Rajono ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai L. Polikevičienė.
Buvusi rajono ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai L. Polikevičienė.

 „Ateinantį pirmadienį bus minima Tarptautinė slaugytojų diena. Šia proga visam ligoninės slaugytojų kolektyvui noriu padėkoti už jautrias širdis, švelnias rankas ir profesionalumą, kuris ne kiekvienam Dievo duotas… Linkiu stiprybės ir kantrybės, kad patiriami malonūs rūpesčiai skatintų kasdien atrasti ką nors nauja, o nelengvame darbe sutikti žmonės teiktų tik džiaugsmą“, – artėjančios profesinės šventės proga savo vadovaujamam didžiuliam bendrosios praktikos slaugytojų kolektyvui linkėjo rajono ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai L. Polikevičienė.

 

Žmonių gyvybes gelbėjantiems medikams lemiamu momentu jos atstoja papildomas rankas, o ligoniai jas meiliai šaukia „sesutėmis“, „slaugutėmis“, o kartais net „dukrytėmis“… Nors į jų pareigas įeina begalė sudėtingų medicininio išsilavinimo reikalaujančių darbų, savo įtemptoje dienotvarkėje jos visada suranda laiko sergančiajam nuraminti, padrąsinti, išklausyti, paguosti… Kai kurios jų darbe turi galimybę būti džiaugsmingiausio gyvenimo įvykio – gimimo stebuklo – liudytojomis, kitoms pasirinkta profesija lėmė būti ten, kur reikia padėti kenčiantiesiems, o kartais uždegti žvakutę išeinantiesiems… Visa tai – apie VšĮ Rokiškio rajono ligoninėje besidarbuojantį darnų, savo pasirinktai profesijai ir pagalbos stokojančiam žmogui atsidavusį bendrosios praktikos slaugytojų (BPS) kolektyvą, aprėpiantį daugiau nei pusantro šimto žmonių.

Būtina sąlyga – įsimylėti darbą
„Slaugytoja – gydytojo dešinioji ranka. Būtent ji dažniausiai pirma sutinka ir nuramina ligonį, paskutinė jį išlydi pasveikusį. Ant slaugytojos pečių – daugybė dažnam nematomų, bet labai svarbių darbų, be jų paslaugų negalėtų teikti jokia gydymo įstaiga“, – sako Rokiškio rajono ligoninės direktoriaus pavaduotoja slaugai Laura Polikevičienė. Pasak jos, būti slaugytoja nėra lengva. „Šį darbą būtina įsimylėti… Jei nejausi stipraus pareigos jausmo, jei sąžiningai nevykdysi gydytojo tau duodamų instrukcijų – ligonis nesulauks reikiamų gydymo rezultatų. Dirbti tik dėl pliusiuko, kai kalba sukasi apie savimi pasirūpinti negalintį, sunkiai sergantį, skausmus, vienatvę ir baimę jaučiantį žmogų, čia neįmanoma“ – teigia L. Polikevičienė. Pašnekovė pastebi, jog būtent dėl tokios darbo specifikos dauguma rajono ligoninėje besidarbuojančių BPS – savo darbui atsidavusios moterys, įkopusios į penktą-šeštą dešimtį. „Žinant šiandienos slaugytojoms tenkantį didelį darbo krūvį ir už jį gaunamą palyginti menką užmokestį, besiryžtančio dirbti minėtą darbą jaunimo – labai nedaug. Per pastarąjį dvidešimtmetį kolektyvą papildė vos kelios jaunos specialistės“, – nūdienos realijų neslėpė L. Polikevičienė ir pridūrė: „Kita vertus, būtina įžvelgti ir teigiamų dalykų, pvz., tai, kad ligoninėje dirba per tiek metų susigyvenęs, savo darbą gerai išmanantis, vienas kitą iš pusės žodžio suprasti galintis slaugytojų kolektyvas.“

Darbo specifika
Gydymo įstaigoje ant slaugytojų pečių gula daugybė įvairiausių darbų: lašelinių statymas, vaistų leidimas, žaizdų tvarstymas ir perrišimas, pragulų profilaktika, elementarių higienos normų užtikrinimas ligonius prausiant, maudant ir juos nuolat prižiūrint, judėjimo funkcijos sutrikimų turinčių pacientų maitinimas ir transportavimas į reikiamas procedūras ir daugybė kt. „Per pastaruosius metus įstaigoje vykdytos įvairios renovacijos, įsigyta daug modernios medicininės įrangos sudėtingoms ligoms diagnozuoti. Siekiant, kad slaugytojos galėtų tinkamai asistuoti gydytojams ir teisingai atliktų ligoniui reikalingą procedūrą, jos nuolat kelia savo kvalifikaciją, dalyvauja tobulinimosi kursuose“, – teigia L. Polikevičienė ir čia pat priduria: „Džiaugiamės geresnėmis darbo sąlygomis. Tai teigiamai įvertino dirbantis personalas: atnaujintos palatos tapo šviesesnės, jaukesnės, šiltesnės, o įsigyti mobilieji vežimėliai, keltuvai, naujos tualetinės kėdės, persislinkimo lentos, basonų bei instrumentų plovimo mašinos palengvino kasdienį slaugytojų darbą. Nauja fizioterapijos, vandens bei kineziterapijos procedūroms skirta įranga suteikė galimybę personalui tobulėti ir savo žinias pritaikant praktikoje pagerinti ligoninėje teikiamų  paslaugų kokybę.“
Anot pašnekovės, nors slaugos procesas turėtų būti atskirtas nuo gydymo, tačiau gydytojai ir slaugytojai turėtų sudaryti vieną komandą. „Slauga labai svarbi paciento priežiūros dalis, todėl būtina, kad gydytojai ir slaugytojai dirbtų kaip lygiaverčiai partneriai, kurių bendras tikslas –  suteikti ligoniui kokybišką paslaugą savo kompetencijos ribose. Šiuo metu Lietuvoje, taip pat ir mūsų ligoninėje, dominuoja gydytojų vaidmuo, tačiau labai norėčiau, kad slaugytojo profesija sulauktų tinkamo įvertinimo ir pripažinimo“, – neslėpė L. Polikevičienė.
Įprastai slaugytojų darbo specifiką lemia tai, kuriame ligoninės skyriuje yra dirbama, pvz., dirbančiosios ligoninės Vaikų ligų skyriuje turimas medicinines žinias kasdien turi taikyti pasitelkusios žaismingumą, begalinį švelnumą ir kantrybę. Vidaus ir nervų ligų skyriaus slaugytojų kasdienybė – daugybės dokumentų pildymas ir tvarkymas, įvairiausių tyrimų atlikimas, sunkių insultą, infarktą ir kt. traumas patyrusių ligonių slaugymas, priežiūra, maitinimas, masažavimas ir t. t. „Tuo tarpu operacinėje gydytojui asistuojančioms slaugytojoms tenka didžiulis stovimas krūvis, jos privalo žinoti visų instrumentų pavadinimus, mokėti naudotis įvairia medicinine technika, rūpintis sterilia patalpos aplinka. Anestezijos ir reanimacijos skyriaus slaugytojoms būtina greita reakcija ir geras visų žmogaus organizmo pokyčių išmanymas. Didžiulę ligonių apgultį kiekvieną dieną atlaikančioms Priėmimo skyriaus slaugytojoms, be anksčiau minėtų savybių, būtinas ir gebėjimas susidoroti su kiekvieno paciento atsinešamomis skirtingomis emocijomis“, – sakė L.Polikevičienė ir įvardino dažnai nepastebimą slaugytojų darbą ligoninės sterilizacinėje, vaistų sandėlyje, tyrimų laboratorijoje, Radiologijos skyriuje ir kt. „Ligoninėje slaugytojos atlieka daugeliui nematomo, tačiau būtino ir svarbaus darbo. Kartais būna labai apmaudu, kai dėl tokios darbo specifikos jos lieka užmirštos“, – teigė pašnekovė.
Nematomas, bet labai svarbus…
Vienas mažiausiai matomų, bet ligoninės darbo organizacijai gyvybiškai būtinų darbų verda sterilizacinėje. 1986-aisiais čia dirbti atėjusi Tamara Žemaitienė sako negalinti patikėti per beveik tris dešimtmečius kardinaliai pasikeitusiomis darbo sąlygomis. „Pamenu, darbo pradžioje įvairius medicininius instrumentus tekdavo virinti puode ant viryklės… Tąkart instrumentų sterilizacija labiau priminė sunkų kroviko darbą, nes rankomis kilnoti krepšius su dešimt ir daugiau kilogramų sveriančiais instrumentų rinkiniais be jokių pagalbinių priemonių buvo tikrai nelengva“, – sakė T. Žemaitienė ir skubėjo pademonstruoti dabartinius du modernius sterilizatorius ir nepigiai atsieinančius naujus, darbą su sunkiais sterilizuotinų instrumentų krepšiais palengvinančius specialius pakrovimo vežimus. „Beveik 40 proc. šalies gydymo įstaigų vis dar naudojasi sena rusiška technika, tuo tarpu mūsiškė yra analogiška moderniai didžiosiose Santariškių klinikose turimai, tik mažesnė savo apimtimi“, – pastebėjo T. Žemaitienė. Pasak jos, kartais per parą tenka sterilizuoti iki dviejų šimtų medicininių instrumentų, tvarsliavos, aprangos ir kt. paketų. „Per šitiek darbo metų jau mintinai žinau, kokiam medicinos prietaisui kokia sterilizacijos temperatūra yra būtina. Pripranti ir prie nuolatinės rankų higienos“, – sakė ji.

Kai tenka išlydėti…
Įtampos kupiną ir greitos reakcijos reikalaujantį slaugytojos darbą Anestezijos ir reanimacijos skyriuje dirbanti Vida Masiulienė neslėpė, jog po darbo dienos jaučiasi „išgręžta“ ir fiziškai, ir emociškai. „Darbas reanimacijoje ir operacinėje reikalauja didžiulio išankstinio pasiruošimo. Būtų galima jį palyginti su savotišku  orkestru, kur vienam streikuojant – griūva viskas… Tik apmaudu, jog dirbant tokį įtemptą darbą slaugytojoms tenka sukti galvą, kaip išgyventi…“ – neslėpė pašnekovė. Tuo tarpu vos pora mėnesių tame pačiame skyriuje dirbanti jos kolegė Eglė Garškienė pripažino, jog ryžtis ateiti čia dirbti  buvo nelengva. „Šiame darbe sudėtinga viskas: ekstrinės situacijos, žmogaus mirtis… Vis meldžiu Dievo, kad netektų susidurti su vaikų išėjimu… Man tai būtų sunkiausia. Paradoksalu, tačiau prieš ateidama čia vis pasvajodavau apie slaugytojos darbą Akušerijos skyriuje, kur daugiausia džiaugsmingų emocijų, bet atsidūriau ten, kur tenka žmogų ir išlydėti“, – nelengvos kasdienybės neslėpė E. Garškienė.

Sudėtingiausia – psichologinė pusė
„Sudėtingiausia yra psichologinė slaugytojos darbo pusė. Neįjungęs humoro pavaros ilgai netempsi“, – teigė Palaikomojo gydymo ir slaugos skyriaus vyresnioji slaugytoja Danutė Šniokienė. Trisdešimt penkerių metų slaugytojos darbo  stažą turinti moteris sakė: „Dauguma skyriuje besigydančių ligonių – skaudžiai artimųjų pamiršti ir apleisti, tad dažnai, be slaugytojo vaidmens, mums tenka pabūti ir psichologais, ir patarėjais, ir guodėjais. Širdį labiausiai suspaudžia tada, kai į ligoninę atvežtą, gyviais apėjusį niekam nereikalingą žmogų sutvarkai, juo rūpiniesi, galiausiai atėjus mirties valandai uždegi žvakutę, o po savaitės laikraštyje paskaitai jo artimųjų išspausdintą padėką klebonui, duobkasiui, giedotojui, virėjai ir visiems kitiems, išskyrus mus, slaugytojas, besirūpinusias velioniu ne vieną ar du mėnesius…“

***

Operacinė: Nijolė Baukytė (vyr. slaugytoja), Nijolė Zelenkienė, Rita Zlatkuvienė, Rita Augulytė, Jelena Seibutienė, Danguolė Bardiševičienė.
Anestezijos ir reanimacijos skyrius: Eglė Garškienė, Vida Masiulienė, Laima Galvelienė, Regina Afanasjeva, Rita Indrašienė, Loreta Daščiorienė, Regina Siniauskienė, Vaidutė Mickevičienė, Zuzana Gasavičienė.
Radiologijos skyrius: technologai Audronė Klanauskienė, Regina Janavičienė, Lima Mylienė, Rima Masteikienė, Paulina Rapnikienė.
Laboratorija: Ramunė Godeliauskienė (vedėja), Sonata Šedienė, Daiva Kišūnienė, Irena Rutkauskienė, Nijolė Šveistienė, Valentina Zviedrienė, Gražina Prunskienė, Giedrė Mezginienė.
Sterilizacinė: Valė Pankevičienė, Tamara Žemaitienė, Diana Zolbienė.
Vaistų sandėlis: Sigita Raugienė.
Priėmimo skyrius: Ingrida Banevičienė (vyr.), Ramutė Prunskienė, Žydrutė Prascienienė, Snieguolė Stašienė, Larisa Kesylienė, Vida Žiukelienė.
Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrius: Danutė Šniokienė (vyr.), Zita Vitkuvienė, Romutė Rudokienė, Germa Milaknienė, Audronė Marmokienė, Laima Ragelienė, Rima Vingelienė, Danguolė Jankeliūnienė, Regina Srogienė, Rita Bacionienė, Ramutė Stakėnienė, Daiva Urbanaitė, Danutė Baronienė, Loreta Pipinienė ir Pandėlio skyriuje dirbančios Vida Pauliukienė, Audronė Butėnienė, Irena Gogienė, Gemutė Marčiūnienė, Nadiežda Kotik, Virginija Šiltulienė, Liucija Stašienė, Dalia Tunkūnienė, Aurelija Babilienė, Angelė Tindžiulienė, Asta Urbonavičienė.
Vidaus ir nervų ligų skyrius: Vida Kemeklienė (vyr.), Kristina Kavaliauskienė, Jolanta Leonienė, Stasė Latvėnienė, Regina Kairienė, Gražina Muralienė, Daleta Seibutienė, Nijolė Petkūnienė, Virginija Malcienė, Snieguolė Rutkauskienė, Jūratė Matiukienė, Rasa Mačiežienė. Nervų ligų skyriuje dirbančios Liudmila Gargažina (vyr.), Danutė Varnienė, Milda Kubilienė, Dalia Jasaitienė, Rolanda Žėkienė, Vida Kumševičienė, Vijoleta Driskienė, Gražina Janeliūkštienė, Irena Kairelienė, Aurelija Malcienė, Lucija Petruškevičienė, Irena Tumosienė.
Chirurgijos ir ortopedijos – traumatologijos skyrius:  Kristina Reimerienė (vyr.), Virginija Daščiorienė, Marijona Budzilavičienė, Virginija Paršiūnienė, Albina Vingelienė, Violeta Bandžiulienė, Birutė Dieninienė, Genė Seibutienė.
Konsultacijų ir diagnostikos skyrius: Sandra Bulovienė (vyr.), Daina Guzevičienė, Jolita Šablinskienė, Danguolė Mikėnienė, Klavdija Barovskaja, Rūta Mikšienė, Jūratė Augulienė, Danutė Pumputienė, Rita Juozapavičienė, Danutė Šeškienė, Edita Grigorjevienė, Rasita Kavaliauskienė, Lyda Kvaselienė, Virginija Pužienė, Rima Vaitoškienė, Silvija Zimariovienė, Aurelija Kavaliauskienė, Lina Girčienė, Nijolė Bražiūnaitė, Danguolė Sirė, Danutė Gončarukienė, kineziterapeutai Simonas Paliūnis ir Mindaugas Pliuškis, masažuotojos Aldona Semėnienė bei Jūratė Repšienė.
Akušerijos ir ginekologijos skyrius: Malvina Latvėnienė (vyr.), Vida Vinskavičienė, Irena Tamošiūnienė, Vida Jarmolavičienė, Loreta Sakalauskienė, Virginija Tarulytė, Nijolė Šulienė, Ona Saulienė, Alė Sirotkinienė, Danutė Ratelienė.
Vaikų ligų skyrius: Jevgenija Nikonova (vyr.), Jolanta Palikevičienė, Virginija Mikalauskienė, Lina Janonienė, Bronė Šalkauskienė, Jolanta Matiukienė, Rima Janionienė, Birutė Dručiūnienė, Stanislava Barkauskienė-Arnold.

 

Užs. 900

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: