V. Bičiūnaitės nuotr.

– Kovo 19 d. suėjo treji metai, kaip vadovaujate Pandėlio seniūnijai. Prieš tai 6 metus buvote Kazliškio seniūnas. Tuomet į klausimą, kodėl nusprendėte kandidatuoti į Pandėlio seniūniją, turinčią 2,6 karto didesnę teritoriją už Kazliškio, penkis kartus daugiau gyventojų ir sudėtingesnį ūkį, atsakėte: „Tai mano asmeninis apsisprendimas ieškoti iššūkių ir platesnių veiklos galimybių.“ Kokių iššūkių ir galimybių čia suradote?

– Čia įdomiau dirbti ir daugiau veiklos, patirčių.

– Kokios yra stipriosios seniūnijos pusės?

Stiprus seniūnijos kolektyvas. Taip pat mūsų su pavaduotoju komunikavimas su žmonėmis. Visų darbų aprėpti neįmanoma, bet prioritetus nusistatome pasitarę su bendruomenėmis, nepuolame vien sava iniciatyva pjauti medžių ar keisti aplinką. Žinoma, kaskart visko nepaklausi, bet didžiuosius darbus deriname su  kiekviena bendruomene, su seniūnaičiais. Seniūnijos didelė teritorija, ji apima 32 tūkst. 439 ha. Nuo Kupiškio marių iki Latvijos sienos automobiliu nesustojant reikia važiuoti 40 minučių. Viename krašte vienokie žmonės, kitame – kitokie. Bet, manau, stiprioji gyventojų pusė – tai ūkininkavimas. Nėra daug nei ežerų, nei rekreacinių zonų, nei kaimo turizmo sodybų. Gyvenimas koncentruojasi apie gyvenvietes: Lailūnus, Sriubiškius, Panemunį, Suvainiškį, Apaščią, Raikėnus. Visur kitur, vienkiemiuose, žmonių praktiškai nebėra, tuščia. Vienkiemiuose tik pavieniai ūkininkai. Žinoma, rekreacinius verslus įmanoma sukurti, bet jie kažkaip nesivysto.

– Pernai rudenį rajono savivaldybės atliktas gyventojų tyrimas parodė, jog 85 proc. apklaustų seniūnijos gyventojų mano, kad per pastaruosius 5 metus vietovė pasikeitė į gerąją pusę (rajono vidurkis 70,2 proc.). Neigiamų atsakymų nėra. Tai gal artėjame prie gerovės seniūnijos statuso?

Negaliu pasakyti. Gyventojai turi spręsti.

O kokios problemos?

Išskirčiau dvi ilgalaikes problemas – kelių būklė (kaip ir visur) bei gatvių apšvietimo infrastruktūra. O iš trumpalaikių – staigus sniego iškritimas (juokiasi – aut. past.). Visame rajone tas pats. Šiuo metu daug investuojame į gatvių apšvietimą ir pamažu judame į priekį. Pavyzdžiui, Pandėlyje buvusius senus šviestuvus 95 proc. pakeitėme LED lempomis, įdiegtas jų automatinis valdymas. Tačiau liko pasenusios elektros tiekimo linijos, todėl dėl smarkaus vėjo ar lietaus padaugėja gedimų. Reikia viską atnaujinti. Tas pats ir gyvenvietėse. Mums didžiausias iššūkis – apšvietimo priežiūra, didelis elektros energijos suvartojimas, laikmačių perstatymas. LED lempos leidžia taupyti. Tariamės su bendruomenėmis dėl apšvietimo laiko ir remonto, kuriose vietose reikia įžiebti, o kur užgesinti. Siekis toks – kad lempos šviestų kiekviename stulpe, bet kol kas sau to negalime leisti. Mūsų tikslas – pereiti prie astronominių laikmačių, kurie reaguoja į saulės laidą ir patekėjimą, tačiau atitinkamai užprogramuoti gali reaguoti ir į šviesą.

– Vienas iš seniūnaičių įvardijo tokią problemą: keliai ir dar kartą keliai…

Seniūnijoje yra 285 km kelių ir gatvių, kurie priklauso savivaldybei. Iš jų su asfalto danga 12 km, gruntinių (be žvyro dangos) – 64 km. Likusieji – žvyrkeliai. Tai be galo daug. Juos visus sutvarkyti taip, kaip norėtųsi, labai sunku. Didžiausia problema – jais važinėjanti sunkiasvorė technika. Didžiumą jos sudaro miškavežiai ir pakelėse sukrautų šakų smulkintuvai (biokuro gamintojai). Juos įvardinčiau kaip pagrindinius ir taip jau blogos būklės kelių blogintojus. Bet bandom kažkiek kontroliuoti ir valdyti situaciją, tartis, kad jie suremontuotų sugadintus kelius. Jei nepavyksta nustatyti, kas sugadino, remontuojame patys. Labai tikslinga lėšas, skirtas kelių priežiūrai, panaudoti ne tik žvyravimui ir greideriavimui, bet ir kelių profiliavimui. Tai vienas veiksmingiausių, bet daug kainuojančių dalykų. Šiuo metu tai daroma Raikėnų kaime. Pernai profiliavome iš viso 12–13 km.

– Kada Pandėlyje bus pastatytos lentelės su gatvių nuorodomis?

Manau, per artimiausius dvejus metus. Paprastai tariant, tas lenteles galim kabinti tik savo (rajoniniuose) keliuose ir gatvėse. Regiono keliuose ir gatvėse mes jų formaliai negalime įrengti. Taigi susiduriame su derinimo problema, kadangi Pandėlyje dauguma gatvių (Biržų, Rokiškio, Puodžialaukės, Panemunio) priklauso Kelių direkcijai. Tai pagrindiniai keliai, kuriuose tokios nuorodos būtų racionaliausios. Tačiau po truputėlį einame link to. Tokios nuorodos jau yra Lailūnuose, Sriubiškiuose, Panemunyje, šiuo metu lentelės gaminamos Suvainiškiui. Kitas etapas – Pandėlys.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
2 Komentarai
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Obelis
Obelis
2022 31 kovo 15:20

Nepasakė ar yra Pandėlyje vandentiekis ir kanalizacija?

indėnas
indėnas
2022 7 balandžio 19:59
Atsakinėti į  Obelis

Kas per durnas klausimas? Gal dar stirnos skvere ganos? O apšvietimas kad žolę matytų.

Rekomenduojami video: