Alkoholis. .„Reuters“/„Scanpix“ iš 15min nuotr.
Alkoholis. .„Reuters“/„Scanpix“ iš 15min nuotr.

Seimo rinkimus laimėję „valstiečiai“ rinkėjams pažadėjo visuotinę  kovą su alkoholizmu. Viena svarbiausių šios partijos programos nuostatų – sukurti valstybinį alkoholio prekybos monopolį. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis deklaravo, jog toks sprendimas padės kovoti su nesaikingu alkoholio vartojimu. Jis žadėjo, jog valstybinės alkoholio parduotuvės, kokių yra Skandinavijos šalyse, bus įkurtos per ketverius metus. Tokiam žingsniui būtina pakeisti Konstitucijos straipsnius, draudžiančius kurti valstybės monopolį.

Politologai prognozuoja, kad „valstiečiai“ gali nesulaukti pakankamo palaikymo Seime, nes keičiant Konstituciją monopolio kūrimas gali prieštarauti Europos Sąjungos (ES) pamatinėms vidaus rinkos bei laisvo prekių judėjimo principams, valstybiniam alkoholio prekybos monopoliui kategoriškai nepritaria ir prekybininkai.

Karbauskio planuose – prekybininkus priversti kurti specializuotas alkoholio parduotuves arba skyrius, į kuriuos galėtų patekti tik asmenys, pagal amžių turintys tam teisę. „Valstiečių“ partija siūlo leisti alkoholio įsigyti ne nuo 18 metų, kaip yra dabar, o nuo 20 metų ir trumpinti prekybos juo laiką. Taip pat norima visiškai uždrausti alkoholio reklamą, įskaitant iš tokios reklamos dideles pajamas gaunančią žiniasklaidą ir sporto institucijas. Visos šios priemonės – siekis sumažinti alkoholio prieinamumą.

„Valstiečių“ pirmininkas žada ir kitų suvaržymų: planuojama didinti akcizus silpniems alkoholiniams gėrimams – jų ir stipraus alkoholio akcizai bus suvienodinti, o vėliau visi jie bus didinami.

Kova su svaigalų vartojimu vyko ir iki šiol, tačiau norimo rezultato nedavė. Nuo šių metų pradžios alkoholiu nebeleidžiama prekiauti degalinėse. Prekyba juo draudžiama rugsėjo 1-ąją. Verslininkai buvo įvedę reikalavimą visiems, perkantiems velnio lašų, pateikti asmens dokumentą, tačiau ši prekybos tinklų iniciatyva atšaukta. Neseniai priimtos Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos, pagal kurias dokumento privalu reikalauti tik iš jaunų asmenų.

Seimui patektomis pataisomis siūloma numatyti minimalius patalpų ploto ir higienos reikalavimus naktiniams barams. Visuomeninė grupė „Už blaivią Lietuvą“ siūlo visai uždrausti svaigalų reklamą, juos pardavinėti tik specializuotose parduotuvėse.

„Gimtasis…“ klausia savo pašnekovų, ar jie tiki, kad naujosios valdžios žadami ribojimai sumažins alkoholio vartojimą?

blueyellow1
Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments