R. Keliuotytės nuotr.

Kaip teigė vitražus įrenginėjantis vilnietis vitražų restauratorius Vaižgantas Černiauskas, koplyčios vitražų stilius – klasikinis. „Grynai viduramžių stilius: tinkliukas, rami kryžiaus gėlių ornamentika, o rozetės – ryškių spalvų, kadangi viršuje būna daug saulės“, – komentavo restauratorius ir pridūrė pastebėjimą, kad vitražai iš karto keičia koplyčios vaizdą ir nuotaiką – į senuosius bedvasius langus net nebesinori žiūrėti. „Ši koplyčia – fantastiška, joje tvyro ypatinga dvasia, o kai atsiras vitražai, tai bus labai nuostabu. Ir akustika puiki – įsivaizduoju čia klasikos koncertus“, – sakė meistras ir linkėjo čia tokių koncertų.

Su sūnumi Rimantu, taip pat vitražų restauratoriumi, dirbantis V. Černiauskas sakė, kad visi vitražai Šv. Juozapo koplyčią turėtų papuošti iki šių metų pabaigos. „Rokiškio dekanas Eimantas Novikas mūsų prašo darbus baigti šiemet. Mes restauruojame ir senuosius Šv. Mato bažnyčios vitražus. Taigi darbo yra. Bet nenuvilsime klebono, pasistengsime viską baigti šiemet, laiko dar yra“, – žadėjo meistras.

Pasak V. Černiausko, į pabaigą juda ir senųjų bažnyčios vitražų restauravimo darbai. Rokiškio bažnyčios vitražai restauruojami Vilniuje, Restauracijos ir statybos tresto dirbtuvėse, kur dirba V. Černiauskas. „Dirbame jau ketverius metus, liko dar vienas vitražas. Senuosius restauruoti kur kas sunkiau, bet įdomiau, nei dirbti su naujais. Ypač buvo nukentėję pietinės pusės vitražai, kur saulės daugiau. Tiesa, Šv. Mato bažnyčios vitražai prieš keturiasdešimt metų jau buvo restauruoti, atnaujiname juos antrą kartą. Lituojame iš abiejų pusių, todėl garantuotai laikys šimtą, o gal ir daugiau metų. Kaip ir naujieji“, – pasakojo meistras, vitražus restauruojantis jau 24 metus.

V. Černiauskas yra restauravęs daugelio Lietuvos bažnyčių vitražus, tarp jų – ir Vilniaus Šv. Onos, Šv. Jonų šventovių. „Rokiškio bažnyčia – viena gražiausių, analogų jai, jos drožybai nėra. Ir vitražai unikalūs, tokių dar nesu matęs. Unikalūs stiliumi, piešiniais, ypač gražūs už altoriaus esantys vitražai“, – negailėjo pagyrų restauratorius.

Šv. Juozapo koplyčiai vitražų projektą sukūrė dabar jau šviesaus atminimo garsus vitražistas Algirdas Dovydėnas, darbą pratęsė jo mokinė dailininkė Ieva Paltanavičiūtė. Idėja išpuošti Šv. Juozapo koplyčią vitražais kilo JAV gyvenančiam fotomenininkui Jonui Dovydėnui, kuris ir finansuoja didžiąją šio projekto dalį. Projektą taip pat parėmė Kunigo švietėjo Jono Katelės labdaros ir paramos fondas. Likusią sumą tikimasi surinkti iš Rokiškio bendruomenės.

Rokiškio klebonas E. Novikas primena, kad norintieji prisidėti prie Šv. Juozapo koplyčios vitražų įrengimo gali paaukoti pinigų, pervesdami juos į sąskaitą:

Rokiškio Šv. apaštalo evangelisto Mato parapija

AB Luminor LT704010041500031663

Mokėjimo paskirtis: koplyčios vitražams

anykščių

Rašyti komentarą

avatar
  Subscribe  
Informuoti apie