Tokį vaizdą išvydome buvusio Gerkonių (Pandėlio sen.) kolūkio kultūros namuose. D. Zibolienės nuotr.
Tokį vaizdą išvydome buvusio Gerkonių (Pandėlio sen.) kolūkio kultūros namuose. D. Zibolienės nuotr.

Balandis – mėnuo, kai atbunda gamta. Tai ir gamtos gelbėjimo nuo šiukšlių, medelių sodinimo laikas arba  švaros mėnuo. Balandžio 22–23 d. šalyje jau devintą kartą vyks „Darom 2016“. Savaitę iki akcijos pradžios, balandžio 16 d. nuo 11 val. visoje šalyje  startuos Nacionalinis miškasodis. Tikimasi, kad po šios visuotinės talkos turėtų sužaliuoti bent 100 hektarų ateities miškų. 

Pavasarinių masinių talkų, kuriose dalyvauja tūkstančiai savanorių, veiklos rezultatai rodo, kad draugiška bendrystė su gamta lietuviui dar nėra tapusi gyvenimo būdu. Pernai iš Panevėžio apskrities rajonų į Panevėžio regioninį sąvartyną balandžio 24-28 d. nugabenta 370 tonų atliekų, surinktų akcijos talkininkų. Mūsų rajone 2015 m. „Darom“  dalyvavo 4059 talkininkai, jie surinko 99,4 t atliekų, iš jų – 19 t. padangų ir 80,4 t smulkių bei stambiagabaričių atliekų. Už rokiškėnus daugiau atliekų pernai per akciją surinko tik Panevėžio rajonas (126,6 t). 

Dėl ankstyvo pavasario šiemet rajono gyventojai aplinką valyti nuo šiukšlių pradėjo dar kove, o palankūs balandžio orai net didžiausius apsnūdėlius krapšto iš butų ir namų švarintis: rinkti šiukšles, grėbti vejas, šluoti kiemus. Miesto, miestelių gatvėse, kaimuose ir  pakelėse antrą savaitę darbuojasi žmonės, nešini šiukšlių maišais, kuriuose – po žiemos akis badančios plastiko, popieriais, stiklo atliekos. Tačiau didžioji talkininkų gvardija, kaip daug metų įprasta, į talkas išsirengs per tradicinę akciją „Darom“. 

Akcija „Darom 2016“ yra  „Darom 2008–2015“ tęstinis projektas. Pagrindinis jos tikslas – ne tik padaryti aplinką švaresnę, bet ir skatinti bendruomeniškumą, savanorystę, ugdyti žmogaus suvokimą, kad švari aplinka – ne vienadienė akcija, o gyvenimo būdas. Šių metų „Darom“ tikslai – oro taršos mažinimas, probleminių teritorijų išvalymas nuo atliekų, viešo naudojimo erdvių tvarkymas: suoliukų dažymas, augalų sodinimas, antrinių žaliavų panaudojimas suteikiant joms naują gyvenimą (sūpynių iš padangų įrengimas, eko skulptūrų gamyba ir kt). 

„Darom“ vyks visoje Lietuvoje. Iki balandžio 10 d. bus paskelbti visi taškai, kuriuose dirbs talkininkai ir bus kraunamos atliekos, kurios bus išgabentos pagal iš anksto sudarytus grafikus.  

Rokiškio savivaldybė remia šią pilietinę iniciatyvą  ir kviečia balandžio 22–23 d. rajono įstaigas ir organizacijas (seniūnijas, mokyklas, kaimo ir miesto bendruomenes ir kt.) prisidėti prie talkų ir sutvarkyti ne tik labiausiai apšiukšlintas bendrojo naudojimo seniūnijų, miesto ir kaimo bendruomenių teritorijas ar kitus gamtos kampelius, bet savo išmonę bei idėjas įgyvendinti iš antrinių žaliavų.   

Visi grupėmis užsiregistravę dalyviai bus aprūpinti šiukšlių maišais. Už šiukšlių išvežimą atsakingų institucijų prašoma atkreipti dėmesį į atliekų rūšiavimą. Prašoma nuo kitų atliekų atskirti organines šiukšles (šakas, lapus ir pan.), nes pastarosios akcijos metu nebus surenkamos ir išvežamos. Seniūnus ir miškų urėdijos girininkus organinių atliekų sutvarkymu prašoma pasirūpinti jų surinkimo vietose.Talkininkų ir talkų organizatorių prašoma atskirai krauti padangas ir didžiąsias atliekas, kurios bus išvežamos ne šiukšliavežių, bet kitu transportu. 

Už talkų organizavimą atsakingi seniūnijų ir Rokiškio miškų urėdijos darbuotojai iki balandžio 20 d. prašomi pateikti informaciją VšĮ Rokiškio jaunimo centrui (el p. rokiskio.jc@gmail.com, tel. 32732) dėl talkos datos, tvarkytinų teritorijų, dalyvių skaičiaus ir už talkos organizavimą atsakingų asmenų. Už akcijos metu surinktų šiukšlių išvežimą atsakingi seniūnai, VĮ Rokiškio miškų urėdija ir AB „Rokiškio komunalininkas“.

 

 

 

Aldona MINKEVIČIENĖ

kasyba

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie