Nekilnojamojo turto vertintojai teigia
Nekilnojamojo turto vertintojai teigia

“Gimtasis Rokiškis“ domėjosi, ką šie metai žada rajono nekilnojamojo turto (NT) rinkai.

Pirkti ar dar laukti?
Penkerius metus Anglijoje dirbęs 28 metų rokiškėnas Aurimas netrukus su šeima ketina grįžti į Rokiškį. “Taupėme, dėjome pinigą prie pinigo, kad grįžę galėtume įsigyti nuosavą kampą. Keliauti į Lietuvą lyg ir apsisprendėme. O kokį priimti sprendimą dėl būsto – pirkti ar dar laukti?“ – svarstė vyriškis. Dvejoti jį verčia palyginti aukštos nekilnojamojo turto kainos. “Statistinio lietuvio vidutinis atlyginimas siekia vos 1 200 Lt į rankas, todėl lietuviško būsto kainos neabejotinai išpūstos. Argi normalu: jauni sutuoktiniai, planuojantys įsigyti 3 kambarių butą ar namą, beveik 10 metų vieno šeimos nario atlyginimą privalo taupyti iki paskutinio cento? Jau geriau ryžtis palikti Lietuvą visam laikui ir žymiai palankesnėmis sąlygomis būstą pirkti svetur – ten, kur atlyginimai didesni, ir ekonominė situacija ne tokia tragiška“, – teigė Aurimas.

Mažo buto kainos
Realią nekilnojamojo turto situaciją rajone geriausia charakterizuoja „Gimtojo Rokiškio“  skelbimai. Štai 2008 m. vieno kambario butas Rokiškio daugiabutyje įvertintas rekordine – 70 tūkst. litų – suma. 2009-2010 m. tą patį butą jau galėjai nusipirkti už 33-35 tūkst. litų. Tiek pat už jį prašoma ir šiandien. Būsto kainą smarkiai įtakoja jo lokalizacija: vieno kambario butą su patogumais rajono miesteliuose galima įsigyti už 7-10 tūkst., tuo tarpu bendrabučio tipo vieno kambario butą Rokiškio mikrorajone – už 16 tūkst. litų.
Šiuo metu panaši situacija susiklostė ir paklausiausių – 2-3 kambarių – butų rinkoje.  Prieš trejetą metų jų kaina svyravo nuo 85 iki 140 tūkst., o užpernai ir pernai ji siekė 45-85 tūkst. litų. Šiandien remontuotiną 2 kambarių butą mūriniame Rokiškio daugiabutyje galima įsigyti už 50-55 tūkst., mediniame name Vilniaus gatvėje (su visais patogumais) – už 25 tūkst., Obelių miestelyje – už 10 tūkst. litų. O štai 3 kambarių butas Jaunystės gatvėje šiuo metu pirkėjui atsieis 62 tūkst., apšildomas kietuoju kuru Kavoliškio gyvenvietėje – 85 tūkst. litų.

Gal rinktis namą?
Analogiška situacija susiklostė ir privačių namų rinkoje: naujos statybos namas Rokiškio mieste 2009 m. kainavo 200-250 tūkst., o pernai juos tikėtasi parduoti už 160-175 tūkst. litų. Šiandien nebaigtą įrengti naujos statybos namą gyvenamajame kvartale už  “Norfos“ prekybos centro galima įsigyti už 150 tūkst. litų. Dviejų aukštų mūrinis namas su rūsiu, garažu ir pirtimi Kamajų miestelyje – pirk nors ir šiandien! – kainuoja 85 tūkst., senos statybos namas Juodupės miestelyje –20 tūkst. litų.

Jei nori vienkiemio…
Per pastaruosius trejus metus pastebimai sumenko ir tolėliau nuo miesto esančių sodybų kainos.  2008 m. už sodybą prie Skaistės ežero prašyta beveik 140 tūkst. litų. Šiemet už rąstų namą prie Petriošiškio ežero (yra 40 a žemės, mūrinis ūkinis pastatas) – 35 tūkst. litų. Panaši ir vienkiemių, įsikūrusių niekuo neišsiskiriančioje vietoje, rinka: prieš trejus metus už tokią sodybą prašyta 50-65 tūkst., o šiemet – tik 15-35 tūkst. litų. Savo pirkėjo laukia Kirkūnų kaimo 156 kv. m rąstinis namas su ūkiniais pastatais (15 tūkst. litų) bei Rukelių kaimo 65 kv. m namas su ūkiniais pastatais ir 9 ha žemės (35 tūkst. litų). Maždaug už 30-35 tūkst. litų galima įsigyti žemės sklypą netoli Rokiškio.
Taigi, nuo praėjusių metų vidurio iki šiol būstų kainos nekito arba mažėjo labai nežymiai.

Neatsiliekame

“Gimtojo…“ kalbinta turto vertintoja Jurga Gudienė teigė, jog aplinkinių rajonų būsto kainos beveik  nesiskiria. “Paklausiausi 2 kambarių butai Biržuose, kaip ir Rokiškyje, kainuoja maždaug 50 tūkst.,  Kupiškyje – 35-40 tūkst. litų. Kupiškio menka pramonė, todėl nėra ir darbo: čia nekilnojamojo turto rinka mažiau judri“, – sakė p. Gudienė. Pasak jos, šiuo metu jau nusistovi gyvenamųjų privačių namų kaina. Kai kur ji pradeda kilti. Pašnekovės teigimu, šį procesą koreguoja konkrečiam rajonui būdingos aplinkybės. Pavyzdžiui, Anykščiuose namų kainos auga, nes čia nėra formuojami nauji žemės sklypai statyti namus, Biržuose situaciją apsunkina rajonui būdingi karstinių įgriuvų reiškiniai, dėl kurių smarkiai šoktelėjo ne tik žemės sklypų, bet ir namų bei sodų kainos.

Seni pigs, nauji brangs
VĮ “Registrų centras“ duomenimis, nepaisant svyravimų atskirose segmentuose ir tradicinio rinkos pagyvėjimo, 2010 m. Vilniuje būsto kainos smuktelėjo vidutiniškai 10 proc., o sostinės neapimančioje likusioje šalies dalyje – apie 15 proc.
Skirtingi NT agentūrų atstovai prognozuoja, jog šiemet būstų kainos nei labai kris, nei labai kils (senas NT dar keletą proc. gali pigti, o naujas – brangti). Iki 2009 m. (palyginti su 2007 m.) gyvenamosios paskirties būstas pigo beveik 40 proc., o pernai – dar apie 3 proc.
Stebint permainas NT rinkoje matyti, kad butus ir namus norintys parduoti fiziniai asmenys, NT agentūros ar bankai kainų jau nebenuleidžia. Ir tik visiškai realiam pirkėjui ją, būna,  sumažina 5–7 proc. Kitaip tariant, dauguma NT rinkos dalyvių laukia geresnių laikų:  pirkėjams tas jieateis, kai kainos dar sumažės, o pardavėjams – kai jos pagaliau ims didėti.

Skolinasi atsakingai
Praėjusių metų pabaigoje šalies komerciniai bankai būsto paskolų išdavė maždaug 13 proc. daugiau nei tokiu pat metu 2009 m. Per mėnesį vidutiniškai skolinama apie 100 mln. litų: natūralu, kad bent jau kai kurios rūšies NT paklausa pamažu ima didėti.
“Gimtojo…“ kalbinta AB DnB NORD banko Rokiškio klientų aptarnavimo skyriaus vadovė Vita Mykolaitienė sakė: “Būsto paskolų rinka reaguoja į NT rinkos pokyčius. Rokiškyje sumažėjus NT kainoms žmonėms pakanka sutaupytų lėšų, ir jie apsieina be būsto paskolos. Daugeliu atvejų tėvai padeda jaunoms šeimoms: joms reikia pasiskolinti palyginti nedidelę sumą, kurią dengia vartojimo kreditas.“  Skyriaus vadovės teigimu, šiuo metu maždaug 15 metų laikotarpiui paskolą būstui pirkti dažniausia ima jaunos šeimos.
AB “Swedbank“ Komunikacijos vadybininkės Orintos Barkauskaitės teigimu, 2009 m. paskolą būstui įsigyti pasiėmė 4 mūsų rajono gyventojai, pernai – 5. Vidutinė skolinimosi suma užpernai buvo 47 tūkst., pernai – 87,6 tūkst. litų. “Tuo tarpu vidutinė „Swedbank“ suteikiamos būsto paskolos suma Lietuvoje – 170 tūkst. litų“, – teigė p. Barkauskaitė. Pasak jos,  būstui įsigyti dažniausia skolinasi 25-44 metų rokiškėnai. Vidutinis paskolos išsimokėjimo terminas – 21 metai. “Būsto paskolos įmokų atidėjimo ar sumažinimo galimybe Rokiškyje yra pasinaudoję tik keletas mūsų klientų. Įmokas pradelsusių Rokiškio klientų, lyginant su kitais Lietuvos miestais, yra itin mažai, todėl vertintume, kad krizė šį miestą palietė minimaliai“, – teigė p. Barkauskaitė.

 

Agnė PUTEIKYTĖ-MACKUVIENĖ

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: