Vakar nelegalaus prisijungimo vietoje budėjęs
Vakar nelegalaus prisijungimo vietoje budėjęs \"Orlean Lietuva\" bendrovės apsaugos darbuotojas Valerijus Batūra (dešinėje) sakė

Didelio masto degalų vagystėmis besiverčiantys nusikaltėliai nepaleidžia vilties lengvai praturtėti: užvakar vėl aptiktas nelegalus prisijungimas prie produktotiekio Polockas-Biržai-Ventspilis. Sodelių kaime (Juodupės sen.) bene kilometro ilgio aukšto slėgio žarna driekiasi dirva į negyvenamą sodybos pašiūrę, esančią šalia Rokiškio-Juodupės kelio. Spėjama, jog nusikaltėliai belaukė patogaus laiko…

Atsarginis?

Užvakar 15 val. apie nelegalų prisijungimą prie produktotiekio rajono policijai pranešė šį įrenginį prižiūrinčios „Orlean Lietuva“ bendrovės darbuotojai. Į Sodelių kaimą išvyko policijos, priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnai. Pievoje, kurią nuo pagrindinio kelio slepia krūmynai ir menkaverčių lapuočių raistas, įrengta nelegali trasa. Aptiktas ir modernus įrenginys bei prie jo prijungtos dvi žarnos: viena aukšto slėgio, kita paprasta. Abi žarnos, lygiagrečiai viena kitos, į žemę įkastos tik keliolikos centimetrų gylyje. Jos pareigūnus ir naftininkus atvedė į bakūžę primenantį negyvenamos sodybos sandėliuką.
Ši sodyba yra vos kelios dešimtys metrų nuo asfaltuoto, judraus kelio į Juodupę. Šią kliūtį nusikaltėliams įveikti padėjo pralaida, per kurią į kitą kelio pusę ir prakištos abi žarnos. Planas grobti dyzeliną buvo paruoštas. Anot pareigūnų, beliko sulaukti patogaus laiko. Spėjama, jog ši vieta buvo kaip atsarginis variantas kove išaiškinus dyzelino grobimo atvejį. Abi šias vietas teskiria geras kilometras.

Skaitytojams primename, jog stambaus masto dyzelino vagystė, sukėlusi Juodupės seniūnijoje ekologinę nelaimę, išaiškėjo kovo pabaigoje, negyvenamoje sodyboje kilus gaisrui. Į ją vagys iš produktotiekio 3 km ilgio žarna pumpavo dyzeliną. Nežinia dėl kokių priežasčių trūkus žarnai, degalai liejosi į aplinką ilgą laiką, užteršė Šaltosios upelį, vėliau per Juodupę tekančią Vyžuonos upę bei didžiulę teritoriją nelaimės vietoje. Supratę, jog nusikaltimo pėdsakų paslėpti nepavyks, nusikaltėliai padegė sodybą.  Iki šiol nelaimės vietoje darbuojasi „Orlean Lietuva“ bendrovės naftininkai.

 

Vagių planas žlugo

 

Kada buvo nutiestos užvakar aptiktos  žarnos, kol kas tik spėliojama. Tačiau akivaizdu, jog tai padaryta ne šiemet, nes prisijungimo ir žarnų užkasimo vieta jau užaugusi velėna.

Sodelių kaimo ūkininkas Eimutis Valiūnas, per kurio žemę į negyvenamą sodybą atvestos žarnos, sakė, jog tų pievų jis nearia jau keletą metų. Jis tikino nematęs nieko įtartino ir nežino, kada žarnos galėjo būti užkastos. E.Valiūnas pasakojo, jog netoli jo namų esančią sodybą įsigijo nevietiniai žmonės: jie nusipirko ją netrukus po to, kai mirė garbingo amžiaus šių namų šeimininkė. Ūkininkas stebėjosi, kad už tokią lūženą prašyta 22 tūkst. litų. Esą vasarą čia trumpai gyvenęs vyras. Kartu su juo atvykęs  septyniolikmetis vaikinas užsibuvo keletą mėnesių. Jis E.Valiūnui pasakojęs, jog sodyba reikalinga kaip tarpinė stotis, gabenti į Latviją langus.

E.Valiūnas neslėpė jau tuomet įtaręs, kad apgriuvusio namelio pirklius gali vilioti kur kas rimtesni planai, nei langai. „Ne pirmas kartais, kai iš kitur atvykę žmonės domisi šioje teritorijoje esančiomis negyvenamomis sodybomis“, – dėstė ūkininkas Eimutis. Jis neslėpė  numanantis šios vietos traukos paslaptį. Ūkininko žiniomis, aktyviai domimasi ne tik sodybomis, bet ir žeme prie produktotiekio. Esą Skridulių kaime (Juodupės sen.) šalia šio įrenginio nupirkta pora hektarų pelkėtos vietos, pirkliai sukiojasi ir Veduviškio kaime (Juodupės sen.)…  

 

Paklaustas, kaip galėjo nepastebėti, kad jo žemėje,  visai panosėje klojamos žarnos, E.Valiūnas kratėsi galimų sąsajų su nusikaltėliais. Anot jo, jog tokie darbai atliekami naktimis, kai normalūs žmonės miega. Į pokalbį įsiterpęs Sodelių kaimo gyventojas, prisistatęs Laimiu, sakė, jog tokias vagystes planuoja „dideli“ žmonės, o ne kaimiečiai. „Mano kiemas vos trisdešimt metrų nuo produktotiekio, bet dyzelį perku. Kartą uošvė netoli trasos prisikasė kapinėms kibirą juodžemio,  Vos spėjo  grįžti į kiemą, o jame nusileido apsaugos malūnsparnis. Teko aiškintis, kodėl kasa“, – pasakojo ponas Laimis.

 

Produktotiekio trauka auga

 

Dėl nelegalaus prisijungimo prie produktotiekio policijos komisariate pradėtas tyrimas. Aiškinamasi, kam priklauso negyvenama sodyba, į kurią nutiestos žarnos. Pasak komisariato viršininko Stasio Meliūno, tyrimas nebus lengvas. Kol kas nepavyko išsiaiškinti ir kove aptiktos dyzelino vagystės organizatorių. Pareigūnas sakė, jog produktotiekio trauka nusikaltėlių pasaulyje auga, todėl didėja rizika, jog panašių prisijungimų sunkmečiu daugės. Tyrimo detalių viršininkas nekomentavo.     

Rugsėjo viduryje pareigūnai nustatė nelegalų prisijungimą prie įrenginio tos pačios seniūnijos Vyžuonos miške. Minėta vieta nuo kove aptiktos vagystės tėra atitolusi per kilometrą.

 

Aldona Minkevičienė

azija

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie