Wikipedia nuotr.

„Neįvardinčiau, kad situacija būtų dramatiška. Normali sezono eigoje einanti banga, nes nuo birželio mėnesio iki spalio mėnesio registruojame 80 proc. ir daugiau visų tų metų atvejų. Tai birželis kaip tik tas mėnuo, kai jau sergamumas padidėjo ir tai yra sietina su erkių aktyvumu ir mūsų veikla“, – LRT radijui sakė medicinos entomologė M. Žygutienė.

„Skaičiai šiek tiek didesni nei praėjusiais metais. Kalbant apie erkinį encefalitą, palyginus pusmečio rezultatus su dviem praėjusiais metais, – 11 atvejų daugiau. Tai kol kas neturi didelės įtakos. Na, Laimo ligos daugiau, palyginus pusmečio rezultatus, – 300 atvejų daugiau nei praėjusiais metais“, – statistika dalinosi NVSC specialistė.

Anot M. Žygutienės, erkės yra išplitusios visoje Lietuvos teritorijoje, todėl nėra „saugių vietovių“. NVSC duomenimis, vidutiniškai vieno kilometro maršrute galima aptikti nuo 50 iki 60 erkių.

„Atkreipiu dėmesį, kad visoje Lietuvos teritorijoje erkės yra išplitusios, nėra saugių vietovių, nėra saugių rajonų, miestų, kur mes galėtume pasakyti, kad galite drąsiai jaustis“, – sakė medicinos entomologė.

„Erkės skaičiuojamos tokiu linijiniu principu – vieno kilometro maršrute. Tai jis yra labai įvairus ir skirtingas skirtingose vietovėse, tačiau, pagal mūsų duomenis, gegužės mėnuo yra tas, kai yra fiksuojamas didžiausias skaičius. Vidutiniškai Lietuvoje tokiu metu vieno kilometro maršrute galima aptikti 50–60 erkių“, – teigė M. Žygutienė.

Vyresnio amžiaus žmonėms bus kompensuojami skiepai nuo erkinio encefalito

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) paskelbė, kad nuo kitų metų rudens vyresniems nei 50 metų žmonėms bus kompensuojami skiepai nuo erkinio encefalito. M. Žygutienės teigimu, didelė dalis žmonių vis dar nesiskiepija nuo erkinio encefalito, ir viena iš priežasčių yra finansinė.

„Nepaprastai džiugus faktas, mes tikrai labai ilgai to laukėme. Nepriklausomų ekspertų rekomendacijos buvo tokios, kad tikrai reikėtų kompensuoti“, – sakė medicinos entomologė.

„Virš 90 proc. apklaustųjų žino apie erkių platinamas ligas. Labai panašus procentas žmonių žino, kad yra nuo erkinio encefalito vakcina, bet besiskiepijančių yra ženkliai mažiau. Mums visada buvo įdomu, kokios yra priežastys – be visa ko, viena iš jų būtų finansinė“, – pabrėžė ji.

Pasak NVSC specialistės, erkinio encefalito vakcina bus kompensuojama vyresnio amžiaus žmonėms todėl, kad šioje amžiaus grupėje sergamumas erkių sukeliamomis ligomis yra didesnis.

„Būtent šioje asmenų grupėje sergamumas yra didesnis. Kuo vyresnis asmuo, tuo ligos eiga gali būti sunkesnė. Ir būtent sunkiomis formomis serga vyresnio amžiaus žmonės“, – paaiškino M. Žygutienė.

NVSC duomenimis, šiemet gegužę užregistruotas 31 erkinio encefalito atvejis, birželį – 59. Laimo ligos atvejų pasiskirstymas panašus – gegužės mėnesį užregistruoti 199 Laimo ligos atvejai, birželį – 288.

2022 m. užfiksuoti 377 erkinio encefalito atvejai (sergamumo rodiklis – 13,3 atv. 100 tūkst. gyventojų), 2021 m. – 365 atvejai (rodiklis – 13,1 atv. 100 tūkst. gyventojų).

Laimo ligos atvejų 2022 m. užregistruota – 2380 (rodiklis siekė 84,0 atv. 100 tūkst. gyventojų), 2021 m. – 1780 (rodiklis – 63,7 atvejo 100 tūkst. gyv.).

Lietuvos naujienų agentūra ELTA. Geros ar piktos valios pasireiškimai, stichinės nelaimės ir nekalti gamtos pokštai, pasaulio ir mūsų krašto politinio, ekonominio bei kultūrinio gyvenimo naujienos, naujų žvaigždžių atradimai ar įmintos mikropasaulio mįslės, sporto varžybos ir daug kitokių svarbių bei įdomių dalykų.
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: