Būsimoji ligoninės reforma mamas privers vykti į kitus miestus gimdyti. Šiuolaikiškai įrengta gimdykla
Būsimoji ligoninės reforma mamas privers vykti į kitus miestus gimdyti. Šiuolaikiškai įrengta gimdykla

Apie 20 proc. planuojama mažinti personalo atlyginimą, ketinama uždaryti akušerinį–ginekologinį skyrių – tokios nelinksmos naujienos, keldamos emocijų audras, šiomis dienomis sklando rajono ligoninėje. Viduriniojo medicinos personalo, neretai kovojančio dėl ligonio gyvybės, atlyginimas besieks minimumą. Kai kuriems darbuotojams teks ieškoti darbo kitur… Negi atsitiks taip, kad už Europos Sąjungos milijonus išgražinta  ligoninė gimdyvėms užtrenks duris?

Griūtis prasidės nuo gimdymo skyriaus
Seimo sumažintą Ligonių kasos biudžetą pajus ir Rokiškio rajono ligoninė, o labiausia, atrodo,  – Akušerijos–ginekologijos skyrius. Jau kelerius metus ligoninės vadovybė šios įstaigos steigėją – rajono savivaldybę informuoja apie ketinimą uždaryti skyrių. Priežastis – nuostolinga jo veikla. Per metus skyrius turėtų priimti apie 300 gimdyvių, tačiau pernai čia gimė 184, šiemet – 60 kūdikių. 
Lankantis Akušerijos–ginekologijos skyriuje jo darbuotojos retoriškai klausė: „Ar protinga tokiu sudėtingu metu naikinti ligoninės skyrių? Juk iš motinų ir jų mažylių ligoninėje teikiamą paslaugą galime atimti labai greitai – uždaryti skyrių didelio sugebėjimo nereikia. Tačiau nuo čia prasidės didžioji ligoninės griūtis. Iš daugiafunkcinės medicinos įstaigos tapsime senelių prieglauda“, – svarstė medikės.

Iš gūdžios provincijos
Gydytoja Viktorija Mirončikaitė pateikė kaimyninio Anykščių rajono  pavyzdį. Šis daug mažesnis už Rokiškio, todėl ir gimdymų jame mažiau. Tačiau rajono savivaldybė dotuoja Akušerijos–ginekologijos skyriaus veiklą, anykštėnėms nereikia važiuoti į kitus rajonus gimdyti. „Ar laukiamos mūsų rajono moterys Vilniaus, Kauno ligoninėse? Ten jos tėra jaunos moterys iš gūdžios provincijos“, – tikino naujagimių gydytoja Viktorija Černiauskaitė.
Medikių nuomone, rajono gyventojai kol kas mąsto labai primityviai: atseit Akušerijos–ginekologijos skyriaus tepasiges gimdyti besiruošiančios moterys. Iš tikrųjų kūdikių besilaukiančios moterys neteks daugiau paslaugų: priežiūros nėštumo patologijos atvejais, ginekologinės pagalbos. Pasijutusios blogiau gydytojo konsultacijai jos privalės važiuoti į didmiesčius.
„Gimdymo laikas nuspėjamas, tačiau pasitaiko nenumatytų atvejų, todėl pagalba gimdančiajai turi būti kuo arčiau namų. Ar visada greitosios medicinos pagalbos mašina spės nuvežti moterį iki Panevėžio? Neabejoju, kad skaičiuosime gimdymus namuose, mašinose“, – tikino gydytoja Dalia Buikienė. Anot jos, šių metų liepą planuojama tarsi generalinė repeticija  – mėnesiui uždaryti Akušerijos–ginekologijos skyrių. Jau kelias vasaras jis būdavo uždaromas laikinai, tačiau medikai budėdavo namuose: ekstra atveju jie atvykdavo nedelsdami. Šiemet niekas nebudės, todėl nedarbo valandomis, savaitgaliais sunegalavusios moterys kreipsis į Panevėžio ar tolimesnių didmiesčių ligonines.  

Tik diskusijos kolektyve
Liūdnas po ligoninę sklandančias naujienas bando išsklaidyti direktorius Raimundas Martinėlis. Jis teigė, kad Seimui 6,4 proc. sumažinus Ligonių kasos biudžetą, apytikriais skaičiavimais, rajono ligoninė 14 mln. litų metinį biudžetą turi sumažinti 1 mln. litų. „Kol nėra Vyriausybės sprendimų, veiksmų nesiimsime. Kol kas – tik diskutuojama kolektyve“, – tikino R.Martinėlis. Anot direktoriaus, Akušerijos–ginekologijos skyrius tėra paprasta matematika. Kasmet skyriui trūksta  250 tūkst. litų. Šias lėšas kol kas jam uždirba kiti ligoninės skyriai, tuo nėra patenkinti jų medikai. „Nereikia manyti, kad Rokiškis – Eldoradas. Gyvenimas sunkėja: visur mažinama etatų, todėl ir mūsų ligoninei teks spaustis. Prieš kelerius metus  Kupiškio, Zarasų, Biržų rajonų gimdyves imta vežti į kitus rajonus, dėl to nėra jokių problemų“, – tikino direktorius. Jis teigė, kad vieno skyriaus uždarymas nereikš ligoninės griūties: atsisakius teikti vienas paslaugas, bus teikiamos naujos. Anot direktoriaus, paskutiniuosius penkerius metus dėl nuostolingo Akušerijos–ginekologijos skyriaus darbo jis nežinia kiek kartų kreipėsi į savivaldybę ir  prašė dotacijų. Net ekonomikos pakilimo  laikotarpiu jų negaudavo, todėl ir dabar rajono tarybos paramos nesitiki.
Naikinamo skyriaus likimą spręs rajono taryba. Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto pirmininkė Irena Saikalienė „Gimtajam…“ teigė, jog, formuojant šių metų rajono biudžetą, komitetas sulaukė ligoninės direktoriaus prašymo dotuoti minėto skyriaus veiklą. Manantys, kad skyrius rajone reikalingas, Sveikatos ir socialinės apsaugos komiteto nariai priėmė sprendimą rekomenduoti savivaldybės administracijai rasti lėšų dotuoti skyrių. Kadangi į tai nebuvo atsižvelgta, skyriaus likimas vėl pakibo ant plauko. „Priimti politinį sprendimą dėl Akušerijos–ginekologijos skyriaus bus sudėtinga. Tačiau ar protinga lįsti į krūmus ir apskritai nieko nedaryti?“ – svarstė komiteto pirmininkė. Šiuo metu komitetas domisi, ar panaikinus skyrių bus užtikrinta pagalba gimdyvėms.

Belieka susitaikyti?
Kur kas atviresnis buvo sveikatos apsaugą rajone kuruojantis vicemeras Albinas Urbonas. Jis teigė, kad skyriaus darbuotojoms reikėtų susitaikyti su tuo, kad jis bus uždarytas „Skirti pinigų norėtume, tačiau jų neturime“, – sakė vicemeras. Jo įsitikinimu, tragedijos, uždarius skyrių, nebus: negalinčias į kitus rajonus nuvykti gimdyves nuveš Pirminės asmens sveikatos priežiūros centro Greitosios medicinos pagalbos skyriaus medikai. Be to, naujieji skyriaus automobiliai yra šiuolaikiški, ypatingu atveju juose įmanoma priimti gimdymus. Į klausimą, ar Greitosios medicinos pagalbos skyriaus medikai sugebės priimti gimdymą, vicemeras atsakė: „Teks mokytis“. Vicemeras tikino, jog su ligoninės administracija sutarta, kad uždarius skyrių jo medikai nebus atleisti iš darbo – bus siūlomos vietos kituose skyriuose.

Dalia Zibolienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: