„Kupolės“ giedojimas traukė ašaras
Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje antradienį, per Žolinės atlaidus, 10 val. šv. Mišiose be vargonų pritarimo giedojęs Lietuvos sveikatos mokslų universiteto folkloro ansamblis „Kupolė“ tikinčiuosius sužavėjo autentiškumu. Greit 35-erių metų jubiliejų švęsiantis kolektyvas yra „Aukso paukštės“ laureatas. Penktus metus jam vadovaujanti Daiva Bradauskienė sakė, kad visada gieda tradiciškai, senoviškai, buvę tik keletas atvejų, kada pritardavo kanklėmis. Tokį giedojimą priima ir vyresni, ir jaunimas. „Kupolės“ balsus dažnai galima išgirsti kunigų seminarijoje. Kiekvienas kolektyvo narys dėvi savo gimtojo krašto tautinį kostiumą, tad galima išvysti įvairių regionų apdarus. Vadovė pastebėjo, kad dabar nusistovėjo kolektyvo sudėtis, anksčiau ji keisdavosi, nes lankė nemažai studentų, kurie baigę mokslus išvažiuodavo. „Dabar apgailestaudama sakau, kad yra kaip ir visur – trūksta jaunimo“, – atviravo vadovė.
Senoviškai atliekamos giesmės nepaliko abejingų tikinčiųjų. „Miela buvo klausyti, tai atgaiva sielai. Šv. Mišios neprailgo, priminė vaikystę. Mes, 80-mečiai, pripratę prie tokio giedojimo“, – vyro Algio atlydėta su puokšte žolynų rankoje kalbėjo obelietė Milda Verslovienė. Paprašyta išvardinti, kokius augalus į ją suskynė, moteris rodė melisos, raudonėlio, krapų, iš pernykščio derliaus sėklų išaugintas pomidorų šakeles su vaisiais, saliero lapelius, agurkų virkščias ir, žinoma, darželio gėlių žiedus. Kalbintos namo po šv. Mišių neskubėjusios rokiškietės Elena Zdanevičienė ir Danutė Diržienė liko sužavėtos „Kupolės“ giedojimu: „Net ašaras traukė. Linkim jiems sveikatos.“ Joms kilo mintis, kad būtų puiku šį kolektyvą išgirsti ir per Šv. Mato atlaidus.

Netikėtai pagausėjo langinių ekspozicija
Po šv. Mišių vyko tautodailininko Antano Bernatonio sakraline tematika tapytų langinių parodos „Ką pasakoja senosios langinės?“ uždarymas. Jis yra folkloro ansamblio „Kupolė“ įkūrėjas, ilgametis vadovas.
Langinės keturis mėnesius „keliavo“ po Rokiškio rajoną ir buvo eksponuojamos Rokiškio krašto muziejuje, Skemų socialinės globos namuose, Obelių, Panemunėlio, Kriaunų ir Pandėlio bažnyčiose, dabar – Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčioje. Nuo šiol šių dzūkiškų langinių kolekciją papildys obeliečio Gedimino Kančio padovanotos senos langinės, kurias A. Bernatonis ištapys aukštaitišku stiliumi.
Parodą inicijavusi folkloro ansamblio „Gastauta“ vadovė Nida Lungienė džiaugėsi, kad dekanate atsirado daugiau norinčių eksponuoti šias langines. Deja, parodos laukia kitos „kelionės“, ir tik po tam tikro laiko autorius turės galimybę jas vėl atgabenti į mūsų kraštą.

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus