V. Bičiūnaitės nuotr.

Nuo 2020 m. sausio 1 d. Lietuvoje bus pradėtas taikyti „žalos be kaltės modelis“, įteisintas Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pataisomis, priimtomis šių metų Seimo pavasario sesijoje, kuris iš esmės pakeis iki šiol galiojusią tvarką – pacientų sveikatai padaryta žala bus atlyginama iš specialaus fondo, nevertinant ją padariusio asmens sveikatos priežiūros specialisto kaltės. Tai turėtų sudaryti sąlygas, skatinančias nebeslėpti asmens sveikatos priežiūros specialistų klaidų ir imtis priemonių, kad jos nesikartotų.

„Žalos be kaltės modelis“ jau seniai veikia įvairiose užsienio šalyse. Jis sukurtas pasitelkiant aviacijoje įprastą praktiką – įvertinti ir detaliai išanalizuoti įvykusių aviakatastrofų priežastis ir pasimokyti iš kiekvienos klaidos, nes ją nuslėpus, ji vėl kartosis, sakoma Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkės Astos Kubilienės pranešime.

Mūsų visuomenė turi suprasti, kad medikas – taip pat žmogus, kuris dirbdamas kartais labai sudėtingomis sąlygomis, gali suklysti. Viena netyčinė klaida neturėtų nubraukti dažnai kelis dešimtmečius trunkančios sėkmingos profesinės veiklos. Reikėtų suprasti, kad tai nėra tik „patogumas“ medikui, bet tai yra būtina sąlyga, siekiant tobulinti sveikatos priežiūros paslaugų kokybę ir gerinti medikų bendruomenės psichologinį klimatą, pabrėžia Seimo narė A. Kubilienė.

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie