Nora RIBOKIENĖ
Nora RIBOKIENĖ

Žinia apie rajono ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus uždarymą sukėlė rajono gyventojų nepasitenkinimą. Publikacija „Gimdyvėms bus užtrenktos renovuotos ligoninės durys“ (05.16)  „Gimtojo…“ internetinėje svetainėje www.grokiskis.lt sulaukė rekordiškai daug komentarų. Net svarstoma, ar negrįžtame į akmens amžių, kai moterys gimdė urvuose, laukuose… Jaučiamas pasipiktinimas dabartine rajono valdžia, kuri mąsto tik apie save ir savo artimuosius, didina valdininkų armiją ir pamiršta eilinius rajono gyventojus. Internautai siūlo biudžeto lėšas skirti ne „popierinei“ institucijai – Visuomenės sveikatos biurui, o žmonėms padedančiam Akušerijos–ginekologijos skyriui. Komentarų nuotaikos liūdnos: rajono valdžia tarsi vėl patvirtina, kad jauni žmonės rajone nereikalingi, o gal nė nepageidaujami. Šiek tiek nuogąstavome, jog minėta publikacija paskatins priekaištauti dėl medikų profesionalumo stokos, tačiau tokių atsiliepimų – mažuma.
Aktyvių moterų, pasisakančių už Akušerijos–ginekologijos skyriaus išsaugojimą, iniciatyva pradėti rinkti parašai. Pageidaujantys pareikšti nuomonę, gali kreiptis į skyrių, ambulatorijas, polikliniką.
Didžiulis rajono gyventojų susidomėjimas ligoninės ateitimi paskatino dar kartą diskutuoti apie šio skyriaus likimą, pagalbą moterims, rūpestį mūsų ateitimi – vaikais. Šįkart žvilgtelėjome ne tik iš savos varpinės. Bandėme sužinoti, kokia situacija yra kaimyniniuose rajonuose.

Nežengsime žingsnio atgal
Nora RIBOKIENĖ
Sveikatos apsaugos ministerijos viceministrė

Dažniausia minime savo šalies rodiklius: per metus akušerijos skyrius privalo priimti ne mažiau kaip 300 gimdymų. Kai nebepavyksta pasiekti tokio rodiklio, neįmanoma išvengti kitų dalykų: prastėja specialistų kvalifikacija, mažėja teikiamų paslaugų, todėl brangiau išlaikyti patį skyrių, imama stokoti lėšų atnaujinti, modernizuoti jo įrangą. Kartu su būriu žurnalistų lankėmės VšĮ Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centre.

Pensijos nesulauksime – supūsime kalėjime
Janina GUBANOVA (dešinėje), Daiva ČIRŪNIENĖ
Greitosios medicinos pagalbos skyriaus felčerės–bendruomenės slaugytojos

Gal tai tik sutapimas, tačiau pastaruoju metu pasitaikė trys gimdymai greitosios medicinos pagalbos automobilyje. Nespėjome moterų atvežti iki ligoninės… Patikėkite, Greitosios medicinos pagalbos skyriaus medikės tikrai pasirengusios priimti gimdymus: moka tai daryti, turi mašinoje visas reikiamas priemones. Kas čia tokio nukirpti virkštelę, išsiurbti naujagimiui gleives, reikalui esant pastatyti lašinę gimdyvei?

Pelningi skyriai gali išsaugoti nuostolingąjį
Dalis VAIGINAS
Anykščių rajono savivaldybės ligoninės vyriausiasis gydytojas

Turi nugalėti sveikas protas. Be abejonės, svarstant akušerijos– ginekologijos skyriaus likimą,  reikia vertinti ekonominius skaičiavimus, tačiau ne šie duomenys svarbiausi. Jei kiti įstaigos skyriai gali sušvelninti  nuostolingojo veiklą, tuomet tokio uždaryti nereikėtų. Tai ne vieno kurio nors rajono ligoninės, o visos šalies problema. Kai kurie akušerijos–ginekologijos  skyriai buvo uždaryti dėl to, kad trūko gydytojų, kai kurie – dėl labai sumažėjusių gimdymų.

Procesas žiauriai skausmingas
Povilas RIMKUS
Kupiškio ligoninės direktorius

Gimdymo skyrius Kupiškio ligoninėje uždarytas 2003 metais. Po kelerių metų uždarėme dar vieną – chirurginį skyrių. Su didelėmis problemomis dėl to nesusiduriame, tragedijų nepasitaikė. Buvo keli nemalonūs įvykiai, tačiau tai ne sistema. Gimdyti moterys vežamos į  artimiausias ligonines. Po avarijų, nelaimingų atsitikimų dalį nukentėjusiųjų vežame į artimiausias ligonines. Jei galime jiems padėti vietoje, guldome į ligoninės reanimacijos skyrių. Siekiant užsibrėžto tikslo – nuvežti pacientus į ligoninę per pusvalandį, sustiprinome, atnaujinome transporto ūkį. Beje, dalis žmonių savo transportu pasiekia kitų rajonų ligonines.

Jei tik parašų užtektų…
Almantas BLAŽYS
Rajono meras

Geriausias variantas – visas medicinos  paslaugas žmogui teikti kuo arčiau namų. Kažin ar rastumėte tokį, kuris nenorėtų, kad rajono moterys gimdytų Rokiškio ligoninėje… Tačiau šiandieninė situacija verčia galvoti apie kitokius sprendimus, verčiančius atsisakyti teikti gimdymo paslaugą. 
Manau, žmonių reakcija dėl skyriaus uždarymo yra natūrali.

Visas straipsnis šeštadienio „Gimtajame…“

 

 

 

Dalia Zibolienė, Rita Briedienė

Prie Dirdų

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie