Atidaryme dalyvaujančių aktorių būrį dar pagausino … kačiukas

XVI-asis teatrų festivalis „Seklyčia – 2019“ pradėtas  teatralizuota kompozicija „Lietuviško žodžio kelias“ (rež. Neringa Danienė), pasakojančia apie kunigo, švietėjo Jono Katelės veiklą Panemunėlio apylinkėse. „Mažai kas tikėjo, kad taip greitai jis ras kelią į kiekvieno širdį. Mokėjo suderinti humorą su rimtumu, gebėjo suprasti ir paguosti, sugebėjo parapijiečius išmokyti skaityti ir rašyti. Klebonas suprato, kad geriausia vaikų mokytoja – jų motina…“ – skambėjo žodžiai aktorių, kuriems nereikėjo jokios įgarsinimo aparatūros.

Kompozicijoje vaidino bent trys dešimtys Panemunėlio bendruomenės narių, o scena tapo senosios klebonijos prieangis ir pievelė priešais jį.

Aktoriai nuo pasirodymo pradžios iki pabaigos prikaustė gausiai susirinkusių žiūrovų dėmesį, nes vienas veiksmas vijo kitą: arklio tempiamu vežimu  atvažiavo pats J. Katelė ir gausi, lietuviškas knygas platinanti  elgetų šeimyna, kuri sukėlė įtarimų žandarams; pirkioje kildavo sąmyšis – tiek tvarkantis pamačius kleboną, tiek slepiant knygas nuo žandarų. Kadangi kunigas J. Katelė mokėjo suderinti humorą su rimtumu, tai ir pasirodyme netrūko šių dalykų – žiūrovams juoką kėlė šaržuoti žandarų personažai, lyg tyčia prie vaidintojų būrio prisijungė ir nežinia iš kur atsiradęs nebaigštus kačiukas, skambėjo lyriškos dainos ir priminti istoriniai faktai. „Vaidina kaip profesionalai“, – girdėjosi žiūrovų nuomonių.

Pasak atlikėjų, tai, kad Panemunėlis įrašytas į teatro istoriją, yra ir didelis J. Katelės nuopelnas, todėl pagerbtas jo atminimas  – ant kunigo kapo, esančio čia pat, bažnyčios šventoriuje, padėtas  ilgas pintas gėlių vainikas, pasimelsta.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

azija

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie