Gydytoja okulistė J.Ginietienė teigė
Gydytoja okulistė J.Ginietienė teigė

VšĮ Rokiškio rajono ligoninė šiemet įsigijo modernios aparatūros – bekontaktį tonometrą, foropterį, autorefraktometrą ir plyšinę lempą. Ji suteikia galimybę tiksliai diagnozuoti akių ligas bei parinkti akinius ar kontaktinius lęšius.

Lyg langas
Akių tyrimai padeda nustatyti ne tik regėjimo kokybę. Akys – lyg langai, pro kuriuos gydytojas gali pažvelgti į žmogaus vidų ir įvertinti jo sveikatos būklę.
Pasaulinės sveikatos apsaugos organizacijos duomenimis, kas trečias planetos gyventojas dėl suprastėjusio regėjimo turi nešioti akinius arba kontaktinius lęšius.
Rajono ligoninės akių ligų gydytoja Janina Ginietienė diagnozuoja ir gydo regos sutrikimus bei akių ligas, parenka akinius, skiria medikamentinį gydymą.
Regos aštrumo įvertinimas, akių dugno, akispūdžio matavimas – tai dažniausi tyrimai, kuriuos atlieka medikė. Dažnos vyresnio amžiaus žmonių ligos – glaukoma ar katarakta, akių uždegimai, o štai vaikams neretai diagnozuojama trumparegystė arba žvairumas.

Regos aštrumas
Kiekvienas akių tyrimas prasideda nuo regos aštrumo įvertinimo. Jo metu nustatoma, kiek pacientas mato į tolį. Dauguma žmonių iš vaikystės prisimena paveikslą su raidžių, skaičių, piešinių ar ženklų eilėmis. Gydytojas paprašo užsidengti vieną akį ir pasakyti, ką mato neuždengtąja, kurioje eilėje vaizdas pradeda lietis.
Regos aštrumas matuojamas santykiniais dydžiais: normalus yra 1,0. Tai reiškia, kad žmogus mato 100 proc. Jei santykinis dydis būna mažesnis, ieškoma susilpnėjusios regos priežasties.

Akispūdis
Akispūdis – akies skysčių vidaus spaudimas, priklausantis nuo skysčio gamybos ir nutekėjimo pusiausvyros. Akispūdis gali svyruoti nuo 10 iki 21 milimetro gyvsidabrio stulpelio (mm Hg). Nuokrypis nuo normos praneša apie organizmo negalavimą.
Akių gydytoja J.Ginietienė pataria kiekvienam žmogui, sulaukusiam 40 metų, kasmet profilaktiškai tikrintis akispūdį.
Neseniai rajono ligoninė įsigijo automatinį bekontaktį tonometrą šiam tyrimui atlikti. Jungtinėse Amerikos Valstijose pagamintu aparatu akispūdis matuojamas oro srove, neprisiliečiant prie akies. Šis prietaisas nepakeičiamas tiriant alergiškus ar akių uždegimų kamuojamus pacientus.
“Žmogus vos pajunta nestiprią oro srovelę, ir tyrimas jau baigtas”, – sakė gydytoja J.Ginietienė.

Ne tik akių ligos
Plyšinė lempa – vienas pagrindinių akies tyrimo aparatų. Jame sumontuotas intensyvus šviesos šaltinis, pro plyšį nukreipiantis šviesą į akį. Binokulinis lempos mikroskopas vaizdą gali padidinti nuo 5 iki 60 kartų.
Anot gydytojos J.Ginietienės, šviesos pluoštas nukreipiamas į tą vietą, kurią norima apžiūrėti. Be to, pluošto plotis yra reguliuojamas: plonas ir stiprus, jis leidžia įžvelgti ragenos, lęšiuko, stiklakūnio, rainelės ar vyzdžio smulkiausius pakitimus. Storesniu šviesos pluoštu, panaudojant specialų lęšį, tiriamas akies dugnas. Šio tyrimo metu   diagnozuojamos ne tik akių ligos, bet ir cukrinis diabetas, aterosklerozė, padidėjęs kraujo spaudimas ir net galvos smegenų augliai.
Pokyčiai akyje geriau matomi vyzdį išplėtus specialiais lašais. Nuo jų žmogaus rega susilpnėja kelioms valandoms.

Akinių parinkimas
Parinkti pacientui tinkamus akinius – itin atsakinga okulisto užduotis. Netinkami akiniai vargina akis ir net pablogina regėjimą.
Medikas uždeda pacientui bandomuosius rėmelius ir, keisdamas įvairaus stiprumo stiklus, stebi, kada regėjimas pagerės. Tai – įprasta akinių parinkimo procedūra. Tačiau parinkti juos galima ir specialiu prietaisu – foropteriu. Tokį neseniai įsigijo rajono ligoninė. “Moderniame įrenginyje sumontuota gausybė lęšių ir keičiami jie kompiuteriu, o ne rankomis. Toks tyrimas ne tik greitesnis, bet ir tikslesnis”, – sakė p. Ginietienė.
Foropteris suteikia galimybę atlikti daugybę papildomų regos testų ir nustatyti, ar akių padėtis yra taisyklinga, ar nėra žvairumo bei polinkio žvairuoti.
Prieš parinkdama akinius, okulistė regą patikrina dar ir autorefraktometru – automatiniu prietaisu spindulių laužimo galiai nustatyti. Juo atliekami net trys tyrimai. Per kelias akimirkas išmatuojama ragenos – skaidraus priekinės akies dalies dangalo, laužiančio šviesos spindulius – optinė galia ir gaubtumas. Šie duomenys yra svarbūs parenkant kontaktinius lęšius.
Paskui išmatuojama visos akies optinė galia ir nustatoma, ar žmogus normaliai mato, ar yra nukrypimų – toliaregystė, trumparegystė, astigmatizmas. Paskiausiai išmatuojamas ragenos kreivumas tūkstančiuose taškų ir nupiešiamas vadinamasis ragenos žemėlapis. Jis padeda diagnozuoti akių ligas.

Akiplotis
Rajono ligoninės medikai, o ir pacientai džiaugiasi moderniu kompiuteriniu perimetru, nustatančiu erdvės plotą, kurį mato žmogus nejudindamas akies. Akipločio duomenys svarbūs ankstyvajai akių ligų – glaukomos, tinklainės kraujotakos pokyčių, regos nervo sutrikimo – diagnostikai. O pupilometru matuojamas atstumas tarp vyzdžių.
Rajono ligoninės aparatūra leidžia kokybiškai ištirti akis ir diagnozuoti įvairias ligas. Jeigu pajutote skausmą akyse, jos pradėjo raudonuoti, ašaroti, tapo jautresnės šviesai, ėmė lietis vaizdas, nedelsdami kreipkitės į savo šeimos gydytoją, kuris, jei reikės, nukreips specialisto konsultacijai.

Profilaktiniai patikrinimai
Vaiko regėjimą reikia tikrinti iki jam sukaks vieneri, paskui sulaukus
trejų ir prieš einant į mokyklą. Tuomet rizika, jog liks nepastebėtos akių
ligos arba ydos, bus labai maža.
Profilaktiškai tikrintis akis būtina kas 2-3 metus, o trumparegiams –
kas pusę metų.
Vyresniems kaip 40 metų asmenims akispūdį patariama matuoti kartą
per metus.
Metams bėgant, mažėja lęšiuko elastingumas, todėl daugumai
žmonių pradeda vystytis vadinamoji senažiūrystė: žmonės prasčiau mato
arti esančius daiktus. Tokiems reikia akinių tik skaityti, katarakta jiems dar
nebūna išsivysčiusi.

Konsultacijų ir diagnostikos skyrius – didžiausias ligoninėje

Dalia ZIBOLIENĖ

Rokiškio rajono ligoninės Konsultacijų ir diagnostikos skyrius – didžiausias šioje gydymo įstaigoje: antrinio lygio ambulatorines paslaugas teikia 27 gydytojai, jiems padeda 26 bendrosios praktikos slaugytojos, 2 fizinės medicinos ir reabilitacijos slaugytojos, tiek pat masažuotojų bei kineziterapeutų.

Skyrius teikia įvairias paslaugas: gastroenterologijos, pulmonologijos, urologijos, fizinės medicinos ir reabilitacijos, radiologijos, neonatologijos, refleksoterapijos, infekcinių ligų, oftalmologijos, dermatovenerologijos, neurologijos, otorinolaringologijos, vidaus ligų, chirurgijos, endoskopijos, echoskopijos, endokrinologijos, kardiologijos, anestezijos ir reanimacijos, akušerijos ir ginekologijos, ortopedijos ir traumatologijos, abdominalinės ir vaikų chirurgijos.
Pasak skyriaus vedėjo Romualdo Šaferio, prieš metus baigtas renovuoti visas skyrius, šiuo metu atnaujinama medicinos įranga, plečiamas paslaugų asortimentas, tobulinamas diagnostinis ir gydomasis darbas.
Konsultacijų ir diagnostikos skyriaus reikšmę rajono gyventojams liudija didžiulės jo paslaugų apimtys. Pernai atlikta 21 628 echoskopijos (per devynis šių metų mėnesius – 15 101) ir 2 428 (1 805) endoskopijos, 20 917 rentgeno (17 737) tyrimų. Kasdien skyriaus gydytojai konsultuoja apie 250-300 pacientų. Pernai suteikta 68 973, šiemet – 54 280 konsultacijų.
Į Rokiškio ligoninės medikus kreipiasi ne tik mūsų, bet ir kaimyninių – Kupiškio, Biržų bei Zarasų rajonų gyventojai.
Gydytojų konsultacijai pacientai registruojasi telefonu arba atėję į registratūrą, tačiau netrukus atsiras galimybė tą daryti internetu: ligoninė dalyvauja Sveikatos apsaugos ministerijos projekte “Elektroninė sveikata”.

Dalia ZIBOLIENĖ

Subscribe
Informuoti apie
guest
2 Komentarai
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Anonimas
Anonimas
2018 11 rugsėjo 20:59

Vakar nuveziau teta pas okuliste gyd.ginietiene.Belaukiant kol priims tetai pasidare bloga paprasiau pamatuoti kraujospudy sako vaistinej pasimatuokit.Gryzom prie kabineto laukem dar 20 min.kol pakviete nors viduje paciento nebuvo.Tetai vel buvo bloga apsiveme.Gyd ginietiene sako kam cia Atveze tipo mirstancia teta.Tai kas tada turi pirma pagalba suteikt kur tada kreiptis .Kur hipokrato priesaika .

atsakymas
atsakymas
2019 5 kovo 16:47
Atsakinėti į  Anonimas

Gerb. ponia,
jūs kartojatės. Gal pradėkit keisti save, kasdien padarydama nors vieną gerą darbą be atlygio, daugiau tobulinti savo elgesį ir gyvenimą nugyventi kuo sąžiningiau.

Rekomenduojami video: