J. Kačerausko nuotr.

Apsaugo tik skiepai

Tymai – labai pavojinga liga. Dažniausiai jie prasideda karščiavimu, kosuliu, sloga. Tik po 1–2 dienų nuo ligos pradžios atsiranda bėrimas, pirmiausia – galvos srityje, vėliau bėrimas „leidžiasi“ žemyn, apima liemenį, galūnes. Bėrimui nykstant, jo vietoje dar kurį laiką išlieka rusva pigmentacija. Specialistų teigimu, tymai gali būti kurtumo, aklumo, virškinimo sistemos sutrikimų, didelio neįgalumo priežastis. Gydymo nėra. Vienintelis būdas jų išvengti – skiepai.

Skiepijami ir suaugusieji

Kaip teigia P. Gaigalas, visi neskiepyti ar nepilnai paskiepyti vaikai skiepijami nemokamai, nesvarbu, kad skiepas nepriklauso pagal skiepų kalendorių. Tereikia kreiptis į šeimos gydytoją ar pediatrą. „Suaugusieji taip pat skiepijami, bet kol kas ligonių kasos kompensuoja skiepus tik tiems, kurie turėjo sąlytį su sergančiuoju tymais. Tokiu atveju skiepytis reikia per 72 val. nuo kontakto pradžios“, – atkreipia dėmesį P. Gaigalas.

Suaugęs asmuo, nesirgęs tymais vaikystėje ir neskiepytas, gali būti skiepijamas bet kokio amžiaus dviem tymų raudonukės parotito (MMR) vakcinos dozėmis su mėnesio pertrauka. Tokiu atveju už vakcinas teks mokėti. MMR vakcina negalima skiepytis nėštumo metu. Taip pat nerekomenduojama skiepyti kūdikių iki 1 m., nes vaiko kraujyje yra išlikę antikūnių, gautų iš motinos nėštumo metu, o jie trukdo imunitetui po vakcinacijos susidaryti.

Kaip „Gimtajį…“ informavo Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centro slaugos administratorė Vida Kavaliauskienė, MMR vakcinų jų įstaiga turi pakankamai, todėl problemų dėl skiepų nebus.

Išsamiau skaitykite „Gimtajame…“

 

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie