Janina ir Olda Pranas Karčiauskai dar negali atsigauti nuo šoko
Janina ir Olda Pranas Karčiauskai dar negali atsigauti nuo šoko

Dviejų Pandėlio šeimų namus suniokojusio gaisro padariniai galėjo būti mažesni, tačiau ugniagesių nepritekliai ir vienodi gatvių pavadinimai koregavo įvykius.

Ugnis rijo turtą
Janinos ir Oldos Prano Karčiauskų namuose didžiulių nuostolių pridaręs gaisras kilo praėjusį pirmadienį. Ugnis prarijo mūrinio namo, kuriame gyvena dvi šeimos, stogą, gyventi pritaikytą mansardą ir joje buvusį jaunos šeimos turtą. Išdegė laiptinė, aplietos pirmojo aukšto patalpos, kuriose visai neseniai baigtas remontas. Šoką dėl įvykusios nelaimės ir prarasto turto išgyvenantys Janina ir Olda Pranas Karčiauskai dėkoja tik Dievui, kad dūmuose neužtroško jų dukra su šeima. Tačiau ši nelaimė, anot nukentėjusiųjų, galėjo būti mažesnė, jei ugniagesiai nebūtų suvėlavę, o, atvykę į nelaimės vietą, dirbę be trikdžių.

Išgirdo traškėjimą
Penktą ryto pakirdusi melžti karvių pandėlietė Janina koridoriuje išgirdo keistą traškėjimą. Pravėrus duris į laiptinę, vedančią į mansardą, kurioje gyvena dukters šeima, plūstelėjo tiršti ir aitrūs dūmai. Šoką patyrusi moteris net nebeprisimena, kaip budino dukros šeimą: širdis stojo nuo minties, kad jos artimiausi žmonės užtroško dūmuose. Laimė, dukra su vyru ir mažamečiu vaiku nenukentėjo.
Ugnis įsiplieskė nuo šaldytuvo-spintos, stovėjusio po namo laiptinės laiptais, vedančiais į mansardą. Tuoj pat buvo iškviesti ugniagesiai. Karčiauskų teigimu, jų laukta ilgai. „Gaisrinė atvyko bene po 20 minučių. Jei būtų atvažiavę greičiau, gal būtų išgelbėję stogą… Pirmosios gaisrinės ugniagesiai vandenį ėmė pilti ne ant stogo, į kurį metėsi liepsnos liežuviai, ar degančią laiptinę, bet ant lauko mūrinių sienų. Raginau juos eiti į vidų ir pilti vandenį laiptinėje, kur buvo gaisro židinys, bet jie darė savo“, – nuoskaudą išsakė p. Janina.
Kai atvyko kitos dvi gaisrinės, stogas jau degė atvira liepsna. Tačiau ir šiems ekipažams, padegėlių tikinimu, nelabai sekėsi: atvyko be vandens, o viena mašina sugedo traukdama tvenkinio vandenį. Kol gaisrinės rengėsi gesinti gaisrą, žmonės tempė iš degančio namo baldus ir kitą turtą.

Gyvenimas apsivertė
Neseniai suremontuotus namus šeima buvo apdraudusi, tačiau nedidelei sumai. Gaisro padaryti nuostoliai milžiniški: reikia naujo stogo, sudegė mansardoje gyvenusios dukters šeimos turtas. „Buvo nusipirkę visus baldus, naują šaldytuvą. Nieko neliko, net vaiko rūbelių. Šoko visi iš lovų ir išbėgo kaip stovi. Žentas liko basas, nespėjo net batų apsiauti. Sulieti pirmo aukšto kambariai, atsilupo grindys, vos prieš mėnesį sudėtos, išmirko lubos, sienos, sulieti baldai, buities įranga“, – kartu klaidžiojant po dūmų ir vandens suniokotus buvusius jaukius namus kalbėjo p. Janina.
Kol kas gaisro padaryti nuostoliai nesuskaičiuoti, tačiau akivaizdu, kad jie dideli. Pirmą naktį po nelaimės šeima nakvojo pas bičiulius, vėliau padedami kaimynų pradėjo tvarkyti pirmąjį aukštą, kuriame teks glaustis abiem šeimoms. „Blogiausia, kad neliko stogo. Pradėjo lyti, vanduo per lubas liejasi į pirmą aukštą“, – skundėsi p. Janina, nežinanti, kaip ir beatkurti namus. Gaisras dviejų šeimų planus apvertė aukštyn kojomis.

Dvi Naujosios?
Nagrinėjant gaisro gesinimo aplinkybes paaiškėjo, kad įvyko apmaudus nesusipratimas: Pandėlyje ir Pandėlio priemiestyje yra dvi gatvės, turinčios Naujosios pavadinimą.
„Kai Pandėlio komanda gavo pranešimą apie gaisrą Naujosios gatvėje, pro vartus ji išvyko po minutės, kaip ir reikalauja tvarka. Tačiau nuvažiavo į Naujosios gatvę, esančią kitame Pandėlio krašte“, – sakė savivaldybės Priešgaisrinės tarnybos vadas Remigijus Sunklodas. Du vienodi gatvių pavadinimai suklaidino ugniagesius, dėl to jie suvėlavo į nelaimės vietą. Vadas teigė, kad gaisrinė atvyko su vandeniu, kurį išliejusi skubėjo prie tvenkinio. Čia įvyko dar vienas nelemtas netikėtumas – traukiant vandenį sugedo pompos sklendė, ir paimti vandens gaisrinė nebegalėjo. Skubiai buvo iškviestas pagalba. „Į dūmų pripildytas patalpas mūsų ugniagesiai negali eiti: neturint specialių kvėpavimo aparatų tai daryti draudžiama…“ – teigė p. Sunklodas. Atvykę Rokiškio priešgaisrinės tarnybos gelbėtojai ėmė vadovauti gesinimo darbams, o ugnis tuo metu jau buvo apėmusi visą stogą.
Dėl šio gaisro Priešgaisrinėje tarnyboje pradėtas tarnybinis tyrimas, po kurio paaiškės, ar šios tarnybos ugniagesiai dirbo profesionaliai.

Problemų buvo
Ugnies suniokotas namas – rajono mero Almanto Blažio kaimynystėje. Meras pats stebėjo, kaip dirba ugniagesiai, ir pripažino, jog problemų buvo. Po šio gaisro savivaldybėje įvyko pasitarimas, kuriame įvardintos savivaldybės Priešgaisrinės tarnybos problemos ir tartasi, kaip jas pašalinti.
„Nenorėčiau dabar detalizuoti, bet, mano galva, problemų – ir objektyvių, ir subjektyvių – ugniagesių darbe tikrai buvo. Šis gaisras išryškino savivaldybės Priešgaisrinės tarnybos bazės skurdą bei nepakankamą pasirengimą vykdyti gesinimo darbus. Laimė, degančiame name neliko žmonių, nes jie, belaukdami, kol atvyks Rokiškio gelbėtojai, būtų užtroškę dūmuose“, – komentavo meras.
Anot jo, savivaldybės žinion perdavusi Pandėlio ir Obelių komandas Priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba iš ugniagesių atėmė kvėpavimo aparatus. Todėl dabar skubiai sprendžiama, kaip biudžete rasti lėšų tokius aparatus nupirkti, kad juos turėtų bent jau stambiausių seniūnijų centrų savivaldybės ugniagesių komandos.

Padės, kuo gali…
Pandėlio seniūnas Romualdas Varanius, apsilankęs gaisro vietoje, sakė, kad žala padaryta didžiulė, o pagelbėti seniūnija šiai šeimai mažai kuo gali. „Padėjome sutvarkyti dokumentus savivaldybės teikiamai pašalpai gauti, duosime žmonių išvežti nuodėgulius. Manau, kad aukomis ar kitokia parama padės ir vietos bei rajono bendruomenė. Lietuviui įprasta paremti gaisro nuskriaustas šeimas“, – sakė seniūnas. Jo teigimu, Pandėlyje per pastaruosius porą mėnesių nuo sugedusių šaldytuvų kilo trys gaisrai. Du šaldytuvai buvo visai nauji.
Gaisrą patyrę Karčiauskai dėkingi žmonėms, kurie tuoj po gaisro juos guodė, priglaudė ir padėjo tvarkyti suniokotus namus. Tačiau didieji darbai – prieš akis, o jiems reikia materialinės paramos. „Pandėlio žmonės geri, puikus klebonas ir stipri bendruomenė. Nuskriausta šeima tikrai neliks be pagalbos, rinksime aukas ir padėsime atsistoti šiems žmonėms“, – viltingai nuteikė netoli nelaimės vietos sutikta pandėlietė, nenorėjusi sakyti savo pavardės. Aukomis ar daiktais galintys paremti nuo gaisro smarkiai nukentėjusią šeimą kviečiami kreiptis į Pandėlio seniūniją, bendruomenę ar teikti paramą pačiai šeimai.

Aldona Minkevičienė

Prie Dirdų

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie