Gimtasis Rokiškis Aktualijos Ūkininkai tikisi pokyčių nederlingų žemių žemėlapyje

Ūkininkai tikisi pokyčių nederlingų žemių žemėlapyje

„Į nederlingų žemių žemėlapį pretenduoja dar kelios rajono seniūnijos“, – sako Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacijos Rokiškio skyriaus pirmininkas Jonas Venslovas.

621
0

Tikisi didesnių išmokų

Nuo 2004 iki 2017 m. (imtinai) Rokiškio rajonas savivaldybės lygmeniu buvo priskirtas prie mažiau palankių ūkininkauti vietovių. Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) duomenimis, mūsų rajone yra remiamos Juodupės ir Rokiškio miesto seniūnijos, turinčios aukštesnę nei 80 proc. vidutinio šalies našumo balo reikšmę.

Anot Kalvių kaimo (Kamajų sen.) ūkininko J. Venslovo, į nederlingų žemių pereinamojo laikotarpio žemėlapį įtrauktos Rokiškio kaimiškoji, Kazliškio, Pandėlio, Panemunėlio ir Kamajų seniūnijos. Jų ūkininkai gauna mažesnes išmokas.

„Su ūkininkais svarstėme, jog vertėtų atlikti žemės tyrimus ir nustatyti nederlingumo lygį. Tačiau oficialius tyrimus gali užakyti tik ŽŪM. Mūsų tyrimai neturėtų jokios formalios galios. Taigi nusprendėme kreiptis į ministeriją su prašymu juos atlikti. Tačiau rizikos yra – derlingumo lygis gali pakisti į gerąją pusę. Jei bus nustatytas žemesnis derlingumas, seniūnijas įtrauks į bendrąjį nederlingų žemių žemėlapį“, – kalbėjo ūkininkas ir pridūrė, jog pereinamuoju laikotarpiu ūkininkai gauna 25 eurų išmoką už hektarą.

Anot J. Venslovo, ateinančiais metais bus paskelbtas naujas pereinamasis laikotarpis – 2021–2027 metams. „Mes vėl dvejus metus turėsime įrodinėti, jog dirbame nenašiose žemėse – turime specifinių kliūčių. Jei įrodyti pavyktų, gautume 54 eurų išmoką už hektarą. Jei nepavyktų, nebegautume jokių išmokų. Jeigu žemių pavyzdžius paimtų šiemet rudenį, atsakymai būtų tik kitais metais. Nutarėme pasirašyti memorandumą – kol vyksta žemės tyrimai, pratęsti pereinamąjį laikotarpį“, – dėstė J. Venslovas.

Strateginis tikslas

Vienas iš ministerijos strateginių tikslų, susijusių su 2021–2027 m. planu, – žemėlapio, pagal kurį bus įgyvendinama priemonė „Gamtinės ir kitokios vietovei būdingos kliūtys“, peržiūra, remiantis naujausiais duomenimis.

Praėjusių metų pabaigoje ŽŪM raštu kreipėsi į Europos Komisiją (EK) dėl galimybės išplėsti dabartinį vietovių, susiduriančių su specifinėmis kliūtimis, plotą. Tai itin aktualu, atsižvelgiant į sudėtingą situaciją, susidariusią įgyvendinus mažiau palankių ūkininkauti vietovių reformą šalyje 2018 m.

ŽŪM duomenimis, paskutinysis žemės našumo balo tikslinimas atliktas 2018 m. Kitas našumo vertinimas šalies mastu bus vykdomas 2023 m., kaip yra nustatyta Žemės našumo vertinimo taisyklėse.

azija

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie