Pagrindinis Kriaunų košės ingredientas – meilė žmonėms?

Kriaunų kaimo bendruomenės buveinėje vyko neeilinė šventė, skirta pagerbti vieną žmogų – Genovaitę Kralikienę, kuri žinoma kaip daugelio rajono ir respublikinių renginių dalyvė, dešimt metų vaišinusi savo gardžiąja koše.

1332
0

Kas užvirė košę?

Penktadienį vakare renginį pradėjo Kriaunų kaimo bendruomenės pirmininkas Eugenijus Driskius. Visus pasveikinęs su Lietuvos kariuomenės diena, jis pristatė folkloro ansamblį „Gastauta“. Gastautiečiai atliko programą „Aš užaugau raškožėly“ apie Abelių kaimo (Pandėlio sen.) dainininką Juozą Bagužį.

Vėliau visas dėmesys, žinoma, skirtas ilgametei Kriaunų košės virėjai, geros nuotaikos nešėjai G. Kralikienei. Ji – nepamainoma, tad bėgant laikui imta skaičiuoti, kiek kilogramų košės išvirta. Paaiškėjo, kad priartėta prie tūkstančio kilogramų. „Tie šimtai ir tūkstančiai neatsiranda šiaip sau. Šis žmogus tai galėjo padaryti, nes yra geras. Apie ją nuo vaikystės išlikę šviesūs, gražūs prisiminimai. Norime, kad būtumėte su mumis ir šiandien, ir visada, ir kiekviename renginyje“, – kalbėjo E. Driskius.

Tarmiškai prabilusi vyresnioji specialistė kultūrai Vita Mačiulienė papasakojo, kaip abi su G. Kralikiene „pakliuvo į šitą košę“. Viskas prasidėjo nuo moterų draugijos, kuri bičiuliavosi su biržiečiais. Kartą jie pavaišino lauke virta žirniene, nusižiūrėta iš latvių. Lašų kaime gyvenantis Stasys Pagirys per Sekmines ant piliakalnio sukviesdavo aplinkinius ir  vaišindavo pagal savo receptą iškepta kiaušiniene.  Sumanios moterys pagalvojo: jei kepa kiaušinienę, tai išvirs ir žirnienę. Taip  prasidėjo žirnienės laikai.  Kai ji pabodo, buvo surengtas košių konkursas. V. Mačiulienės pakalbinta G. Kralikienė neatsisakė jame dalyvauti ir prasitarė žinanti  žento keistos košės receptą. „Nuo to ir prasidėjo… Ragavo  Vilniuje,  Kauno ir Raseinių rajonuose, Panevėžyje, Šiluvoje, Jonavoje…“ – moterys vardino vietoves. „Gal tu stebuklingoj minutėj mane paprašei tą košę virti?“ – juokais yra prasitarusi ilgametė virėja, mat košės ragavo ir vyskupas Kęstutis Kėvalas. Anot Genovaitės, didesnės garbės nebegali būti.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

interrampa mažas

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie