blank
Algimantas Liausėda įsitikinęs, kad medikas, kaip ir bet kuris kitas žmogus, negali savo darbo atlikti geriau ar blogiau, nei jis sugeba. Psichiatrijos ligoninės archyvo nuotr.

Neteisėtas atlygis siekiant naudos

Paprašyta apibrėžti, kas yra laikoma kyšiu sveikatos priežiūros sistemoje, STT atstovė sako, kad tai bet kokios turtinės ar kitokios asmeninės naudos sau ar kitam asmeniui forma išreikštas neteisėtas ar nepagrįstas atlygis už pageidaujamą valstybės tarnautojo ar jam prilyginamo asmens teisėtą ar neteisėtą veikimą arba neveikimą vykdant pareigas.

„Sveikatos priežiūros sektoriuje paprastai siekiama neteisėtai atsilyginti už suteiktą ar planuojamą suteikti gydymo paslaugą, siuntimą gydytis, nedarbingumą ar vaistų receptą. Tai laikoma korupcija nepriklausomai nuo to, ar toks atlygis duodamas prieš ar po gydytojo veiksmų atlikimo“, – teigia R. Endružytė ir priduria, kad per pastarąjį dešimtmetį tarnyba yra pradėjusi daugiau kaip 100 ikiteisminių tyrimų dėl galimų korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų sveikatos sektoriuje.

Sveikatos apsaugos ministro patarėja Nendrė Černiauskienė pastebi, kad sveikatos sektoriuje nėra tiek plačiai paplitusi korupcija, kiek yra stiprus šis mitas.

Tokia nuomonė visuomenėje yra išplitusi dėl to, kad su sveikatos priežiūros sistema kiekvienas žmogus susiduria asmeniškai, nes visi esame pacientai, be to, į polikliniką ir ligoninę einame, kai suserga mūsų šeimos nariai, giminės, tad suteiktos paslaugos kokybę, gydytojo bendravimą vertiname per asmeninę nelaimės prizmę. 

Kyšis – praeities atgyvena  

Medikai taip pat vis garsiau ir atviriau kalba apie savo neigiamą požiūrį į kyšininkavimą. „Manau, kad tai yra praeities atgyvena, kuri, be abejo, įsišaknijusi žmonių sąmonėje ir reikės laiko, gal net kartų pasikeitimo, kad reiškinys būtų visiškai išgyvendintas. Tokioje situacijoje nepatogiai jaučiasi žmogus, duodantis kyšį, tačiau dar blogiau jaučiasi medikas imdamas kyšį, – pasakoja Rokiškio psichiatrijos ligoninės direktorius Algimantas Liausėdas. –  Nemanau, kad yra toks medikas, kuris, gavęs vienokią ar kitokią dovaną, galėtų geriau ar blogiau atlikti savo darbą. Negali žmogus savo darbo atlikti blogiau nei sugeba.“

Pasak ligoninės direktoriaus, įstaigoje yra nuolat vykdomos antikorupcinės priemonės, personalo švietimas, informavimas ir mokymai.

„Susidūręs su kyšininkavimu kiekvienas įstaigos darbuotojas gali bet kada kreiptis į ligoninėje dirbantį kovos su korupcija specialistą ar tiesiogiai į vadovus. Tokia informacija yra viešai skelbiama stenduose, internetiniame tinklalapyje, dažnai aptariama susirinkimų metu“, –  teigia Rokiškio psichiatrijos ligoninės direktorius. 

Apie korupciją praneškite telefonu 112

Nuo šiol apie korupcijos apraiškas sveikatos apsaugos sektoriuje galima pranešti skambinant bendruoju pagalbos telefonu 112. Juo gali skambinti tiek gydytojai, tiek pacientai, reaguodami į tuo metu vykstančią situaciją. Tai padės tarnyboms greitai sureaguoti ir užkardyti nusikalstamą veiką. Tačiau šiuo telefonu nereikėtų skambinti po nemalonaus įvykio praėjus kelioms valandos ar net dienoms. Tuomet reiktų kreiptis į Sveikatos apsaugos ministeriją ar Specialiųjų tyrimų tarnybą.

Informacija parengta bendradarbiaujant su Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.

blankblank

Užs. 1010

Subscribe
Informuoti apie
guest
4 Komentarai
Naujausius
Seniausius Įvertinimą
Įterpti atsiliepimai
Žiūrėti visus komentarus
Biruted
Biruted
2018 8 lapkričio 8:24

o tai ką vitkui jau kišenė užsiūta?

Bombiui
Bombiui
2018 3 lapkričio 17:14

Nelygu ką sugebi.

Bombis
Bombis
2018 1 lapkričio 7:59

Kokia dabar stavke isidarbinti…?

Ligonis
Ligonis
2018 31 spalio 11:35

Medikai turi kiekvienu atveju valdžios nustatytą algoritmą ir jie visada apsigins.

Rekomenduojami video: