J. Kačerausko nuotr.

Šiandien priimta Konstitucijos pataisa, išplečianti galimybes ginti asmens teises ir Konstituciniame Teisme – piliečiams suteikta galimybė tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą. Tai dar labiau sutvirtina mūsų valstybės demokratijos pamatą, visą teisinę sistemą ir pildo gyventojų lūkesčius pasinaudoti konstitucinės teisės galia, ginant savo interesus, – sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius, komentuodamas Seimo sprendimą įteisinti individualų konstitucinį skundą. – Džiausiuosi, kad daugiau kaip dešimtmetį svarstytai idėjai visos politinės partijos pritarė vienbalsiai. Lietuvos piliečiai bus dar labiau stipresni, gindami savo asmens teises ir laisves“.

Ministras pažymi, kad Teisingumo ministerija artimiausiu metu parengs Konstitucinio Teismo pataisas dėl individualaus skundo šiam teismui pateikimo bei aktualius procesinių įstatymų pakeitimus. Įstatymų projektus planuojama svarstyti ir priimti Seimo pavasario sesijoje.

Konstitucijos pataisa įsigalios š. m. rugsėjo 1 d.

Tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą galės piliečiai dėl įstatymo ar kito Seimo akto, Respublikos Prezidento ar Vyriausybės akto, jeigu jų pagrindu priimtas sprendimas pažeidė šio asmens konstitucines teises ar laisves. Šią galimybę asmuo turės tik pasinaudojęs visomis teisinės gynybos priemonėmis.

Jeigu dėl asmens kreipimosi Konstitucinis Teismas priims sprendimą, kad Lietuvos Respublikos įstatymas (ar jo dalis) arba kitas Seimo aktas (ar jo dalis), Respublikos Prezidento aktas, Vyriausybės aktas (ar jo dalis) prieštarauja Konstitucijai, tokiu atveju atsirastų pagrindas įstatymo nustatyta tvarka atnaujinti procesą dėl pažeistų to asmens konstitucinių teisių ar laisvių įgyvendinimo.

Kaimyninėje Latvijoje, kurioje įteisinta galimybė asmeniui kreiptis į Konstitucinį teismą, kasmet gaunama apie 50 asmenų prašymų.

Mūsų šalies Konstitucinis Teismas kasmet gauna apie 30 prašymų ištirti teisės aktų atitiktį Konstitucijai ar kitiems aukštesnės galios teisės aktams. Šiuo metu Konstitucijoje įtvirtinta, kad kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl teisės aktų atitikimo pagrindiniam šalies įstatymui gali Seimas, Seimo narių grupė, Respublikos Prezidentas, Vyriausybė ir teismai.

Po Konstitucijos pataisų priėmimo, tik trijose Europos valstybėse piliečiai neturės teisės kreiptis į konstitucinius teismus ar jiems prilygintas institucijas.

Teisingumo ministerijos inf. 

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: