blank
Darželinukai mokomi rūšiuoti šiukšles ir saugoti gamtą. Lopšelio-darželio „Nykštukas“ archyvo nuotr.

Tvarumo idėjos

Daiva Kaupienė

Skemų socialinės globos grupinio gyvenimo namų socialinė darbuotoja

Abiejuose Rokiškyje esančiuose grupinio gyvenimo namuose turime stiklui, popieriui ir buitinėms atliekoms skirtus konteinerius. Jie įsigyti vos čia apsigyvenus. Jau ir prieš tai, gyvendami Skemų socialinės globos namuose, gyventojai rūšiavo šiukšles ir tai daryti pradėjo prieš ketverius metus.

Per šį laikotarpį būta ir klausimų – kaip elgtis susimaišius ir popieriaus atlieką išmetus į stiklo atliekoms skirtą konteinerį. Tuomet kartu visi sprendėme šį klausimą, padarėme taip, kaip reikia, ir susitarėme vieni kitus pamokyti. Juk už šiukšlę, išmestą į netinkamą konteinerį, gali ir baudą gauti, o mes – sąmoningi ir tvarkingi piliečiai.

blank
Grupinio gyvenimo namuose rūšiuoti šiukšles mokomasi nuolatos – gyventojai supranta tvarumo svarbą. Grupinio gyvenimo namų archyvo nuotr.

Kiek anksčiau stiklo konteineryje buvo rasta plastiko atlieka. Dėl to tąkart nebuvo išvežtos šiukšlės ir gavome įspėjimą. Pakalbėjus su gyventojais jie suprato, kad dar atidžiau reikia išmesti šiukšles.

Visas tas rūšiavimas, mokymasis tai daryti teisingai vyksta nuolat – visi socialiniai darbuotojai rengia užsiėmimus šia tema, nuolat primena taisykles. Dabar gyventojai yra daug pasiekę ir išmokę, vienas kitą pamoko ir patikrina.

Mums ekologija labai svarbi, mes labai stengiamės gyventi tvariai ir šias idėjas perduoti kitiems.

Patys gyventojai supranta to svarbą, nuolat apie tai yra kalbama, aišku, galbūt ne visi pagal savo negalios pobūdį. Neseniai dalyvavome konferencijoje „Žalioji socialinė ekonomika kaip įtraukties pagrindas Europoje – dalijimasis patirtimi“. Taigi mes domimės ekologija, skleidžiame patirtį, todėl stengiamės gamintis daiktus iš antrinių žaliavų, dalinamės gerais drabužiais, o ne išmetame, antram gyvenimui prikeliame daiktus ir kitaip prisidedame prie tvarumo.

Mokosi per žaidimą

Kristina Gasiūnienė

Rokiškio lopšelio-darželio „Nykštukas“ direktorės pavaduotoja ugdymui

Mūsų auklėtiniai mokosi rūšiuoti. Lopšelyje-darželyje turime „Žaliojo taško“ šiukšlių rūšiavimo konteinerius, pritaikytus specialiai vaikams – žalią, skirtą stiklui, mėlyną – popieriui ir kartonui bei geltonąjį – likusioms pakuotėms. Rūšiavimo konteineriai pastatyti įstaigos koridoriuose, todėl jie prieinami visai darželio bendruomenei. Turime ir komposto dėžę. Praėjusią savaitę atskirai grupėms buvo užsakytos ir kartotinės rūšiavimo dėžės.

Vaikams rūšiuoti nėra sunku, tai jiems lyg žaidimas.  Dvi savaites vyko ekologinis projektas „Gamta – mūsų namai“, skirtas ekologijai, rūšiavimui, supažindinimui su rūšiavimo konteineriais, antrinių žaliavų kūrybiniu panaudojimu. Vieną dieną užsuko toks „šiukšlius“, jis įstaigos teritorijoje primėtė šiukšlių, o vaikai išėję į kiemą iš karto pastebėjo netvarką. Visos grupės noriai tvarkėsi ir surinktas šiukšles išrūšiavo.

blank
Lopšelio-darželio „Nykštukas“
archyvo nuotr.

Ekologinis ugdymas per žaidimą vaikus labai įtraukia ir suteikia žinių, ugdo teisingą požiūrį. Tuo įsitikinome ne kartą, kai keliaudami pamato prie konteinerių išmestas šiukšles, vaikai susirūpina, kad yra netvarkingų ir gamtos netausojančių miesto gyventojų. Mažųjų ekologiniam požiūriui ugdyti svarbu ir tinkamas šeimos pavyzdys.

„Nykštukui“ labai svarbi tvarumo tema. Mokytojos su ugdytiniais stengiasi lauke praleisti kuo daugiau laiko, ten ir mokosi. Vaikams daug žinių suteikia pati lopšelio-darželio kiemo aplinka. Rašyti, piešti, kurti, skaičiuoti galima nenaudojant popieriaus, o pasitelkus smėlį, kieme rastą gamtinę medžiagą. Nuo mažens reikia mokyti mylėti ir saugoti gamtą.

Atliekų rūšiavimas darbo aplinkoje tebekelia iššūkių

Rokiškio rajono savivaldybės internetinėje svetainėje skelbiama apie rūšiavimą biure ir principus, padėsiančius organizacijai laikytis tvarumo.

Devyni iš dešimties gyventojų teigia namuose rūšiuojantys atliekas, tačiau atliekų rūšiavimas darbo aplinkoje tebekelia iššūkių. Dalyje organizacijų iki šiol neįdiegta rūšiavimo infrastruktūra. Kitur tvarumo principams priešinasi kolegos, iš tingulio ar nežinojimo plastiko pakuotes metantys kartu su organinėmis šiukšlėmis. VšĮ „Gamtos ateitis“ ekspertai dalijasi, kaip rūšiavimą paversti visos darbo komandos įgūdžiais.

Tvirtas organizacijos apsisprendimas

VšĮ „Gamtos ateitis“ viešinimo ir rinkodaros vadovė Diana Ramanauskaitė sako, jog rūšiavimas prigyja organizacijoje tuomet, kai darbuotojai mato, jog tai – ne vienadienė iniciatyva ar prie organizacijos kultūros „pritemptas“ projektas.

„Atliekų rūšiavimas prigis darbo aplinkoje tuomet, kai tai taps organiška visos įmonės kultūros dalimi. Tai reiškia, jog, pastačius rūšiavimo šiukšliadėžes, žmonių įgūdžiai savaime nesikeis. Organizacija turi kvėpuoti tvarumo idėjomis – tiek tiesioginėje jos veikloje, tiek administracinėse funkcijose“, – dalijasi D. Ramanauskaitė.

Emociškai motyvuojanti ir įtraukianti kultūra

Nors esame linkę manyti, kad visus sprendimus priimame racionaliai, iš tiesų apsisprendžiame vedami emocijų ir jausmų, ir vėliau tuos sprendimus patys sau pateisiname racionaliais argumentais.

Teigiamų emocijų keliantį asmeninį įsitraukimą galima sukurti kviečiant darbuotojus dalintis savo idėjomis. Tokią praktiką taikančių organizacijų pavyzdžiai rodo, jog žmonės siūlo praktiškas ir lengvai įgyvendinimas idėjas. Pavyzdžiui, vietoj popierinių rankšluosčių virtuvėlėje naudoti medvilninius, naudotis daugkartiniais kelioniniais puodeliais komandiruotėse ar pakartotinai naudoti atspausdintus popieriaus lapus.

Rūšiavimo žaidybinimas

Tvarumo ekspertai yra nustatę, kad, atliekų rinkimo ir perdirbimo procese pritaikę žaidybinius (angl. gamification) principus, galime tikėtis triskart didesnio žmonių įsitraukimo. Žaidybiniai sprendimai sukuria emociją ar jausmą, kuris žmogų paskatina elgsenos pokyčiui. Tą patvirtina ir mokslas: mokslininkai teigia, kad neišsiversime be grįžtamojo ryšio, apdovanojimo ir pasiekimų skaičiavimo.

VšĮ „Gamtos ateitis“ patarimai tvariam ir atliekas rūšiuojančiam biurui

  • Naudokitės daugkartinio naudojimo kavos puodeliais tuomet, kai kavą įsigyjate išsinešti;
  • Pamėginkite daugkartinio naudojimo dėžutes pietums, kurias įsigyjate išsinešti;
  • Rodykite pavyzdį kolegoms ir pakartotinai spausdinkite ant jau atspausdintų lapų;
  • Prie rūšiavimo konteinerių pakabinkite kuo aiškesnes instrukcijas dėl rūšiuojamų pakuočių;
  • Pasirūpinkite konteineriais, ant kurių sienelių atliekų tvarkytojas pateikė rūšiavimo instrukciją;
  • Dalinkitės gerąja praktika su kolegomis, tarkitės, kur mesti rečiau pasitaikančias pakuotes – taip visi mokysitės naujų įgūdžių;
  • Jeigu turite nerūpestingus kolegas, kurie nesirūpina tvarka ir rūšiavimu, nustebinkite juos sutvarkydami jų darbo vietą;
  • Išsirinkite greta biuro esantį kiemą, parką ar kitą prišiukšlintą teritoriją ir drauge ją išvalykite;
  • Kartą metuose minėkite tvarumo dieną biure;
  • Dalinkitės ir rinkite kolegų idėjas, kokius tvarumo principus būtų galima įdiegti biure.

VšĮ „Gamtos ateitis“ inform.

Projektą iš dalies remia:

blank

„Eko Rokiškis – mums ir vaikams“ – 12 000 EUR

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: