L. Meškausko nuotr.
L. Meškausko nuotr.

Rokiškio rajono savivaldybėje antradienį vyko diskusija apie Lietuvos regionų politiką, kurią inicijavo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) šešėlinės vyriausybės regionų plėtros ministrė Agnė Bilotaitė.

Į renginį gausiai susirinkę verslininkai, politikai, bendruomenių atstovai diskutavo, ką daryti, kad regionuose žmonės gyventų geriau, mažėtų nedarbas, o jaunimas sugrįžtų iš didmiesčių ar užsienio namo.

A. Bilotaitės kvietimu diskusijoje dalyvavo ir savo poziciją išsakė Lietuvos verslo darbdavių konfederacijos generalinis direktorius Danas Arlauskas, „Investuotojų forumo” vykdančioji direktorė Rūta Skyrienė, Laisvosios rinkos instituto ekspertas Laurynas Rekašius, ekonomikos ekspertas Justas Mundeikis ir kiti.

A. Bilotaitė pabrėžė, kad pagrindinė problema Lietuvoje šiuo metu – didelis atotrūkis tarp didžiųjų miestų ir regionų.

„Šiandien matome išgražėjusius miestelius, kuriuose džiugina gražūs fasadai bei gatvės, bet ar to pakanka siekiant sukurti gerą gyvenimą žmonėms? Ką reikėtų daryti, kad rajonuose norėtųsi gyventi jaunoms šeimoms, kad jaunimas nevažiuotų į didesnius miestus ar kitas šalis?” – klausė ji.

Pasak A. Bilotaitės, TS-LKD šešėlinė vyriausybė žino, kaip spręsti šias problemas, ir siūlo konkrečias priemones, kurios leistų rajonuose gyventojams turėti gerai apmokamą darbą, kurtųsi verslas, daugėtų užsienio investicijų.

Diskusijos metu buvo pristatyti siūlymai, kurie leistų vystytis vietos ekonomikai. Svarbiausia, anot A. Bilotaitės, – stiprinti regionų vaidmenį, skatinti verslą atsiliekančiose savivaldybėse mokestinėmis, pavyzdžiui, pelno mokesčio ar socialinio draudimo, lengvatomis. Taip pat būtina skatinti jaunimą per švietimo ir būsto politiką, motyvuoti savivaldybes pritraukti daugiau investicijų.

Renginyje dalyvavęs buvęs premjeras Andrius Kubilius teigė, kad tinkamo Europos Sąjungos fondų įsisavinimo nepakanka, reikalinga tokia politika, kuri leistų pritraukti investicijas ir kurti darbo vietas. Dabar Lietuvoje dažnai susiduriama su savivaldybių nenoru ir gebėjimų trūkumu pakviesti investuotojus, todėl,  anot jo, pačios savivaldybės turi būti suinteresuotos, kad užsienio verslininkai norėtų steigti savo įmones rajonuose.

A. Bilotaitė savo pranešime pabrėžė, jog reikia sudaryti galimybes jaunoms šeimoms įsigyti pirmąjį būstą, tai paskatintų ir rajonų atsigavimą.

„Siekiant šio tikslo siūlome šiemet Vyriausybei parengti ir Seimui pateikti Pirmojo būsto įstatymo projektą, kuriame būtų numatyta diferencijuota parama įsigyti, atnaujinti ar statyti nuosavą pirmąjį būstą”, – kalbėjo TS-LKD šešėlinės vyriausybės regioninės plėtros ministrė.

Siekiant pritraukti jaunus specialistus į šalies miestelius, taip pat rajonuose gyvenančiųjų patogumui būtina sudaryti sąlygas susisiekti su didžiaisiais šalies miestais. Tam iki 2020 metų turėtų būti parengta ir įgyvendinta greitojo susisiekimo tarp regionų centrų ir didmiesčių programa bei numatytos priemonės nuolatiniam ir patogiam transportui tarp savivaldybių centrų ir artimiausių didmiesčių atsirasti. A. Bilotaitės teigimu, Lietuvos aukštosiose mokyklose reikėtų įsteigti tikslines stipendijas jaunimui, o jų gavėjai turėtų būti sutartimi įpareigojami po studijų bent 5 metams grįžti dirbti į jų studijas finansavusią savivaldybę bei galėti joje atlikti praktiką pagal savo specialybę.

Ekspertų išvados rokiškėnams dar negailestingesnės. Demografinė rajono situacija byloja, jog kasmet netenkame beveik po 750 žmonių, dirbantiesiems rajono žmonėms išlaikomų asmenų skaičius greitai taps nebepakeliamas vidutiniam gyventojo amžiui artėjant link 50 m. ribos. Situacijos negelbsti ir tiesioginės užsienio investicijos, kurios beveik neegzistuoja Rokiškio r. O rajono savivaldybės tinklapis užsienio investuotojams siunčia aiškią žinią: „YOU HAVE NO ACCESS” („Jūs neturite prieigos”).

Informaciją apie Rokiškio ekonominę ir demografinę būklę rasite internetinėje svetainėje www.lithuanian-economy.net/

Užs. 348

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: