Eltos nuotr.
Eltos nuotr.

 

 

Dėl ūmių viršutinių kvėpavimo takų susirgimų (ŪVKT) ir gripo proveržio iki lapkričio 30 d. nedirbs Rokiškio “Romuvos“ , Juodupės, Kamajų A.Strazdo ir Obelių gimnazijos  bei J.Tumo-Vaižganto vidurinė mokykla. Praėjusį ketvirtadienį karantiną paskelbusios Rokiškio Juozo Tūbelio gimnazijos moksleiviai į mokyklą ketina grįžti lapkričio 26 d. Specialistai spėja, jog netrukus karantinas užvers ir likusiųjų rajono mokyklų, o gal net ir darželių duris…

  

Karantinas uždaro mokyklas

Praėjusią savaitę vienuolika šalies savivaldybių apėmusi gripo epidemija grasino pasiekti ir mūsų rajoną. Ilgai laukti neteko: J.Tūbelio gimnazijos moksleivių sergamumas pasiekė 37,8 proc., vakar buvo uždarytos dar kelios ugdymo įstaigos – Juodupės gimnazija (24 proc.), “Romuvos“ gimnazija (42 proc.) bei J.Tumo-Vaižganto vidurinė mokykla (32 proc.).

 

Savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistė Valentina Mickienė moksleivius ir tėvus ragina daugiau dėmesio skirti higienai: dažniau plauti rankas, kiekvieną dieną valyti dulkes ir mazgoti grindis, valgyti produktus, kuriuose daug vitamino C – spanguoles, citrinas.  “Be to, būtina pakankamai vartoti geriamojo vandens: jei skysčių per mažai, organizmas užteršiamas medžiagų apykaitos produktais.  Gerti vaistažolių ir uogų, pvz, spanguolių arbatas. Stengtis nepervargti, gerai išsimiegoti, vengti kontakto su sergančiaisiais, didelių susibūrimo vietų. Būti fiziškai aktyviems. Rūpintis psichine sveikata, o svarbiausia – valdyti stresą dėl plintančio gripo“, – vardino V.Mickienė.

Mokyklų vadovai pastebėjo, jog sergančiųjų skaičius šoktelėjo staiga: vieną dieną klasėse nebuvo po 2-3 mokinius, o jau kitą – 11 ir daugiau. Tačiau, pasak “Romuvos“ gimnazijos visuomenės sveikatos priežiūros specialistės Džuljetos Girčienės, 100 proc.  pasitikėti mokyklų statistika nederėtų. “Atsirado ir gudraujančių moksleivių: pasitaikė atvejų, kai namo išleidžiamas ne tik pamokų metu sukarščiavęs moksleivis, bet ir jį palydėti pasišovę draugai“, – neslėpė D.Girčienė.

 

Epidemijos lygį jau pasiekėme

“Gimtojo…“ kalbinta Panevėžio visuomenės sveikatos priežiūros centro vyresnioji specialistė Rima Pupelienė neatmetė galimybės, jog karantinas užvers ir kitų rajono mokyklų duris. Ji teigė: “Praėjusią savaitę per dieną buvo diagnozuojama apie 100 ŪVKT infekcijų ir 10 gripo atvejų: 10 tūkst. gyventojų tenka 29,21 proc. sergančiųjų. Jų smarkiai daugėjo. Karantino mokyklose trukmė nustatoma atsižvelgiant į situaciją. Dažniausia jis trunka savaitę, tačiau gali tęstis net dvi ar daugiau. Savivaldybėse gripo epidemija skelbiama tuomet, kai savaitės sergamumo rodiklis viršija 100 sergančiųjų 10 tūkst. gyventojų. Lapkričio 20-22 d. ŪVKT infekcijos buvo konstatuotos 265, gripas – 17 rajono gyventojų. Sergamumo rodiklis per šias tris dienas šoktelėjo iki 73,55 proc. Iš viso rajone šiuo metu (vakar dienos duomenimis) ŪVKT ligomis serga 645 asmenys, savaitės sergamumo rodiklis šoktelėjo iki 168,2 proc. Gripo rodiklis kol kas siekia tik 5 proc., tačiau epidemijos lygis jau pasiektas. Sergančiųjų daugėja.“

  

Prie darželių durų

Panevėžio visuomenės sveikatos priežiūros centro Rokiškio skyriaus specialistų teigimu, vien per savaitgalį iš 265 ŪVKT atvejų net 159 buvo diagnozuoti vaikams iki 18 metų. Dėl šios priežasties neatmetama ir rajono darželių uždarymo tikimybė.

 

“Gimtojo…“ kalbinta lopšelio-darželio “Pumpurėlis“ direktorė Zita Matuzonienė sakė, jog situacija verčia sunerimti: iš 179 darželį lankančių vaikų vakar susirinko 35. “ Susirgo visa  priešmokyklinukų grupė, o į kitą grupę tėvai atvedė tik 3 atžalas. Objektyviai situaciją vertinti sudėtinga. Galimas atvejis, kad darželinukų skaičių lemia mokyklų karantinas: sveikus mažylius tėvai palieka sergančių brolių bei sesių priežiūrai“, – spėjo Z.Matuzonienė.

 

Panaši situacija ir lopšelyje-darželyje “Linelis“. Vadovės Aldonos Jakšienės teigimu, iš 142 darželį lankančių vaikų vakar susirinko tik 56. “Jei neatėjusiųjų daugės, neišvengsime ir įstaigos karantino“, – sakė A.Jakšienė.

 

Darželio-mokyklos “Ąžuoliukas“ direktorė Romualda Cegelskienė sakė: “Nežinia, ar prasidėjusios pradinukų atostogos, ar liga lėmė, tačiau iš 100 vaikų vakar į darželį susirinko vos 23. Įvertinę situaciją šiandien paskelbėme karantiną. Visą savaitę prašysime tėvų nevesti sergančių mažylių į darželius: taip gripo virusui bandysime užkirsti kelią į sveikų vaikų aplinką.“

 

Panaši situacija klostosi ir lopšelyje-darželyje “Nykštukas“.

 

Kiaulių gripą “uždarė tvartuose“?

Už miesto ribų situacija nėra tokia grėsminga: vaikų skaičiumi nesiskundžia nei rajono mokyklos, nei darželiai. “Gimtojo…“ kalbinta Juodupės lopšelio-darželio vadovė Janė Gavėnienė sakė, kad vakar darželinukų skaičius buvo toks pat, koks būna moksleivių atostogų metu. Puikiai laikosi Panemunėlio bei Pandėlio darželiai: jų vadovų teigimu, sergančių vaikų tėra po kelis. “Vakar iš 47 vaikų nebuvo keturių“, – “Gimtajam…“ sakė Pandėlio lopšelio-darželio direktorė Gražina Kažemėkienė.

 

Neblogai užsigrūdinę ir Kriaunų bei Panemunėlio moksleiviai. “Iš 94 moksleivių serga vos 8. Gyvenantys kaime „kiaulių gripą“ laiko tvartuose ir neleidžia jam ištrūkti į lauką… Gal padeda ir tai, jog mes dažniau nei miesto žmonės būname gryname ore, nepamirštame česnako, spanguolių“, – šypsojosi Kriaunų pagrindinės mokyklos direktorė Stasė Idienė. Tik 8 proc. sergamumas užfiksuotas ir Panemunėlio pagrindinėje mokykloje.

 

Tačiau nedirbs Pandėlio, Kamajų, Obelių bei Kavoliškio mokyklos. Duris užveria Kavoliškio darželis-mokykla, Kamajų A.Stazdo bei Pandėlio gimnazijos bei pradinė mokykla. “Iki šiol laikėmės puikiai, bet vakar ėmėm ir pasidavėm: mokykloje fiksuotas 27 proc. sergamumas. Labiausia serga 9-10 klasių moksleiviai“, – sakė Kamajų A.Strazdo gimnazijos pavaduotoja Olivija Saranienė.

 

Vakar 20 proc. sergamumo rodiklį perkopė ir Pandėlio pradinė mokykla, miestelio gimnazistų sergamumas siekė 32 proc. Panaši situacija susiklostė ir Obelių gimnazijoje, kurioje karantinas skelbiamas iki gruodžio 1 d.

  

Nepulti į paniką

“Gimtojo…“ kalbintas VšĮ Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro direktorės pavaduotojas Algirdas Griška miestelėnų prašė nepulti į paniką. “Prasidėjus virusinių infekcijų proveržiui sulaukėme žmonių antplūdžio, tačiau nieko išskirtinio ar gąsdinančio nepastebime. Tiesa, daugėja iškvietimų į namus. Kol kas nepasitaikė nė vienos rimtos komplikacijos. Net ir susirgus nepatariame veržtis į ligoninę ar polikliniką, kur būriuojasi daugybė sergančių žmonių. Jeigu situacija nėra grėsminga, užtektų pasiskambinti šeimos gydytojui, apibūdinti ligos simptomus ir paprašyti patarimo. Tokiu būdu galėtumėme išvengti ligų proveržio ir apsaugoti save“, – sakė A.Griška. Pasak jo, pradėjęs karščiuoti ligonis neturėtų skubėti „mušti“ temperatūros vaistais. “Jeigu ji neviršija 38 laipsnių – neturime sau daryti “meškos paslaugos“ ir gerti cheminių vaistų. Derėtų leisti organizmui pačiam kovoti su virusais ir  taip “auginti“ imunitetą“, – sakė A.Griška.

 

Pirkti apsauginių kaukių neskuba

Virusinių ligų proveržis žmones paskatino pirkti kai kuriuos vaistus, atidesni jie tapo ir patarimams, kaip ir kuo stiprinti imunitetą. “Gimtojo…“ kalbinta “Maxima LT“ atstovė spaudai rokiškėnė Renata Saulytė sakė: “Praėjusią savaitę imbierų paklausa išaugo net 60 proc., česnakų – 20 proc., citrinų – 11 proc., o medaus – net pusantro karto. Tokio šių produktų pirkimo pagyvėjimo sulaukėme pirmą kartą. Atrodo, kad ligos baimė lietuvius privertė prisiminti senolių patikrintus gydymo būdus.“  Miesto centre įsikūrusios “Sauliaus vaistinės“ farmakotechnikė Laima Guzikauskienė teigė, jog norinčiųjų įsigyti apsauginių kaukių padaugėjo labai nedaug. “Šiuo metu didžiausio dėmesio sulaukia arbatos, vitaminas C ir organizmą stiprinantys preparatai. Pirkti apsauginių kaukių rokiškėnai neskuba. Jei didmiesčiuose jas dėvi beveik visų poliklinikų,  ligoninių, prekybos centrų darbuotojai ar net šių įstaigų lankytojai, tai čia – vos vienas kitas. Gal mums, provincijos gyventojams, vis dar neramu, ar kas nors nepasijuoks iš mūsų, dėvinčių kaukę…“ – svarstė L.Guzikauskienė.

  

 

 

Agnė Puteikytė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments