Sigitas Prievelis. A. Minkevičienės nuotr.
Sigitas Prievelis. A. Minkevičienės nuotr.

Noras savo nuosavybę – pakrantes ir privačius miškus apsaugoti tvoromis skaudžiai šers per piniginę.

Baudomis pakvips greitai

Aplinkosaugininkų kova su pakrančių tvėrėjais vyksta ne vienerius metus, o dabar užsimota didelėmis baudomis tramdyti ir privačių miškų savininkus.

Artimiausiu metu aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas pasirašys įsakymą, kuriame numatytos baudos miškų savininkams, savo miškus aptvėrusiems tvoromis. Tikima, jog didelės išlaidos bus pati geriausia prevencinė priemonė, neleidžianti daryti miškuose nelegalių užkardų visuomenei.

Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės skyriaus viršininkas Artūras Balčius „Gimtajam…“ sakė, jog dokumentas parengtas, telaukiama, kada ministras jį pasirašys. „Tai turėtų būti padaryta artimiausiu metu. Tada ir įsigalios“, – komentavo vedėjas. Jo nuomone, net ir įsigaliojus naujų baudų sistemai šalies privačiuose miškuose visko pasitaikys, bet neabejoja, jog pažeidimų sumažės labai smarkiai.

Pagal išbandytą kurpalį

Pagal galiojančius įstatymus statyti tvorą miške – nesvarbu, kad jis privatus – draudžiama. Šalyje yra daugybė pavyzdžių, kai miškų savininkai mokėdavo nedideles baudas, bet tvorų neardydavo ir neleisdavo į mišką patekti grybautojams, uogautojams ar poilsiautojams.

Didelių baudų praktiką su vandens telkinių pakrančių tvorų statytojais išbandžiusi Aplinkos ministerija šį modelį tuoj ims taikyti ir miškų tvėrėjams. Aplinkosaugininkai, radę aptvertą mišką, jo savininkui skaičiuos žalą, padarytą gamtai: 50 eurų už kiekvieną tvoros metrą. Jeigu po mėnesio tvora tebestovės, jos šeimininkui vėl teks atseikėti po 50 eurų už metrą. Ir taip piniginė tuštės, kol tvora bus nugriauta.

Manoma, jog naujoji baudų sistema pasiteisins: didelių išlaidų vengsiantys miškų savininkai tvoras pašalins. Padidintos baudos už tvoras paupiuose ir paežerėse davė gerų rezultatų: užtvertų pakrančių smarkiai sumažėjo. Tvoras nuardė ir ne viena dešimtis mūsų rajono gyventojų. Pernai pareigūnai šalyje nustatė 500 pažeidimų pakrantėse, skirta beveik 13 tūkstančių eurų baudų. Už kiekvieną metrą neteisėtai pakrantėje pastatytos tvoros skaičiuojama 144 eurų žala.

Tvora tvorai nelygu

Tačiau aptvertų miškų bus. Tverti leidžiama miško želdinius ir jaunuolynus, kad jauniems augalams nepakenktų žvėrys. Taip pat leidžiama tverti miškus, kuriuose teisėtai auginami laukiniai gyvūnai. Pastebėję tvoras, esančias tarp judrių kelių ir palei juos besidriekiančių miškų, nepulkite skambinti pavojaus varpais – šios teisėtai įrengtos tvoros ir atitvarai – apsauga nuo žvėrių, sukeliančių skaudžių avarijų.

Problemos nėra

Valstybinės miškų tarnybos Miškų kontrolės skyriaus vyriausiasis specialistas Sigitas Prievelis sakė, jog mūsų rajone problemos dėl tvorų privačiuose miškuose nėra. Tokių pažeidimų pastaruosius kelerius metus nebuvo aptikta. Tačiau, anot jo, niekada negali žinoti, ar toks apetitas niekada neatsiras…

Reklama: tvoros segmentai

Reklama: bausa.lt

Rekomenduojami video: