Asmeninių archyvų nuotr.

Žmonės renkasi rankų darbo, kuo natūralesnius, tvaresnius gaminius

Aušra Kiselė

„Levandų sodybos“ savininkė

Pagrindiniai dalykai, iš ko kuriame ir kuo prekiaujame, tai – džiovinti levandų žiedai, kurie išlaiko ir savo spalvą, ir išskirtinai dominuojantį bei išskirtinį kvapą. Tai labai dėkingas augalas.

Iš levandų kuriame džiovintas dviejų spalvų puokšteles, kurios gali būti puiki dekoro detalė, kelių dydžių ir formų kvapnius levandų, taip pat levandinų žiedų maišelius bei kvapnias pintas kuokeles. Naujausi gaminiai – levandiniai puodelių padėkliukai ir atpalaiduojančios akių pagalvėlės, pripildytos džiovintais levandų žiedais ir linų sėmenimis. Taip pat šiuo metu turime levandų žiedų maišelių, kurie turi intensyvesnį kvapą nei levandos ir dar labiau tinka naudoti spintoje ar patalpoje.

Viskas – kruopštaus rankų darbo rezultatas, kuris prasideda vasarą levandų lysvėse ir tęsiasi iki šiol, kai gaminame galutinius kvapnius gaminius. Net ir patys smulkiausi gaminiai pareikalauja kruopštumo ir laiko. Kadangi viskas pagaminta iš džiovintų levandų, papildomų priedų nebereikia. Viskas natūralu, tiesiai iš savo lauko. Siuviniams renkamės medvilnės audinius.

O, pavyzdžiui, levandiniai puodelių padėkliukai gimė pamačius, kiek daug lieka kotukų pašalinus džiovintus levandų žiedų pumpurus. Neteko niekur aptikti tokio gaminio, mintis kilo tiesiog iš paties poreikio kažką pasidėti po karštu arbatos ar kavos puoduku. Gavosi kaip ir tvarus gaminys, kai gaminant panaudojamos visos augalo dalys. Tai labai džiugina. Rezultatas taip pat pasiteisino. Net man, praktiškai pripratusiai prie levandų kvapo, jaučiasi pasklindantis subtilus levandų aromatas padėjus karšto gėrimo puoduką ant padėkliuko. Gal kava ir užgožia, bet švelni arbata ar karštas citrinų ir imbiero gėrimas leidžia pasklisti levandų eteriams kambaryje.

Kalėdinis periodas, kaip visada, mums prasideda rudenį. Žmonės ima domėtis ir nori kuo anksčiau įsigyti kalėdinių dovanų ar smulkių detalių, kurios papildys jų dovanų idėjas. Kalėdos aktyvus metas, sulaukiame daugiau pirkėjų. Kitas metas – vasara, kai žydintys levandų krūmai sužadina žmonių norą turėti dalelę to grožio namie.

Perkamiausi – levandų žiedų maišiukai, puokštelės ir pintos kuokelės. Maišiukai kaip ir įprasčiausias gaminys, kurį daugelis žino ir pažįsta, nes jų paprasčiausia paskirtis ir naudojimas. Kuokelės gal ir mažiau įprastos, bet pasakojam ir pažindinam, vasarą rengiam pynimo dirbtuves sodyboje. Šie gaminiai paprasti, kartu ir žavūs, nes maži, bet kvapnūs ir galima saugiai padėti bet kur: spintoje, tarp drabužių, patalynės lentynoje, po pagalve, prie lovos, automobilyje, rankinėje, ir neliks pribyrėjusių žiedelių ar dulkių.

Bendra tvarumo nuotaikam vyraujanti jau kelerius pastaruosius metusm vis dar labai aktuali, todėl žmonės mėgsta rankų darbo, kuo natūralesnius, vietoje kuriamus ir tvaresnius gaminius. Vasarą „Levandų sodyboje“ apsilankiusieji mato, kaip ir kur auga levandos, ką iš jų gaminame, kartais net pataiko atvykti, kai vyksta medsukis. Viskas čia, vietoje, tvariai ir lokaliai. Levandų puokštelių ar padėkliukų niekuo nepurškiame ar niekur nemirkome, kad impregnuotume ar kad ilgiau išsilaikytų, nebyrėtų. Viskas priklauso nuo to, kada vasarą skinamos levandos, kaip jos džiovinamos, o po to, kaip naudojama.

Vartojimui mažinti yra būdų

Ieva Rakauskaitė

MB Ievos grožio studijos įkūrėja

Kasmet prieš Kalėdas prekiauju įvairiomis grožio, kosmetikos, kūno ir plaukų priežiūros priemonėmis, kremais, veido prausikliais, dovanų rinkiniais, advento kalendoriais. Dovanų pirkimas prasidėjo seniai, pirmieji dovanomis pasirūpinti suskubo jau rugsėjo mėnesį. Dabar itin populiarios sunaudojamos dovanos, o ne tos, kurios lentynose renka dulkes. Klientų pageidavimai – įvairūs. Jie renkasi prekes pagal veido odos būklę, tipą, kylančias problemas.

Kol klientams nepaminiu apie tam tikrus produktus, po kurių lieka daugiau šiukšlių, jie į ekologiją neatkreipia dėmesio, dažniau žiūri pakuotės grožio. Tačiau daugiau sužinoję apie pakuotes, renkasi gaminius be dėžučių, kad būtų galima įsigyti tik buteliuką ar tokių priemonių talpyklų, kurias galima pripildyti. Dovanoms dažniau renkasi gražia dėžutes ar buteliukus.

Galima pirkti natūralias priemones, bet svarbios ir jų pakuotės. Pavyzdžiui, į lakštinių veido kaukių gaminį dažniausiai įeina trys šiukšlės: lakštas, apsauginė plėvelė, esanti pakelio viduje, ir pats pakelis. Ta kaukė panaudojama tik kartą. Todėl taupymo ir šiukšlių mažinimo sumetimais savo klientėms rekomenduoju pirkti kaukes buteliukuose. Vieno buteliuko pakanka maždaug 10–13 kartų, o telieka viena atlieka – buteliukas, kuris yra perdirbamas. Lakštines vienkartines kaukes ir dėl didelės kainos, ir dėl šiukšlinimo pirkti neapsimoka.

Yra ir kitų kosmetikos priemonių, po kurių lieka daug šiukšlių, pavyzdžiui, serumai ampulėse. Nors tokių pačių serumų galima įsigyti buteliukuose su pipetėmis.

Kiekviena prekė turi atitinkamą pakuotę, todėl ne visada pavyksta išvengti plastiko. Visgi išeitis yra – tam tikros firmos siūlo papildyti tų pačių produktų specialiose talpose, tai sumažina atliekų kiekį. Beje, produktų pakuotės – labai brangios, todėl patariu rinktis kokybišką produktą su kuo mažiau pakuočių, neapkrautų plastikais, laminavimais ir kitomis nereikalingomis puošmenomis. Labai gražiai atrodo dovanos suvyniotos į medžiaginius maišelius.

Reikia saiko: neturėti šimto buteliukų kremų, kurie mėtosi namuose, o po metų, pasižiūri, baigėsi net nepanaudoto produkto galiojimo laikas ir jį išmeti. Taigi pirmiausia reikia mažinti ne plastiko pirkimą, o apskritai pirkimą, vartojimą.

Didesnis dėmesys sudėčiai ir kokybei

Donata Zavarskienė

„Senamiesčio krautuvėlės“ savininkė

Prekiaujame sveikais maisto ir kosmetikos gaminiais, papildais, higienos ir švaros priemonėmis, įvairiais aliejais, skirtais pagardinti salotas, Himalajų druska, skaidulinių medžiagų mišiniais ir daugybe kitų produktų. Parduodame ir ekologiškus „Livin“ grupės produktus – grikius, pupeles, prieskonius.

Naujiena  – „Rūtos“ gaminiai: saldainiai, šokoladai, šokoladinės picos, liofilizuotos uogos. Šios prekės prieš Kalėdas – itin populiarios. Dovanoms labai populiari ir šaltalankių arbata, rokiškėnai kasmet ją labai perka. Taip pat noriai įsigyja papildų, sukurtų gamtos ir pagrįstų mokslo, tai – tarsi mūsų parduotuvės veidas. Labai geri produktai: šampūnai, valymo priemonės, gerosios bakterijos ir kt. Viena populiariausių dovanų – aliejai. Maisto produktas, tai, kas sunaudojama, – dažna dovana.

Ankstesniais metais dovanomis susirūpindavo anksčiau, daugelis suskubdavo norėdami išsiųsti dovanas į užsienį, o šiemet dar nesulaukėme didesnio pirkėjų dėmesio. Dar tik gruodžio pradžia. Priešventinis laikotarpis mums įprastai aktyviausias.

Atėję žmonės išsirenka dovanas, jas gražiai supakuojame. Pirkėjai pageidauja, kad produktai būtų pažymėti specialiu sveiko produkto ženklu ir kad prekė būtų kokybiška. Į pakuotes kreipia mažiau dėmesio – jiems svarbiau turinys, o ne išorė.

Projektą iš dalies remia: 

 

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: