Rajono mokyklų klasės tuštėja. N.Byčkovskio nuotr.
Rajono mokyklų klasės tuštėja. N.Byčkovskio nuotr.

Mokytojams, kurie dėl mažėjančio mokinių skaičiaus netenka darbo ir įsidarbina pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio ar pradinio ugdymo programas, neturėdami šiam darbui reikalingų kompetencijų, Švietimo ir mokslo ministerija pasiūlė nemokamas studijas. Pedagogų atranką į ikimokyklinio ugdymo ir pradinio ugdymo pedagogikos studijas vykdo Ugdymo plėtotės centras.
Pretenduoti į šias studijas gali visi dirbantys ir planuojantys dirbti vaikų darželių auklėtojais, priešmokyklinio ugdymo pedagogais ar pradinių klasių mokytojais.
Jie turi būti įgiję aukštąjį išsilavinimą, turėti pedagogo kvalifikaciją. Vertinimo komitetas pirmenybę teiks turintiesiems ilgesnį darbo stažą ir aukštesnę mokytojo kvalifikacinę kategoriją.
Studijos finansuojamos Europos socialinio fondo lėšomis. Jas vykdys universitetinės aukštosios mokyklos.
Imtis tokių žingsnių verčia realybė. Juk nenormalu, kai mokytojas turi vos dvi savaitines pamokas, o perspektyvioje gimnazijoje nelieka pirmokų klasės.
Pavojus likti be darbo kyla kasmet. Kartais mokyklų vadovams tenka atsisveikinti net su 20 proc. pedagogų. Pirmiausia atleidžiami pensinio amžiaus mokytojai. Tačiau pastarųjų mokyklose yra vis mažiau, o norint atleisti jaunesnius kyla įvairių aistrų: vienas patinka mokiniams, kitas – kolegoms, trečias – sporto aistruoliams, ketvirtą užstoja valdžia.
Teisybės čia nerasi.
Gelbėja Darbo kodeksas.
Tačiau kas gi nori šiais laikais netekti darbo?..
Internetinėje svetainėje www.grokiskis.lt kilo nemažai aistrų dėl Senamiesčio progimnazijos mokytojo Remigijaus Beconio. Jam šiais mokslo metais nelieka pirmokų klasės. Internautai mūru stoja už šį pedagogą: giria jo nuopelnus, jo ugdomų vaikų sporto pasiekimus ir ragina mokyklos vadovus atsisakyti planų jį atleisti.
“Gimtasis Rokiškis” klausia pašnekovų, kaip, mažėjant moksleivių, tvarkosi rajono mokyklos, ar joms teks imtis atleidimų?

Labai daug lemia būsimų pirmokų tėvai

Saulė Kazinavičienė
Senamiesčio progimnazijos
direktorė

Rajono tarybos sprendimu, nuo rugsėjo 1-osios mūsų progimnazijoje bus komplektuojamos dvi pirmokų klasės vietoje trijų. Taigi mokinių mažėja, todėl vienas mokytojas neteks darbo.
Kodėl būtent R.Beconis “pakibo ant plauko”? “Gimtojo…” internautai rašo apie jo užsidegimą ugdyti sportiškus pradinukus, jų pergales varžybose “Drąsūs, stiprūs, vikrūs”…
Iš tikrųjų labai daug lemia būsimų pirmokų tėvai. Jie ateina į mokyklą ir sako: “Savo vaiką noriu leisti pas tą ar kitą mokytoją, jei ne, rinksimės kitą mokyklą.” Tokia tvarka nėra reglamentuota, bet įsigalėjusi.
Šiemet R.Beconį pasirinko vos kelių mokinių tėvai.
Tačiau ne vien tai lemia mokytojo išėjimą iš darbo. Atleisdami darbuotoją mes pirmiausia vadovaujamės Darbo kodeksu. O jis p. Beconiui nėra palankus: jo kvalifikacija žemesnė nei kolegų, o stažas mažiausias.
Pedagogas R.Beconis dirbs iki mokslo metų pradžios, o tuomet turės apsispręsti, ką rinktis, – nepilną darbo krūvį ar išeitinę kompensaciją. 

„Tikiuosi, viskas bus gerai“

Remigijus Beconis
Senamiesčio progimnazijos
pradinių klasių mokytojas

Šiomis dienomis kaip tik sprendžiamas trečios pirmokų klasės klausimas. Jei ji bus suformuota, dirbsiu.
Sutikčiau ir būreliams vadovauti, ir mokyklos sargu būti.
Anoks čia stebuklas, jei klasės ir nebus, labai neišgyvenu, nors pedagoginį darbą dirbu jau 28 m.
Manau, viskas bus gerai. O jei ne, metus galiu ir pailsėti, nieko čia baisaus: reikia sveikatą susitvarkyti, porą operacijų pasidaryti.
Žodžiu, dabar viskas kaip ir aišku, kaip ir neaišku.
Lauki žmogus rugsėjo, tikiesi, kad viskas bus gerai. 

 

Direktorius rūpinasi, kad pedagogai
turėtų darbo

Aurimas Laužadis
Rajono savivaldybės
Švietimo skyriaus vedėjas

Moksleivių mažėja visame rajone. Šiemet klasių suformuota devyniomis mažiau nei pernai.
Rokiškyje itin trūksta pirmokų: “Varpelio” darželyje-mokykloje bei Senamiesčio progimnazijoje neliko po jų klasę.
“Varpelio” pradinių klasių mokytoja bus įdarbinta Juozo Tūbelio progimnazijos prailgintoje grupėje, o progimnazijos pedagogas R.Beconis netenka darbo.
Mes prašėme mokyklos vadovų sudaryti jam darbo krūvį: pasiūlyti pradinių klasių kūno kultūros pamokų ir sporto būrelį. Kiek žinau, direktorė svarstė tokią galimybę.
Pamokų mažėja ne tik pradinių, bet ir kitų klasių mokytojams. Tokia tendencija visame rajone.
Kiekvienos mokyklos direktorius rūpinasi, kad pedagogai turėtų darbo. Tačiau ne visada tai įmanoma. Tarkim, ne visiems reorganizuojamos Kazliškio pagrindinės mokyklos pedagogams yra pasiūlytas darbas: tiesiog nėra kur jų įdarbinti. 

Labai didelė
moksleivių migracija

Valdis Vaičėnas
Pandėlio pradinės mokyklos
direktorius

Mūsų mokykloje yra labai didelė moksleivių migracija. Tai man ir mokytojams kelia didžiulį nerimą. Tėvai keliasi į miestą, turbūt ten gauna darbo, kartu išsiveža ir vaikus.
Kasmet prieš mokslo metų pradžią mažų mokyklų vadovai ir mokytojai jaučia didelę įtampą: nežinia, kiek vaikų susirinks rugsėjį.
Mes tikimės šiemet suformuoti po du visų klasių komplektus.
Mūsų mokykla ir taip yra nuskriausta: šiemet privalome įdarbinti uždaryto Suvainiškio pradinių klasių skyriaus mokytoją. Jai pasiūlyta pusė pavaduotojos etato, kurio mūsų mokykla iki šiol neturėjo.
Galimybė kurti šį etatą atsirado tuomet, kai buvo nuspręsta prie Pandėlio pradinės mokyklos prijungti Kazliškio pradinio ugdymo skyrių. 

„Pirmos klasės
nesuformavome“

Olivija Saranienė
Kamajų Antano Strazdo gimnazijos
direktoriaus pavaduotoja

Mažėja vaikų – mažėja ir mokytojų darbo krūviai.
Matematika labai paprasta: šiemet išleidome 30 dvyliktokų, o pirmos klasės nesuformavome.
Tiesa, gimnazijos Kalvių skyriuje bus du pirmokai.
Tai ir yra didysis mažėjimas.
Miestelio medikai dar 2005 m. mus įspėjo apie tokią: tais metais Kamajai nesulaukė nė vieno naujagimio.
Šiuo metu rengiame informacinį gimnazijos leidinį. Ten skelbsime dvi blogas naujienas: pirmąkart mokyklos istorijoje nebus sudaryta pirma klasė ir pirmąkart atleidome beveik 20 proc. mokytojų: keturi išėjo užtarnauto poilsio, be darbo liko ir keturi antraeilininkai. Pastariesiems teko labai nedaug pamokų. Dėl poros valandų iš miesto važiuoti į Kamajus pedagogams nebeapsimoka.
Atleidimas susijęs ir su tuo, kad dvi mokytojos rugsėjį grįžta po vaiko priežiūros atostogų.
Kaip bebūtų, į ateitį žvelgiame optimistiškai: Kamajų darželis yra perpildytas, tad kitais mokslo metais pirmokų turėsime.
Tokio drastiško mažėjimo kitose klasėse nėra, o kai kuriose moksleivių šiemet bus netgi daugiau nei pernai.
Turėsime taupyti, skaičiuoti racionaliai.
Kamajų gimnazijai, kaip ir kitoms kaimo mokykloms, dabar – ne pats geriausias metas.

„Gimnazijos statusą išlaikysime bent penkerius metus“

Jonas Bulovas
Obelių gimnazijos direktorius

Moksleivių mažėja. O tai šiek tiek atsilieps ir mokytojams – mažės jų darbo krūviai.
Pernai mūsų gimnazijoje buvo dvi aštuntokų klasės, šiemet liko viena. Taip pat ir dvyliktokų – pernai buvo dvi klases, šiemet bus viena.
Tiesa, penktų klasių situacija geresnė: pernai turėjome vieną, šiemet turėsime dvi jų klases.
Tačiau apskritai mokinių gimnazijoje bus dešimčia ar dvidešimčia mažiau. Tiksliau šiuo metu neįmanoma pasakyti: kai kuriuos duomenis gauname paskutinėmis vasaros dienomis.
Atleisti mokytojų šiemet neketiname. Nors kai kurių pedagogų krūviai bus itin maži. Pavyzdžiui, vokiečių kalbos mokytoja turės tik dvi pamokas per savaitę. Ji uždirbs apie porą šimtų litų. Vokiečių kalba – nykstantis dalykas, sudaryti jai geresnes darbo sąlygas neturime galimybių.
Dauguma mūsų pedagogų turi 16-22 pamokas per savaitę. Tik lituanistai, matematikai dirba didesniu krūviu.
Perspektyvos? Išgyvensime, gimnazijos statusą išlaikysime dar bent penkerius metus.

Reda Milaknienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: