga plinta tiesiogiai kontaktuojant , per ekskretus, sekretus, kraują. Liga taip pat plinta ir kontaktuojant netiesiogiai: per užkrėstą inventorių, rūbus, transportą ar šeriant kiaules netinkamai apdorotu pašaru. Šios ligos plitimas kiaulių ūkiuose, V.Maželio teigimu, gali sukelti didelių nuostolių ir turėti įtakos kiaulininkystės plėtrai.

 

Rinka užverta, skolos auga

Liepos viduryje kilo panika dėl klasikinio kiaulių maro, nustatyto Panevėžio apskrities danų fermoje “Pasodėlė”. Šis virusas Europai nebūdingas, prieš pora metų jis buvo registruotas tik Azijos šalyse ir Pietų Afrikoje.

Kiaulių maro židinio vietoje imtasi būtinų veterinarinės kontrolės priemonių: sunaikintos ir utilizuotos visos  sirgusios kiaulės, atlikta dezinfekcija, nustatytas karantinas, laikinai uždrausta kiaules išvežti iš Lietuvos. Dėl minėtos ligos iš Panevėžio apskrities iki šiol neatnaujintas  kiaulių eksportas į Rusiją.

„Nuo sausio mėn. visos mūsų kiaulės buvo vežamos į Rusiją. Uždraudus eksportą, pirklių teko ieškoti vietoje. Rusijoje rinkos kainos buvo aukštesnės, nei išsiderame iš šalies ir latvių pirkėjų: už kilogramą gyvo svorio rusai mokėdavo 4,5 – 4,7 Lt. Dabar gauname tik iki 3,7 Lt. Kiekviena parduota kiaulė šiuo metu mums nuostolinga 50 Lt“, – dabartinę verslo situaciją dėstė V.Maželis.

Tačiau, anot jo, blogiausia tai, kad auga kiaulių supirkėjų skolos bendrovei. Jo teigimu, Kaišiadorių firmos skola – per 600 tūkst. litų, Latvijos supirkėjai skolingi apie 90 tūkst. litų. Yra ir smulkesnių pirkėjų, už kiaules įsiskolinusių nuo kelių iki dešimties tūkstančių litų. „Kai kurių skolų jau net nebesitikime atgauti“, – sakė V.Maželis. 

 

Panikai nepasiduoda

„Verslo situacija keičiasi tarsi ant svarstyklių. Žiemos pradžioje džiaugėmės, kad ji mums palanki: žemos grūdų kainos, pigo pašarai, Rusijos rinka žadėjo pelną, neliko didesnių problemų  dėl darbuotojų paieškos. Bet džiaugėmės tik pusmetį: liepą eksportas į Rusiją nutrūko, supirkimo kainos krito. Ir vėl dirbame nuostolingai“, – komentavo V.Maželis. Anot jo, virkavimai  dėl prastėjančios situacijos  nieko nepakeis: reikia ieškoti rinkos, derėtis dėl kainų ir saugoti fermą nuo gresiančių ligų.

Nedėkingoje situacijoje atsidūrę kiaulių augintojai sunerimę, kad draudimas išvežti kiaules į Rusiją žada užtrukti iki metų. Atšaukus eksporto draudimą iš Panevėžio apskrities į trečiąsias šalis, kiaulių augintojai, V.Maželio teigimu, vėl suktų į Rusiją.

Aldona Minkevičienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: