1991 m. sausio 13-osios rytą rokiškėnai šalia parlamento.

1991 m. sausio 13-osios gynėjus menantis ir tradiciniu tapęs renginys „Rokiškėnai vyko ginti Laisvės“ vyks ir šiemet.

2011 m. sausio 13 d. buvo paminėtas Laisvės gynėjų dienos dvidešimtmečio jubiliejus.

Tais metais Rokiškio krašto muziejaus muziejininkai aktyviai prisidėjo organizuojant jubiliejinius   atminimo  renginius Rokiškio mieste.

„Rinkdami istorinę medžiagą, menančią 1991 m. sausio 13-osios įvykius, atkreipėme dėmesį, kad ši diena yra nepaprastai jautri Rokiškio krašto žmonėms. 1991 m. sausio 13-osios išvakarėse apie 700 rokiškėnų didžiule autobusų kolona bei asmeniniu transportu iš visų Rokiškio rajono kampelių organizuotai nuo Rokiškio pašto vyko į Vilnių saugoti parlamento ir televizijos bokšto. Budėdami prie parlamento ir tiesiogiai susidūrę su sovietine agresija rokiškėnai tapo istorinių įvykių dalyviais, visą gyvenimą nešiojantys jautrų prisiminimą apie šią tragišką 1991 m. sausio 13-osios  naktį. Netoli parlamento sustojo laisvės gynėjo kraštiečio Alvydo Matulkos širdis, – sakė muziejininkas ir istorikas Valius Kazlauskas. – A. Matulkos mirtis įprasmina vieną iš trylikos laisvės gynėjų aukų, jo laidotuvės tapo svarbiu istoriniu pajautimu rokiškėnams.“

Pasak V. Kazlausko, Rokiškio rajone 1991 m. sausio dienomis veikė vienintelis Lietuvos Respublikoje įkurtas gynybinis štabas, koordinavęs ir sprendęs rajono gynybinius, visuomenės  telkimo atremti agresiją klausimus, organizuotai bendradarbiavęs su rajono Sąjūdžio, valdžios institucijomis, visuomene, krašto apsaugos, muitinės struktūromis bei rokiškėnais, saugojusiais parlamentą.

Tuometinės Rokiškio pasienio užkardos 33 pareigūnai taip pat turėjo atlikti savo tarnybinę bei pilietinę pareigą ir sovietinės agresijos metu sausio 12-ąją bei 13-ąją saugojo Spaudos rūmų ir televizijos bokšto patalpas. Pritaikę jas gynybai bandė atremti sovietinės kariuomenės agresiją, užėmus pastatus įsiliejo į parlamento gynėjų gretas.

Plačiau skaitykite antradienio  „Gimtajame…“

azija

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie