Dainininkas „afganas“ iš Maskvos Stasas Jukro mūsų „afganui“ Eimučiui Bieliūnui įteikė tik ką iš Afganistano atgabentą suvenyrą – šios valstybės maketą.
Dainininkas „afganas“ iš Maskvos Stasas Jukro mūsų „afganui“ Eimučiui Bieliūnui įteikė tik ką iš Afganistano atgabentą suvenyrą – šios valstybės maketą.

Praėjusį šeštadienį jaukioje Krašto muziejaus aplinkoje atgijo Afganistano karo žiaurumų išgyvenimai, ore virpėjo „afganų“ susitikimo džiugesys. Knygos „Rokiškėnai Afganistano kare 1979-1989 metais“ pristatyme bei kariuomenės iš Afganistano išvedimo dvidešimtmečio minėjime dalyvavo dvylikos šalies rajonų bei Latvijos„afganai“.

 

Rokiškėnų nežuvo

Žiauriausias ir beprasmiškiausias 14 metų trukęs karas Afganistane skaudžiai palietė apie 5 tūkst. mūsų šalies šeimų: šiame kare dalyvavo apie 4 tūkst. kareivių ir 1 tūkst. karininkų. Žuvo 96 kariai. 
Neaplenkė šis karas ir mūsų rajono. Afganistano karo veteranų bei kitų karinių konfliktų dalyvių asociacijos pirmininkas Juozas Natulkevičius sakė, jog, surinktais duomenimis, Afganistane tarnavo 60 rokiškėnų, 4 sužeisti, žuvusiųjų nėra.
Rokiškėnų “afganų” prisiminimai ir fotografijos sudėtos į asociacijos ir rajono savivaldybės lėšomis išleistą knygą “Rokiškėnai Afganistano kare 1979-1989 metais”, su kuria ir buvo supažindinti renginio dalyviai. 
“Iš pradžių galvojome visiems įteikti dovanų šią knygą. Tačiau nusprendėme visą jos tiražą, 500 egzempliorių, parduoti, o gautas lėšas paaukoti kare sužalotam Raimondui Kviliūnui. Jis, rajono Afganistano karo veteranų sąjungos narys, dabar laukia brangiai kainuojančios klubo operacijos”, – sakė šios sąjungos pirmininkas Eimutis Bieliūnas. 
Rokiškėnai, Afganistano karo dalyviai, renginyje apdovanoti jubiliejiniais medaliais. Šventėje pagerbtas ir buvęs rajono komjaunimo sekretorius Gintaras Girštautas, kurio iniciatyva 1988 m. įkurtas Rokiškio atsargos karių klubas “Afganistanietis” bei Afganistano karo baisumus patyręs buvęs Seimo narys Vytautas Saulis, daug prisidėjęs prie šio “afganų” asociacijos judėjimo. 

Maskvietis “afganas” – lietuviams “afganams”

Prisiminimų šventėje koncertavo Rokiškio muzikos mokyklos pedagogai. Išgyvento karo dvasią priminė maskviečio “afgano”, praėjusio specialius mokymus Lietuvoje prieš išvykstant į karą, dainininko Staso Jurko sielą virpinusios dainos. Dainininkas pasakojo įspūdžius iš nesenos viešnagės į Afganistaną, kur šiuo metu tebevyksta karas. 
“Joks karas negali būti pamirštas. Išvežė mus iš mokyklos suolo. Karas sudarkė ne tik kūnus, bet ir sielas. Mums, afganistaniečiams, sielos žaizdos nuolat atsinaujina, nes laikas išblukina tik fotografijas, bet neištrina atminties”, – kalbėjo apie išgyventą karą, kuris vėliau buvo pripažintas politine klaida, Rokiškio “afganai”. 

Aldona Minkevičienė

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments