Viceministrui Dariui Urbonui nepavyko sutaikyti konfliktuojančių politikų. A.Minkevičienės nuotr.
Viceministrui Dariui Urbonui nepavyko sutaikyti konfliktuojančių politikų. A.Minkevičienės nuotr.

Šiandien į savivaldybę atvykęs Vidaus reikalų viceministras Darius Urbonas su komanda tikėjosi tapti taikos balandžiu tarp besivaidijančių tarybos narių, trečią mėnesį nerandančių sutarimo dėl kandidatų į vicemero ir administracijos direktoriaus pareigas. Bet po susitikimo su tarybos nariais aiškiau nepasidarė, o vietoj santarvės tarp oponuojančių politikų įsižiebė dar karštesnės kibirkštys.

Mero viešai paskelbtas balandžio 17 d. tarybos posėdis gali būti atšauktas, nes socialdemokratų pateiktas naujas kandidatas į vicemerus  kitoms frakcijoms iki ketvirtadienio nebuvo pristatytas, tad nėra garantijų, ar jį palaikys tarybos narių dauguma.

Įstatymas – pagal interpretacijas

Pagal įstatymą, rajonas į tiesioginį valdymą duris atidarė vasario 23 d.  Tačiau viceministras, priminęs, jog tai tik formalus įstatymo terminas,  kone maldavo politikų pakilti aukščiau asmeninių pykčių, ambicijų, partinių interesų ir kuo skubiau susitarti. Aukštam ministerijos pareigūnai teko paprakaituoti aiškinant, jog, kol nėra Seimo verdikto dėl tiesioginio valdymo Rokiškyje įvedimo, tol tarybos narių mandatai galioja, tarybos posėdžiai ir juose priimti sprendimai – teisėti.

Tą patį jis pakartojo ir dėl kandidatų į direktorius ir vicemerus  patvirtinimo: jeigu taryba, kol oficialiai neįvestas tiesioginis valdymas, juos patvirtins, pareigūnai dirbs teisėtai. Tarybos narių paprašytas tą patvirtini raštu, kad jie turėtų oficialų dokumentą, jeigu kas nors teismui apskųstų šių pareigūnų paskyrimo teisėtumą, viceministras paaiškino, jog tokio rašto teikti negali nei jis, nei VRM ministras.

Lygino su eutanazija

 „Net Seime dėl svarbių sprendimų pavyksta susitarti“- palygino Seimo ir rajono frakcijų politines takoskyras D.Urbonas, apeliavęs, jog minėtų Rokiškio pareigūnų sprendimas tikrai nėra tokios svarbos, kaip kad eutanazijos įteisinimas  ar kiti sudėtingi visuomenės klausimai.

Į klausimą, ar per du mėnesius nepaskirdama dviejų pareigūnų, rajono taryba įstatymą pažeidė, viceministras patvirtino, jog pažeidė ir kad jau yra pagrindas įvesti tiesioginį valdymą. Tačiau čia pat patikino:  kol Seimas ir Vyriausybė to nepaskelbė, taryba išlieka veikli ir teisėta, kaip ir jos priimti sprendimai.

Kiek patinė  situacija gali tęstis, D.Urbonas nekonkretizavo, pašydamas krizę išspręsti kuo skubiau. Tarybos narius jis diplomatiškai moralizavo gerais Prancūzijos savivaldos pavyzdžiais, tikino, jog aukštiems politikams būtų gėda prieš kolegas  Briuselyje, kad nesugeba susitvarkyti su savivalda Lietuvoje.

Kėlė pašaipą, bandė užčiaupti

Meras Antanas Vagonis buvo susitikimo moderatorius, arba, kaip pradžioje pats prisistatė „laikinasis administratorius“. Susitikimo dalyvius jis prajuokino viešų pažadu iš savo kišenės atlyginti finansinius praradimus ir socialines garantijas, jeigu paaiškėtų, kad tarybos posėdžiai, kaip ir vicemero bei direktoriaus paskyrimai – neteisėti. Salė klausė mero: „Iš ko mokėsi?“. Pagal įstatymą, įvedus tiesioginį valdymą įgaliojimų netenka visa taryba, įskaitant ir merą, kuris liktų bedarbis.

Rajono galva  po viceministro įžanginės kalbos, labiau panašios ne į įstatymų išaiškinimą, bet į tėvišką moralą, tarybos nariams daug erdvės nesuteikė. Kelis kartus užakcentavęs, kad tarybos narių mandatai galioja ir kad tarybos posėdžiai teisėti, kol neįvestas tiesioginis valdymas, A.Vagonis  akivaizdžiai skubinosi susitikimą nutraukti, tikindamas, kad svečiai skuba į kitą savivaldybę.

Tačiau politikų iškeltas rankas klausimams užduoti matęs viceministras mero spaudimui nepasidavė. Jis išklausė išsakytas pastabas dėl vietos savivaldos statymo spragų, atsiradusių įvedus tiesioginius mero rinkimus, nesutvarkytą įstatyminę bazę kilus valdymo krizei, kokia dabar yra Rokiškyje ir kt.

Tarybos nariai, kaip ir meras, vieni kitiems negailėjo riebesnių epitetų, svaidėsi kaltinimais, šantažu, demonstruojama viršenybe, tarybos narių tampymais už virvučių ir kt.

Susitarti negalima išsivaikščioti….

Po susitikimo aiškumo, kada bus įveikta Rokiškio valdžios krizė, neatsirado. To neslėpė ir viceministras. „Į Rokiškį važiuodamas turėjau mažai vilties, kad tarybai pavyks susitarti. Bet jaučiu, kad visas bus gerai“, – vidury susitikimo prisipažino D. Urbonas, pajutęs, kad tarp oponuojančių politikų lyg ir atsiranda bendrų sutarimų.

Tačiau susitikimui pasibaigus,  karšti debatai užvirė grupelėse ir viceministras Rokiškį paliko be optimizmo. Tiesa, tarybos narių spaudžiamas jis pažadėjo, jog iki tarybos posėdžio ministerija pateiks raštu atsakymą dėl posėdžio ir jame priimtų sprendimų teisėtumo.

Bet dabar jau nebeaišku, kada tarybos posėdis, kuriame būtų paskirti vicemeras ir direktorius, įvyks: balandžio 17 d. ar eilinis, balandžio 27 d.? Į debatus nesivėlęs socdemų į vicemerus pasiūlytas Stanislovas Dambrauskas nebuvo tikras, kad jis bus paskirtas į šias pareigas.  Panašia nuotaika susitikimą paliko ir į direktorius pasiūlyta nepartinė Nataša Aleksiejeva.

Subscribe
Informuoti apie
guest
1 Komentuoti
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Smalsutis
2018 12 balandžio 19:33

Pagal tai, kas aprašyta, tai vyko butaforinis pasirodymas, kad dirbama. Vyriausybės atstovo Panevėžyje tarnyba yra tuščia vieta aprūpinti darbu savus. Iš viceministro kalbos aiškėja kaip ten Vilniuje valdžioje atsisėda į šiltas vietas ir nenori spręsti problemų. Gal reikia pakviesti Aro vyrus į pagalbą Rokiškiui?

Rekomenduojami video: