Scena iš premjeros “Nutildytos mūzos”.
Scena iš premjeros “Nutildytos mūzos”.

Asociacija „Rokiškio teatras“, Kupiškio muziejaus direktorė Violeta Aleknienė ir Rokiškio krašto muziejus  bendradarbiavo projekte „Nutildytos mūzos“, kurį rėmė Lietuvos kultūros taryba. Pagal muziejininkų surinktą medžiagą bei jaunos tarpukario laikų poetės Matildos Olkinaitės išlikusį dienoraštį buvo sukurtas scenarijus ir pastatytas spektaklis „Nutildytos mūzos“ apie Panemunėlyje gyvenusių žydų Olkinų šeimos tragišką istoriją. Spektaklis respublikinėje mėgėjų teatrų apžiūroje-šventėje „Atspindžiai“ pateko į geriausių 2015–2016 m. pastatymų dešimtuką, buvo nominuotas net penkioms statulėlių „Tegyvuoja teatras“ nominacijoms ir vieną statulėlę laimėjo.

Kuriant „Nutildytas mūzas“ ir gilinantis į istorinę medžiagą paaiškėjo, kad itin vietinių mėgtos ir išskirtinai gerbtos Panemunėlio mecenato vaistininko Naumo Olkino šeimos tragiškos žūties vieta žinoma tik apytikriai, niekaip nepažymėta. Jaunos talentingos poetės M. Olkinaitės eilėraščių rinkinys taip niekada ir nebuvo išspausdintas. 2008-aisiais Rokiškio krašto kultūros žurnalas „Prie Nemunėlio“ iš užmaršties prikėlė ir išspausdino per stebuklą išlikusio M. Olkinaitės dienoraščio tekstus. Dienoraštis ir eilėraščių rankraščiai šiuo metu yra literatūrologės profesorės Irenos Veisaitės archyvuose.

Rokiškio teatralai nusprendė neapsiriboti spektaklio sukūrimu ir tęsti Olkinų šeimos atminimo įprasminimo iniciatyvą. Spektaklio „Nutildytos mūzos“ gastrolėse buvo renkamos aukos Olkinų kapavietės suradimo ir sutvarkymo darbams bei M. Olkinaitės eilėraščių rinkinio leidybai. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro archyvuose nerasta medžiagos apie šios konkrečios šeimos nužudymą, tad manoma, jog jis buvo įvykdytas savavališkai pasipelnymo tikslais, tad įamžinant Olkinų atminimą tenka remtis Kupiškio ir Rokiškio muziejininkų užfiksuotais amžininkų prisiminimais.

Rokiškio rajono savivaldybė nusprendė paženklinti miškelį, kuriame pagal liudininkų pasakojimus buvo sušaudyti devyni Olkinų ir Jofių šeimų nariai. Imtasi teritorijos tvarkymo darbų – iškirstas miškas, pastatytas paminklinis akmuo. Visuomenė buvo kviečiama į talką, kurios metu buvo išgrįsti takai, išvalytas miškelis. Netrukus šalia kelio atsiras oficiali nuoroda į lankytiną vietą. Kapavietė bus įtraukta į edukacinį-pažintinį Rokiškio krašto literatūrinio kelio maršrutą „Rokiškio krašto literatūrinio kelio pažinties ženklai“. Šis J. Keliuočio viešosios bibliotekos vykdomas projektas ką tik papildytas dar vienu objektu – Panemunėlio miestelyje pastatyta medžio drožėjo Vidmanto Zakarkos skulptūra M. Olkinaitei.

VšĮ „Filmų Kopa“ renka medžiagą apie Matildos istoriją, jau ne vienerius metus filmuoja amžininkų prisiminimus ir planuoja kurti dokumentinį filmą „Dingę Sacharoje“. Operatorius ir režisierius Saulius Beržinis fiksuos ir šiuo metu vykdomus darbus ir filmuotą medžiagą naudos savo projekte.

Kitais metais planuojama išleisti ir Matildos eilių knygelę, ją platinti bibliotekose bei renginiuose. Žinoma, planuojamos ir tolesnės spektaklio „Nutildytos mūzos“ gastrolės.

Šiuo metu ruošiamasi akmens ir medinės skulptūros atidengimo ceremonijai. Be to, Rokiškio krašto muziejus planuoja Lietuvos savanorių kariuomenės savanorio Ruvino Būno vardo premijos įteikimo ceremoniją Molėtų krašto muziejaus direktorei Viktorijai Kazlienei „Už žydų paveldo puoselėjimą ir sklaidą“ (premijos steigėjai – fondas „Prisimenant litvakus, Inc.“, atstovaujamas vadovo Philip S. Shapiro, JAV). Prieš ceremoniją Krašto muziejuje bus parodytas spektaklis „Nutildytos mūzos“.

 

bangenis

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie