Kraštiečio Alvydo Karaliaus (antras iš kairės) surastą istorinę datą akmenyje įamžins skulptorius Robertas Žaliukas (antras iš dešinės).

Tikrąją datą meniškai įamžins skulptorius

Konferenciją „Juodupė nuo seniausių laikų“ atidarė Rokiškio kultūros centro istorinių šokių kolektyvas „Saltare la Lavanda“, nudžiuginęs žiūrovus dviem senoviniais šokiais.

Pranešimą „Juodupė nuo 1690 iki 1907 metųׅ“ skaitė kraštietis, matematikas Alvydas Karalius, tyrinėjantis šio krašto istoriją.

„Pristatysiu tai, ką pačiam teko rasti ir išstudijuoti Rokiškio krašto muziejaus, Onuškio bažnyčios archyvuose, kituose dokumentuose“, – pradėjo A. Karalius ir apžvelgė, kas matyti žemėlapiuose, kas lėmė Juodupės, kaip miestelio, atsiradimą, kaip keitėsi jo pavadinimai.

A.Karalius paneigė mitą, jog Juodupės gimimo metai yra 1907-ieji. Jis rado faktą, jog pirmą kartą ji paminėta 1690 metais. Tai liudija Lietuvos valstybės istorijos archyve surasta Onuškio bažnyčios gimimo ir santuokos  metrikų knyga (1685 – 1740), kurioje vaiko krikšto mama įrašyta Elena Bučinskaitė iš Juodupės. Taigi šįmet nuo Juodupės vardo paminėjimo sueina jau 333 metai.

Tačiau Juodupėje kol kas ši naujoji data neįamžinta. Miestelio centre stovi tik Juodupės šimtmečiui skirtas akmuo. Šią klaidą ketinama ištaisyti. Vietinis skulptorius Robertas Žaliukas prieš kurį laiką nužiūrėjo kitą akmenį, esantį ties rodykle į Lukštus, ir jau sugalvojo projektą, kaip jame meniškai pažymėti tikrąją istorinę datą. Dabar projektą galime pamatyti tik piešinyje, o įgyvendintas jis bus iki kitų metų Antaninių.

Prašo juodupiečių pagalbos

Juodupės bendruomenės namuose veikia fotografijų ir dokumentų paroda „Juodupė ir  juodupiečiai nuo seniausių laikų“. Ją parengė visuomenininkė, krašto istorijos puoselėtoja Elena Blažienė kartu su A. Karaliumi. Pastarasis pakvietė juodupiečius atidžiai peržiūrėti nuotraukas ir paprašė visuomenės pagalbos, mat ne visų kadruose užfiksuotų žmonių tapatybės yra žinomos. „Jei kas juos atpažįstate, atsiliepkite, pasakykite“, – ragino kraštietis. Kad su pranešime išdėstytais faktais susipažintų kuo daugiau juodupiečių, jis pažadėjo istorinę medžiagą paviešinti socialiniame tinkle.

Plačiau skaitykite „Gimtajame…“

 

Subscribe
Informuoti apie
guest
0 Komentarai
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus

Rekomenduojami video: