Neringa RAGAUSKIENĖ.
Neringa RAGAUSKIENĖ.
Prie Dirdų

„Kaip kaimo vaikui užsidirbti pinigų?” – klausėme rokiškėnų. Ar jų atsakymas ir yra tas grūdas, daiginantis sėkmę, sunku pasakyti. Tačiau juk visada verta pasinaudoti kitų patarimu ir patirtimi.

Neringa RAGAUSKIENĖ, rokiškėnė

Manau, jog galimybę užsidirbti lemia pats darbdavys, jo požiūris į jauną žmogų, padorumas. Ūkininkai nuo senų senovės buvo svarbiausi darbdaviai. Pas juos ir dabar galima užsidirbti. Jie kaimynus kviečia talkon rinkti akmenų, patalkinti šienapjūtės metu, daržuose ir soduose, per bulviakasį. Doras ūkininkas niekada nenuskriaus. Tik įstatymas sergsti, ar jis moka mokesčius, ar neįdarbina žmonių nelegaliai. Vis dėlto norėčiau, kad mūsų šalies vadovai supaprastintų galimybę įdarbinti vaikus ir paauglius bent vasarą.

Vaidas SKVARNAS, rokiškėnas
Ūkininkas turi būti rūpestingas ir supratingas. Ypač tas, pas kurį dirba jaunas žmogus, paauglys. Žinoma, veltui pinigų niekas nedalina – dirbti reikia. Tačiau jei ūkininkas jauną žmogų niekina, su juo elgiasi nepagarbiai vien dėl to, kad jis samdomas, toks gerų padėjėjų neturės. Žmogus neužmiršta nuoskaudos. O dabar – nebe tie laikai. Jaunuolis nusigręš nuo žemės, kuri jam nepadėjo užsidirbti, ir išvažiuos ieškoti kitos… 

Algimantas NARBUTAS, rokiškėnas

Kodėl gi ne? Vaikas ar paauglys gali atlikti lengvus darbus: perkelti galvijus, ravėti daržą, senam žmogui malkų prinešti… Daug kas priklauso nuo paties vaiko. Labai svarbu, ar darbščioje šeimoje jis auga. Vaikas, matantis tingius tėvus, augantis netvarkingoje troboje ar bute, neišmoksta organizuoti savo laiko, nesugeba priimti sprendimų… Toks niekada nesugalvos, kaip užsidirbti. Jis ir liks, kaip „Gimtasis…“ rašo, profesionalus bedarbis.

Kristina RUZIENĖ, rokiškėnė
Kiekvienuose namuose darbo rasi. Juolab – pas ūkininką. Darbo rankų dažnam reikia ne tik laukuose, bet ir buityje. Tvarkyti namus, ravėti gėlynus, išgrėbti sodą – darbai nesudėtingi, bet būtini. Tačiau yra kitokių svarbių dalykų. Ar ūkininkas turi teisę mokėti pinigus, tam tikros jų dalies neatseikėdamas valstybei? Darbo kodeksas draudžia nelegalų darbą, o gaunantis atlygį ir nemokantis mokesčių valstybei prilygsta nelegalui. Tad kaip kaimo vaikui užsidirbti pinigų, nemokant mokesčių valstybei? Štai kur visa klausimo ir atsakymo į jį esmė.

 

Jurga, rokiškėnė
Jei vaikas žinotų, kaip užsidirbti, tai ir užsidirbtų. Ūkininkai tikrai gali pasiūlyti darbo, tik pačiam nereikia jo bijoti. Paauglystėje rinkdavau uogas ir grybus, eidavau šieno krauti. Uogauti ar grybauti daug jėgų nereikia, tačiau šis darbas reikalauja kantrybės ir atima daug laiko. 
Dažnas ūkininko vaikas tingi dirbti. Ir dabar matau: kaimietukai parduoda ūkininkui baravykų ar voveraičių krepšį, o jo paties vaikai vaikšto po kiemą užsimiegoję, ką tik iš lovos pakirdę…
Finansinę sėkmę lemia daugybė aplinkybių, bet labiausia – darbštumas.

 

Jolanta DEKSNYTĖ, „Gimtojo Rokiškio” JŽK narė

Rašyti komentarą

Komentarų nėra

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie