K. Kadūno nuotr.

Seniai, seniai Lietuvos parubežiuje, ten kur teka Neretos upeliukas, yra buvęs Ratkūnų dvaras, o jame šulinys, iš kurio vandenį semdavo kumečiai. Prie šulinio susirinkdavę žmonės, ypač jaunimas ir visokias šventes švęsdavo, šposus krėsdavo, net pasimatymus skirdavo… Taip ta vieta virtusi „suėjimų“ vieta, aukštaičių tarme „suvėjimų“ vieta. Ilgainiui ta vieta pradėta vadinti Suveiniškiai (nuo žodžio „suveiti“), ilgainiui tapusiu Suvainiškio miesteliu. Na, Bičiuli, aš ne istorikas, bet, kaip istorikai sako, tikrasis pavadinimas turėtų būti Suveiniškiai. Dar pirmuosiuose krikšto metrikuose 1782 m. taip ir buvo vadinamas tas kaimelis Rokiškio rajono pakraštyje.

Tai gi, Bičiuli, aš tau truputį papasakosiu, kodėl nutariau pasidomėti tuo „Dievo primirštu“ Lietuvos kaimeliu.

Karštis uždarė troboj

Pats supranti, kai karštis „šutino“, niekur nosies kišt iš trobos nesinorėjo, tik gaivinausi kuom papuolė, išžiota burna kiekvieną gaivaus oro dvelksmą gaudydavau. Išgyvenau. O vat, kaimyno Stasio karasiokai kūdroje neišgyveno, nuduso… Menkas juokas tokie karščiai ir taip ilgai.

Tiesa, karštis ne karštis, o ūkiu rūpintis vis tiek teko. Nustebsi, Bičiuli, kiek mes su Gyvenimo Drauge per tuos karščius žiemai atsargų prisigaminom:

– marinuoti agurkėliai „a lia Viktorėlis“ – 20 „slojikų“;

– agurkėlių salotos su cibuliu „a lia Kestutėlis“ – 7 „slojikai“;

– vyšnių užpiltinė su spiritu „a lia Zitulė“ – 10 litrų;

– uogienės – … daug „slojikų“;

– česnakai – bulvinis „kašikas“.

Ir dar daug ką mes, Bičiuli, nuveikėme per tą karštymetį. Bet orai atvėso, noras pasižvalgyti atsirado. Taip ir patraukėme į tą Suvainiškio miestelį, kur ir dabar visokie „cūdai“ atsitinka.

Suvainiškio „cūdai“

Dar 2009 m. Suvainiškį buvo vilkai užpuolę, savo jaunikliams „suveituves“ padarė. Tuomet, vos ne bažnyčios šventoriuje, vilkai suvainiškietės veršį papjovė: senas vilkas iš tolo stebėjo, kaip vilkiukai mokosi gyventi. Va taip vat, Bičiuli, tokios vilkų „suveituvės“ miestelio centre vyko.

Kad Suvainiškio bernai yra mėgėjai suveiti ir gerokai vietiniame bare pasilinksminę šposus krėsti rodo ir 2011 m. įvykis. Tuomet, Suvainiškio miestelio centre, Šv. Apaštalo Jokūbo bažnyčios šventoriuje, penki neblaivūs jaunuoliai, ant Šv. Marijos statulos uždėję autobuso stotelėje rastą seną, apsilupusiais dažais motociklininko šalmą, linksmindamiesi ir džiaugdamiesi savo netinkamu išradingumu įsiamžino nuotraukose. Na, žinoma, tuos šiltučius balandėlius pagavo, baudomis apdalino… Prisišposijo bernai.

Kęstutis KADŪNAS

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: