Faustas Lasys
architektas
Rokiškyje verda diskusija dėl gimnazijos vietos. Jaučiuosi objektyvus, pats baigiau J. Tūbelio gimnaziją, tai į šį klausimą galiu žiūrėti ne taip jautriai. Suprantu, kad pilną paveikslą žino pedagogai, bendruomenės. Neabejoju, kad jie pasirinks, kaip geriausia miestui. Visgi pabandysiu pažiūrėti į reikalą hipotetiškai TIK iš savo profesinės pusės.
Kiekvienas architektūrinis sprendimas gimsta iš urbanistinio konteksto suvokimo. Šiuo atveju didžiausia žmonių koncentracija yra aplink „Romuvos“ gimnazijos pastatą. Kiti traukos objektai irgi sąmoningai buvo statomi šalia „Romuvos“ gimnazijos kuriant tvarų kompleksą (baseinas, sporto rūmai). Taigi racionalus mąstymas dabartinėje situacijoje diktuoja tik vieną sprendimą.
Paradoksas yra tas, kad, žiūrint architektūriškai, „Romuvos“ pastatas visomis prasmėmis yra sovietmečio reliktas. Visiems, kurie apeliuos į naujai apšiltintus fasadus, galiu patikslinti – „apšiltintas sovietmečio reliktas“. Priešingai, Vaižganto pastatas mena romantišką tarpukarį ir rodo „senosios Lietuvos“ ambiciją. Tuometinėje Lietuvoje švietimas buvo tikrai prestižinė profesija, tai atsispindi ir architektūroje. Tik kelis kartus esu buvęs Vaižganto mokykloje, bet labai gerai atsimenu fojė priešais išnyrančius didžiulius laiptus. To jausmo tikrai negalima lyginti su pusrūsio nuotaika alsuojančia „Romuvos“ fojė.
Nesupraskite manęs klaidingai, abiejuose pastatuose yra daug taisytinų dalykų, tačiau suvokiant, kad pastatas bus pagrindinė, o ilgainiui ir vienintelė rajono gimnazija, gaus didelį finansavimą gerbūviui gerinti, labai gaila, kad pinigai bus investuojami į nevertingą pastatą. Tačiau pasikartosiu, kad dabartinėje situacijoje kelias, panašu, tik vienas.
Ši diskusija turėjo vykti prieš daug metų, kai buvo priimami esminiai sprendimai. Dabar galima pasimokyti iš praeities klaidų, o į mokyklos renovavimą ir tobulinimą žiūrėti plačiau ir neapsiriboti pastato atitvarų šiluminės varžos gerinimu.
Jūs peškitės, o mes pasirinksime VGTU licėjų , ar KTU gimnaziją , nes ten be visko , kuo labai didžiuojatės, yra ir didelis užsienio kalbų pasirinkimas ; kinų , japonų , italų, ispanų , anglų, prancūzų k. .Važinėti iš Juodupės , ar Pandėlio kiekvieną dieną į Rokiškio gimnaziją, tad ar ne geriau kartą per savaitę, ar per mėnesį – Į Kauną , ar Vilnių ir gauti tikrai gerą,, laboratorinį”išsilavinimą, nedrebant , kad pats geriausias mokytojas išeis į pensiją ir nežinia kas ir kada jį pakeis.
Faustai, tau akivaizdi ,,nepriklausomos,, lietuvos įtaka. Gal architektūrą ir supranti, bet kas yra politinė agitacija – ne. Dar kokia dvidešimt metu, kad naujos kartos galėtų paminti praeities, ne vien tarybinės, reliktus ir statyti ,,bunkerius” miestų aikštėse. Sėkmės.
Šitas pats aktualiausias klausimas turės tvarų tęstinumą,ir esant nevaldomai migracijai irvisuotinei globalizacijai mes po keleto metų svarstysime Rokiškio pavadinimo pakeitimą pagal administracinę priklausomybę Panevėžiui! Juk tai tik teritorija su Ūkio pastatais..Rokiškio vardas yra moraliai pasenęs ir dvelkia prorusiškomis tendencijomis,! Todėl būt tvaru ir tikslinga pervadinti kaimelį į Panrokį ar Pankiškį! Tai padėtų atsikratyti prokomunistinio kaimelio šleifo ir stimuliuotų tvarią integraciją į naują pažangų rytojų..
Cha, nors pasijuokiau skaniai. Ačiū.
Ačiū Tau, Faustai, jaunas žmogau! Nesuprantu tik to miaukiančio katino – prie ko čia kažkoks sniečkus?
Šis rašinys yra puikiausia šiandieninės švietimo sistemos iliustracija. Kai mokykla suprantama kaip PASTATAS. Ir jo griauti, beje, nesiruošiama. Jaunime, tampate panašūs į tokį poną Antaną Sniečkų. Pasivartykit istorijos vadovėlius, kas toks jis yra. Ir užsiregistruokite į grupę kolūkinis barokas.
Prie ko čia Sniečkus,juk sugrąžintas,pradinis istorinis pavadinimas Vaižganto gimnazija.Sovietmečiu visos mokyklos vadinosi tarybiniais vardais,net jokios Romuvos pavadinimo tada nebuvo,berods 3 vidurinė vadinosi.