Violėta Deksnienė džiaugiasi projekto sėkme. R.Keliuotytės nuotr.

Gegužės 11–12 d. Rokiškyje vykusioje konferencijoje „Suaugusiųjų bendrųjų kompetencijų ugdymas: patirtys, iššūkiai ir aktualijos“ buvo aptarti dvejus metus trukusio Švietimo mainų paramos fondo finansuoto „Erasmus+ KA2“ strateginės partnerystės projekto rezultatai. Projekte dalyvavo trys šalys (Lietuva, Turkija ir Slovėnija), o projektą koordinavo Rokiškio suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centras.

Ir suaugusieji, ir vaikai

Šio projekto koordinatorė Violėta Deksnienė sakė, kad tai pirmasis toks projektas Lietuvoje, kuriame kartu dalyvavo ir suaugusieji, ir vaikai. Projekto pagrindinis tikslas – dabarties asmeniui reikalingų kompetencijų ugdymas, atsižvelgiant į sparčiai besikeičiančią aplinką ir darbo rinką. Pasak V. Deksnienės, paaiškėjo, kad globalėjančioje ir modernėjančioje aplinkoje labiausiai Rokiškio rajono gyventojams trūksta anglų kalbos ir kompiuterinio raštingumo kompetencijų. Atsižvelgiant į tai, šioms žinioms įgyti suaugusiesiems buvo organizuoti nemokami kursai. Kartu vyko pilietinio ugdymo ir lietuvių kalbos tobulinimo kursai, nes, pasirodo, nesame nei labai pilietiški, nei labai raštingi. Kadangi šiais visuotinio skubėjimo laikais tėveliai vis mažiau randa laiko savo vaikams, dar vienas projekto tikslas buvo surasti būdą ir veiklas, kurios suvienytų visą šeimą siekti naujų žinių. Taip į projektą įsitraukė Rokiškio lopšelis-darželis „Varpelis“, jame buvo įkurta Šeimos mokyklėlė. Ji paskatino tėvelius daugiau dėmesio skirti savo vaikų ugdymui, daugiau su jais bendrauti, kartu kurti ir mokytis.

Suaugusieji ir vaikai rado vietą bendrame projekte

Sėkmė džiugina Pasak projektą koordinavusios Rokiškio suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centro direktorės Vilijos Ališauskienės, prieš organizuojant minėtus suaugusiųjų kursus, buvo atlikta lopšelio-darželio „Varpelis“ tėvelių apklausa. Paaiškėjo, kad šeši iš jų neturi vidurinio išsilavinimo. Kai kurie neturėjo aukštojo išsilavinimo, todėl papildyti savo žinių bagažą naujomis kompetencijomis visiems buvo labai aktualu. Iš viso kursus baigė daugiau kaip 30 suaugusiųjų. Į Šeimos mokyklėlės užsiėmimus lopšelyje-darželyje „Varpelis“ sugužėdavo kur kas daugiau dalyvių. Molio dirbtuvėlėse kartu su vaikais molį minkė ir lipdė per 100 tėvelių, nestokojo suaugusiųjų dėmesio ir muzikos bei sporto judesio programos. Paskatinta tokios sėkmės, Šeimos mokyklėlė veiklą tęs ir pasibaigus projektui. Netikėtai šį projektą papildė kūrybingi mokiniai. Rokiškio suaugusiųjų ir jaunimo mokymo centre IV ga klasės mokinys Arnoldas Cibulskas sukūrė nuotaikingą ir išradingą raidyną, kuris buvo „suguldytas“ į atskirą spalvinimo knygelę. Kiekvieną raidę čia simbolizuoja A. Cibulsko meniškai nupiešti gyvūnėliai ar žvėreliai. Pasak projekto koordinatorių, ši knygelė bus puiki dovana projekte dalyvavusiems vaikams.

Rezultatai trijose šalyse skirtingi

Projekte dalyvavo po vieną kiekvienos šalies suaugusiųjų mokymo centrą ir lopšelį-darželį. Kaip pasakojo V. Ališauskienė, rezultatai visur skyrėsi. Įtakos tam turėjo šalyje susiklosčiusios tradicijos ir mentalitetas. Turkijoje nuo seno labai daug dėmesio skiriama šeimai, todėl ten ypač aktyviai savo veiklą išvystė Šeimos mokyklėlė. Jos veikloje dalyvavo ištisos šeimos, vaikai buvo apgaubti visų namiškių dėmesiu. Kaip pastebėjo V. Ališauskienė, Turkijos vaikai niekuomet nepaliekami vieni, vaikščiojančio vieno vaiko čia nepamatysi, jį visuomet lydi suaugusieji. Į suaugusiųjų mokymus šioje šalyje požiūris kur kas atsainesnis ir jie buvo mažiau populiarūs. Lietuvai yra ko pasimokyti ir iš Slovėnijos, ypač dėmesio, kuris skiriamas neįgaliems vaikučiams. Slovėnijoje įvairiems suaugusiųjų mokymams ir kursams irgi skiriama daug dėmesio. Čia nuo seno veikia vadinamieji liaudies universitetai, kiek panašūs į Lietuvoje organizuojamus Trečiojo amžiaus universitetus. Slovėnija – žemdirbystės kraštas, o pasibaigus pagrindiniams žemės ūkio darbams, nuo spalio vidurio slovėnai ima burtis į įvairiausius kursus ir mokymus. Projekto koordinatoriai atkreipė dėmesį į tai, kad niekas taip rimtai nevertina projektų rezultatų kaip mes, lietuviai. Kitur tiesiog džiaugiamasi bendra veikla ir buvimu kartu.

Užs. 622

azija
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments