„Gastauta“ archyvo nuotr.

Kriaunų „kantičkos“ ir istorijos žinios

Pirmasis tikras istorinis šaltinis Lucką mini 1085 m., tai istorinės Voluinės žemės centras, labai svarbus Lietuvos istorijai. Luckas netgi buvo vadinamas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) pietine sostine. Čia iki šiol stovi galinga XIV a. kunigaikščio Gedimino sūnaus Liubarto pastatyta pilis.

Ansamblis išvykai ruošėsi labai atsakingai, nes žinojome, kad kiti festivalio svečiai bus iš egzotiškų šalių: Egipto, Indijos, Italijos, Meksikos, Turkijos. Be to, dalyvaus vos ne pusšimtis folkloro kolektyvų iš Ukrainos. Juk visi žino, kokie puikūs šokėjai, dainininkai ir muzikantai yra ukrainiečiai. Užtenka prisiminti vien tik jų šokį –hopaką.

Pusantros valandos skrydis Vilnius–Kijevas, po to dar trumpesnis Kijevas–Lvovas ir mes jau vaikščiojame po žavingą Lvovo senamiestį. Miestas tikras rojus turistams. Lvovo senamiestis yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Dar 180 km kelionė autobusu ir mes pagaliau pasiekiame kelionės tikslą – Lucką. Miestas didelis (213 tūkst. gyventojų), gražus, žalias, turintis nuostabų senamiestį, daugybę architektūros ir istorijos paminklų. Ukrainiečiai priėmė svetingai, nors festivalio metu laisvo laiko turėjome mažai: koncertai, pasirodymai, eisenos, ekskursijos, vadovų priėmimai merijoje ir Kultūros centre. Teko dalyvauti iškilmingose pamaldose, kur po galingais provoslavų Švč. Trejybės soboro skliautais giedojome seną „kantičkinę“ giesmę, išmoktą iš Kriaunų giedotojų. Egipto kolektyvo vadovas po pasirodymo prašė mūsų vadovės Nidos Lungienės giesmės žodžių, įrašų ir reiškė susižavėjimą. Ekskursijų metu aplankėme kunigaikščio Liubarto pilį ir papildėme Lietuvos istorijos žinias. Pasirodo, Vytautas buvo paskutinis monarchas, besivadinęs Volynės kunigaikščiu ir rezidavęs Lucko pilyje. Šioje pilyje Vytautas turėjo būti karūnuotas Lietuvos karaliumi ir laukė popiežiaus siunčiamos karūnos. Jei būtų sulaukęs, kas žino, gal Europos istorija būtų susiklosčiusi visai kitaip. Lucko kryžius, kuris yra pavaizduotas šio miesto herbe, dabar puošia Lietuvos Respublikos prezidento teikiamą Vytauto Didžiojo ordiną. Šalia restauruotos Lucko pilies galima apsilankyti LDK patiekalus siūlančiame restorane „Korona Vitovta“ („Vytauto karūna“) ir … „Gastauta“ nepraleido tokios progos.

Arūnas Augutis

(Daugiau – antradienio „Gimtajame…“)

 

Prie Dirdų

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie