Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

KAM teigimu, įstatymų pakeitimai turėtų sudaryti sąlygas ne tik didinti tarnybos patrauklumą, parengti daugiau jaunesniųjų vadų bei Lietuvos kariuomenei trūkstamų specialistų, didinti aktyviojo kariuomenės personalo rezervo skaičių, bet ir sudaryti sąlygas ilgainiui pereiti prie visuotinio šaukimo.,

Ministrų kabinetui pritarus, įstatymų paketas keliaus į Seimą.

Karinė tarnyba galėtų sutrumpėti iki 6 mėnesių

KAM pristatė šauktinių reformos pokyčius dar metų pradžioje. Vienas esminių pakeitimų – galimybė sutrumpinti tarnybos laiką.

Kaip ir iki šiol, prievolininkai būtų šaukiami tarnauti 9 mėnesių laikotarpiui. Tačiau numatoma, kad, atsižvelgus į Lietuvos kariuomenės poreikius, laikotarpis galėtų būti trumpinamas iki pusmečio.

Be to, atitinkamas specialybes įgiję jaunuoliai galėtų būti kviečiami atlikti 3 mėnesių trukmės tarnybą ir taip įgyti reikiamą bazinį karinį parengimą. Tokia alternatyva galėtų pasinaudoti aviacijos, avionikos specialistai, inžinieriai, medikai ir pan.

„Siekiama į kariuomenę pritraukti daugiau specialistų, kurie po tarnybos būtų aktyviojo rezervo dalimi tam, kad ištikus krizei, specialių žinių turintys kariai galėtų efektyviai prisidėti prie užduočių vykdymo“, – nurodo KAM.

Šaukimo tarnauti jaunuoliai sulauktų dar mokykloje

Karo prievolės įstatymo pakeitimų pakete taip pat numatoma, kad tarnybai būtų šaukiami 18-21 metų jaunuoliai – šiuo metu maksimali amžiaus riba siekia 23 metus.

„Visgi privalomosios karinės tarnybos prioritetas ir idealiausias variantas išlieka 18-19 metų jaunuoliai, kurie baigia mokyklą ir ateina atlikti privalomosios karo tarnybos iš karto po mokyklos baigimo“, – tvirtina ministerija.

Siūloma kviesti 18-19 metų vaikinus atlikti tarnybą iš karto po mokyklos baigimo – šaukimo ir kvietimo pasitikrinti sveikatos jie sulauktų dar besimokydami.

Studentams – mažiau galimybių atidėti tarnybą

Kitaip nei anksčiau, naujose Karo prievolės įstatymo pataisose nenumatoma galimybė atidėti privalomąją tarnybą – šaukimą gautų ir į aukštąsias mokyklas ar kolegijas stojantieji.

Visgi, studentai galės pasirinkti, kokiu jiems priimtiniausiu būdu atlikti privalomąją karo tarnybą. Pavyzdžiui, siūloma 160-200 dienų trukmės tarnyba pagal Jaunesniųjų karininkų vadų mokymo programą. Tokie mokymai būtų organizuojami dalimis ir truktų ne ilgiau kaip 3 metus.

Taip pat būtų galima tarnauti Krašto apsaugos savanorių pajėgose – tokia tarnyba truktų 15 savaitgalių per metus.

Studentai turėtų galimybę ir stabdyti studijas bei atlikti įprastinę 9 mėnesių privalomąją pradinę karo tarnybą.

Tokios pat alternatyvos galiotų tiek Lietuvoje, tiek užsienyje studijuojantiems jaunuoliams.

Visgi, tam tikros išimtys yra numatomos – tarnyba galėtų būti atidedama individualia tvarka. Be to, pašaukti, tačiau neatvykę tarnauti, būtų šaukiami iki kol jiems sukaks 30 metų.

Numatomi pokyčiai dėl alternatyviosios tarnybos, aktyviojo rezervo

KAM siekia spręsti klausimus ir dėl jaunuolių, kurie negali atlikti tarnybos dėl sveikatos problemų. Numatoma, kad dalis jų galėtų atlikti kitokį tarnybos formatą.

Tikslinamos ir Karo prievolės įstatymo nuostatos dėl alternatyviosios krašto apsaugos tarnybos atlikimo, jos trukmę ilginant nuo 10 mėnesių iki metų.

Įsigaliojus Karo prievolės įstatymo pakeitimams nuo 2025-ųjų metų Lietuvoje nuosekliai didėtų ir aktyviojo rezervo karių skaičius. Tarnyba aktyviajame rezerve pailgėtų nuo 10 iki 15 metų, kurios metu rezervo kariai periodiškai būtų kviečiami į kartotinius rezervo mokymus.

ELTA primena, kad metų pradžioje krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pristatė planuojamą šauktinių tarnybos pertvarką. Pasak ministro, Karo prievolės įstatymo pokyčiai sudarytų sąlygas įvesti visuotinį šaukimą.

Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Geros ar piktos valios pasireiškimai, stichinės nelaimės ir nekalti gamtos pokštai, pasaulio ir mūsų krašto politinio, ekonominio bei kultūrinio gyvenimo naujienos, naujų žvaigždžių atradimai ar įmintos mikropasaulio mįslės, sporto varžybos ir daug kitokių svarbių bei įdomių dalykų.
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: