Jūžintų seniūnijos žemdirbiai, ne vienerius metus piktinęsi tuo, kad buvo eliminuoti iš ūkininkauti nepalankių vietovių žemėlapio, panašu, gali lengviau atsikvėpti: naująjį žemėlapį sudarinėjantys specialistai pastebėjo klaidą Žemių našumo vertinimo erdvinių duomenų bazėje. Ją ištaisius Jūžintų seniūnija bus įtraukta į remtinų vietovių sąrašą.

 

„Minimalus” netikslumas permetė į kitą barikadų pusę

„Netikslumas susijęs su žemių našumo balais, nustatant ūkininkauti nepalankias vietoves. Ištaisius klaidą pasikeitė antras skaičius po kablelio. Šis minimalus pasikeitimas turėjo įtakos vienintelei Lietuvos seniūnijai – Jūžintams. Vadovaujantis techninėmis procedūromis, šiuos tyrimo rezultatus turi aprobuoti Jungtinių tyrimų centro mokslininkai. Kai jie tai padarys, bus galima kalbėti detaliau”, – „Gimtajam…” sakė Rasa Motiejaitė, Žemės ūkio ministerijos Kaimo plėtros departamento Kompensacijų ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė.

 

Skubėti džiaugtis nereikėtų

Pašnekovės teigimu, ištaisius klaidą Jūžintų seniūnijos žemių našumo balas tapo mažesnis už šalies vidutinį, t. y. 80 proc. Tai leidžia nebeatlikti seniūnijos ekonominio vertinimo, o išsyk ją įtraukti į remtinų vietovių sąrašą.

„Tyrimų rezultatai turi būti peržiūrėti ir įvertinti, ar jie atitinka metodikos reikalavimus. Gavus atsakymą, prasidės antrasis etapas – derybos su Europos Komisija (EK). Pirmajame etape visos Rokiškio rajono seniūnijos traktuojamos kaip vietovės, kuriose esama didelių gamtinių kliūčių, jos siekia po 100 proc. Remiantis ūkininkauti nepalankių vietovių išskyrimo metodika, gamtinė kliūtis vietovėje turėtų sudaryti ne mažiau kaip 60 proc. Antrasis vietovių išskyrimo etapas jau yra derybų su EK objektas. Jeigu išskirtų vietovių ekonominės veiklos rezultatai geresni nei šalies atitinkamas rodiklis, t. y. 80 proc. to rodiklio reikšmės, parama nebus skiriama, nebus atsižvelgta net į tai, jog vietovėje yra gamtinių kliūčių. Šio etapo metu į remtinų vietovių sąrašą patenka tik dalis Rokiškio rajono seniūnijų”, – sakė R. Motiejaitė.

Jos teigimu, kol nebus atlikti išsamūs tyrimų vertinimai, visą informaciją apie naujas vietoves, patenkančias ar nepatenkančias į formuojamą nenašių žemių žemėlapį, reikėtų vertinti kaip preliminarią.

 

Pagaliau…

„Pagaliau. Kovojome keliais kanalais, rašėme laiškus ministrei. Jeigu nebūtume sužinoję apie klaidą, būtume ir toliau rašę. Noras iš nenašių žemių žemėlapio išgrūsti Jūžintus pasirodė juokingai – ūkininkų ir taip nėra, o čia užsimota įrodyti, kad jūžintiškiai labai daug pinigų gauna už produkciją…” – palengvėjimo neslėpė Jūžintų seniūnė Audronė Baltuškaitė.

Patekti į nenašių žemių žemėlapį mūsų žemdirbiams svarbu tuo, kad 2014-2020 m. programiniu laikotarpiu jie galės tikėtis didesnio Europos Sąjungos paramos intensyvumo nei ūkininkaujantys tokio statuso neturinčiose vietovėse.

Dienos šviesą žemėlapis turėtų išvysti iki 2018 m. sausio 1 d.

 

 

Agnė MACKUVIENĖ

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: