Vienkiemyje – duoklė poezijai ir kaimo istorijai

Poezijos skaitymai Obelių kaime (Pandėlio sen.) vyko Bernardo Bagužio sodybos kieme. Į renginį buvo sukviesti ne tik svečiai, dabartiniai kaimo gyventojai, bet ir kaimo senbuviai, tad susibūrimą buvo galima pavadinti kaimo švente.

1185
0

Tarmiškai suskambo „Anykščių šilelis“

Pats iškiliausias ir labiausiai lauktas svečias buvo iš šio kaimo kilęs Skirmantas Valentas – Šiaulių universiteto profesorius, lingvistas, kurio tyrinėjimų sritis – modernioji poezija. Tarmiškai kalbėdamas, jis dalinosi įspūdžiais, prisiminimais apie vaikystę. Vis dėlto savo dabartinę veiklą pristatė bendrine kalba. S. Valentas, kiek žinoma, vienintelis Lietuvoje atmintinai skaito Antano Baranausko poemą „Anykščių šilelis“. Profesorius pasakojo, kad  atmintinai ją išmokęs bedirbdamas su tekstu. Tai į daugiausiai kalbų verčiamas lietuvių autoriaus kūrinys. Paskutinysis vertimas – į ispanų kalbą. „Geriausiai skamba skaitomas koplyčioje arba ten, kur nematyti miško vaizdo. Kodėl? Todėl, kad Baranausko laikais šilelio nebuvo. Tuomet ten augino grikius, vėliau nederlingas žemes nutarė užleisti mišku. Šilelis buvo, bet kitoje vietoje“, – leidosi į išvedžiojimus S. Valentas ir pirmąkart gimtajame kaime skaitė šią poemą. Vėliau kai kurie garbaus amžiaus klausytojai prisipažino ją skaitę arba girdėję tik mokyklos suole. Beje, vėliau profesorius šalia savęs pasikvietė du savo vaikaičius, gyvenančius Kopenhagoje (Danija). Jie padrąsinami taip pat padeklamavo trumpas poemos ištraukas. Pasirodo, senelis jiems vakarais prieš miegą paskaito „Anykščių šilelį“.

Vėliau savos poezijos skaityti prie mikrofonų stojo iš čia kilusi Laima Lukošiūnaitė-Beinarauskienė iš Panevėžio, nemažai taiklių eilių apie Obelių kaimą prikūrusi pandėliškė Jūratė Degterenkienė, pandėliškė Zita Puzinienė, Obelių kaime gyvenantis Rimantas Valentas.

Daugiau – antradienio „Gimtajame…“

bangenis

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie