Pjovėjų varžytuvėse mielai rungėsi ir moterys. Rolando Skardinsko nuotr.

Saulėtą gegužės 20-osios popietę Žiobiškio ir Degsnių gyventojai rinkosi į degsniečių Vytauto ir Sigutės Kirstukų sodybą švęsti Sekminių. Rokiškio kultūros centro  tremtinių choras „Vėtrungė“ ir jo vadovė Jurgita Raugienė kvietė linksmintis. Buvo surengtos pjovėjų varžytuvės. Varžėsi  vyrai ir moterys. Gražiausios pradalgės pjovimo varžybas laimėjo Alvyra Krasauskienė ir Stasys Šukys iš Rokiškio. Visi dalyviai buvo apdovanoti atsiminimų dovanomis. Pasivaržę, pašokę ir padainavę sėdom prie bendro stalo ir vaišinomės Liucijos  Kirstukienės ir Mildos Ulevičienės kepta kiaušiniene, suneštomis vaišėmis. Džiaugėmės maloniu bendravimu, gera nuotaika.

Sekminių metu ypatinga galia suteikiama jauniems berželiams. Pagonys medį laikė žmogaus ir visos gyvūnijos protėviu. Medis simbolizavo Visatos amžinumą, nesibaigiamumą, gimimą, mirtį ir atgimimą, mat jis žiemą apmiršta, o pavasarį vėl sužaliuoja. Medis simbolizavo ir visą pasaulį: jo šakos – dangų, kamienas – žemę, šaknys – požemį. Beržas išsiskiria iš kitų medžių tuo, kad yra itin gyvybingas – pirmasis pavasarį išsprogsta, auga ir prastoje žemėje.

Sekminių metu namų šeimininkas po jauną berželį įkasdavo iš abiejų namų durų pusių, namiškiai beržų šakelėmis apkaišydavo vartus, puošdavo duris. Tikėta, kad beržai saugo nuo piktų dvasių, neša laimę. Į Lietuvą atėjus krikščionybei, Sekminės tapo krikščioniška švente. Sekmadienį bažnyčioje laikomos mišios, altorius puošiamas jaunų berželių šakelėmis, šventinamas vanduo.

Gintarė Skardinskienė

Žiobiškio filialo vyresn. bibliotekininkė

 

 

anykščių

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie