Rugpjūčio 23-iąją rokiškėnai, nuvykę į Baltijos kelio akcijos vietą automagistralėje Vilnius– Panevėžys, pagerbė šios akcijos dalyvius ir organizatorius. V. Kazlausko nuotr.

Atgimimo metu buvo svarbu sugebėti įtraukti visuomenę į šį istorinį procesą, kuris lėmė Lietuvos nepriklausomybę. Kaip teigė viena iš Baltijos kelio akcijos organizatorių, tuometinė Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio atsakingoji sekretore Angonita Rupšytė, kiekvienas žmogus tada buvo labai svarbus.

1989 m. rugpjūčio 23 d. iš visos Lietuvos šimtai tūkstančių į Baltijos kelią atvykusių žmonių išreiškė valią Lietuvai, Latvijai, Estijai tapti nepriklausomais. Akcijos dalyviai jausmą, kurį patyrė stovėdami susikibę rankomis milijoninėje žmonių grandinėje, iki šios dienos nešiojasi savyje. Dabarties karta to dar nepatyrė.

Išties, kiekvienas žmogus buvo svarbus.

Obelietis, santūrus Algirdas Ališauskas, šią vasarą ne kartą darbavosi Laisvės kovų istorijos muziejuje obeliuose. Seniūnijoje dirbantis vyriškis išmano savo darbą, todėl muziejui toks pagalbininkas yra tikras išsigelbėjimas. A. Ališauskas – ilgametis vairuotojas, sovietmečiu tuometiniame Obelių tarybiniame ūkyje vairavęs LAZ markes autobusą. Šiuo autobusu A.  Ališauskas 1989 m. rugpjūčio 23-iąją vežė obeliečius į Baltijos kelią.

Kaip pasakojo Algirdas, šiandien sunku suvokti tuometinio vairuotojo darbą. Naujais autobusais didžiavosi miestų autotransporto įmonės, o 1972 m. LAZ‘as į Obelių tarybinio ūkio balansą pateko išnaudojęs visus savo resursus, prieš tai sąžiningai tarnavęs Klaipėdos autobusų parke. Ankstesnis šio autobuso vairuotojas, pasak Algirdo, vieną dieną juo važiuodavo, o mėnesį remontuodavo. Algirdui prireikė pusantrų metų iš pagrindų sutvarkyti šią senieną. Vyriškis virino, tvarkė, remontavo ir restauravo techniką tol, kol ji tapo patikima. Taip sutvarkytu autobusu buvo vežiojami ūkio darbininkai, Obelių moksleiviai, ekskursijos. Vasaromis keliauta po tuometinę Sovietų Sąjungą. Tokiais LAZ markes autobusais anuomet pasigirti, pasak Algirdo, galėjo tik keli kolūkiai.

Įsimintina tuometinės Obelių vidurinės mokyklos moksleivių kelionė LAZ‘u į Taliną. Netoli Tartu miesto subyrėjo autobuso alkūninis velenas – pagrindinė variklio dalis. Tarsi stebuklas tapo atsitiktinai šiame mieste sutiktas Estijoje gyvenantis lietuvis. Jis pagelbėjo Algirdui ir po dviejų dienų moksleiviai tęsė kelionę.

Į Baltijos kelio akciją išvykęs autobusas tą dieną tarnavo patikimai. Obeliečiai, 1989 m. rugpjūčio 23 d. išvykę iš Obelių, įsiliejo į bendrą vykstančiųjų koloną netoli autobusų stoties. Kolona pajudėjo Panevėžio link. Ne kartą teko stoviniuoti, praleisti kitus automobilius, keliaujančius į šią akciją. Algirdas prisimena sustojęs netoli Velžio. Nuo šios vietos jis ir bendrakeleiviai pėsčiomis patraukė tuo metu dar statomos automagistrales link. Suradę rokiškėnus, rankomis susikibo į vieną grandinę. Ši kelionė ir nuotaikos bei bendrumo pojūtis išliko visam gyvenimui, o A. Ališauskas tapo istorijos dalimi…

Autobuso vairuotoju jis dirbo iki 1994 m. Muziejininkai sveikina Rokiškio krašto bendruomenę 29-ųjų Baltijos kelio metinių proga.

 

 

bangenis

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie